Opcje: kupno i sprzedaż zmienności

W Rankia Polska rozmawialiśmy o opcjach, na co składa się wartość opcji oraz inne kwestie związane z tym instrumentem pochodnym. Dziś porozmawiamy o Opcjach: Kupno i sprzedaż zmienności. 

Opcje: kupno i sprzedaż zmienności

Jaki jest cel opcji?

Opcje finansowe są bardzo obszernymi i złożonymi instrumentami pochodnymi. Dzisiaj omówimy czym naprawdę są opcje i jaka jest ich główna funkcja. Zasadniczym celem opcji jest zagwarantowanie ceny zakupu lub ceny sprzedaży aktywów bazowych (czy to akcji, uncji złota czy baryłek ropy). Krótko mówiąc, zabezpieczamy się przed ryzykiem zmienności ceny instrumentu bazowego i dlatego zapłaciliśmy premię.

Na pewno dostrzegasz podobieństwo w tej koncepcji do polisy hedgingowej;

„Płacimy składkę za zabezpieczenie wartości aktywa i zabezpieczenie się przed niepewnością, która może nas spotkać”.

O jakim ryzyku mówimy?

O zmienności cen, tj. niestabilności. Możemy więc wywnioskować, że jeśli w przyszłości spodziewana jest większa zmienność rynku, to ten, kto sprzedaje nam „tę polisę”, (kto sprzedaje nam opcję), będzie żądał od nas więcej za jej zakup. Innymi słowy, nabywca opcji płaci za zabezpieczenie się przed ryzykiem, jeśli to ryzyko wzrośnie, to również podniesie cenę, aby zapłacić za zabezpieczenie.

Co to jest zmienność?

Możńa powiedzieć, że zmienność mierzy intensywność zmian cen lub zwrotów w danym okresie czasu.

Na rynku możemy znaleźć różne sposoby mierzenia zmienności, najbardziej znane to zmienność historyczna i zmienność implikowana.

  • Zmienność historyczna: jest typowym odchyleniem logarytmicznych zwrotów z aktywów dla sesji „n”, czyli opiera się na przeszłych zwrotach i obliczana jest w postaci średniej (podzielonej między N).
  • Zmienność implikowana: jest to przyszła zmienność, którą rynek dyskontuje, możemy powiedzieć, że jest to zmienność, która „handluje lub negocjuje”, jest usuwana z formuły wyceny opcji Blacka Scholesa. Następnie możemy zobaczyć wykres, jak zmienia się historyczna zmienność i zmienność implikowana.
opcije

Jak widzimy na wykresie, zmienność historyczna (niebieska linia) staje się bardziej opóźniona niż zmienność implikowana (pomarańczowa linia), jest to logiczne, ponieważ pierwsza jest obliczana w formie średniej, a druga jest „szacunkiem” przyszłej zmienności.

Zobacz także:

Operując opcjami będziemy musieli wziąć pod uwagę zmienność, jeśli uważamy, że w przyszłości zmienność wzrośnie (będzie większe ryzyko) najbardziej odpowiednie strategie to kupno opcji lub strategie z dodatnią VEGA, ponieważ to zwiększona zmienność zwiększa premię wyboru, natomiast jeśli uważamy, że w przyszłości zmienność spadnie najbardziej dogodne strategie to sprzedaż opcji lub ujemna VEGA (bez uwzględnienia innych zmiennych, które wpływają na wartość).

Podsumowując, można powiedzieć, że opcje same w sobie, działają z natury, jako polityki hedgingowe, stosując odpowiednią strategię hedgingową w zależności od przypadku, w którym jest to właściwe. Dzięki jego zastosowaniu możemy zapewnić wartość atutu naszego portfela. Kupno lub sprzedaż opcji w oparciu o przewidywania, które mamy na temat trendu cen aktywów bazowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!