Jaka jest różnica między instrumentami pochodnymi a opcjami?

Czasami pojawia się pytanie, co jest właściwe między dwoma produktami, które mogą wydawać się podobne lub nawet identyczne. Zobaczmy razem, jak bardzo poprawne jest porównanie tych 2 produktów i jaka jest różnica między Instrumentami Pochodnymi a Opcjami.

instrumentami pochodnymi a opcjami

Jaka jest różnica między instrumentami pochodnymi a opcjami?

Nie ma istotnej różnicy między instrumentami pochodnymi i opcjami, a powodem jest to, że jeśli zadajesz to pytanie, nie robisz tego poprawnie, w rzeczywistości opcje są jednym z rodzajów instrumentów pochodnych.

Opcje

Opcje, znane również jako opcje na akcje, pozwalają na handel papierami wartościowymi. Dotyczy to zarówno kupna jak i sprzedaży, które odbywają się po określonej cenie ustalonej przez obie strony.

Działanie opcji różni się w zależności od kontynentu, ale we wszystkich przypadkach, jeśli właściciel zdecyduje się na wykonanie opcji, oznacza to, że sprzedawca będzie musiał sprzedać wolumen równy 100 akcji do kupującego, akcje oczywiście odnosi się do tego, co jest bazowym papierem wartościowym.

Opcje amerykańskie różnią się tym, że opcja może być wykonana w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem, że zostanie wykonana przed wygaśnięciem.

Większość opcji w obiegu to opcje amerykańskie.

Instrumenty pochodne

Jak wspomniano powyżej, porównywanie Instrumentów Pochodnych i Opcji nie ma większego sensu, ponieważ Instrumenty Pochodne zawierają różne rodzaje produktów.

Jednym z porównań, które ma wiele sensu, są kontrakty terminowe.

Futures są rodzajem kontraktu, który pozwala z góry uzgodnić sprzedaż, dzięki czemu można uniknąć uwzględnienia trendu, jaki może panować na rynku w tym czasie.

Oczywiście pozwala to na uniknięcie problemów związanych z wartością niektórych produktów sezonowych, w tym przede wszystkim produktów rolnictwa. To właśnie z powodu problemów związanych z inwersją cen i popytu na produkty rolne powstały kontrakty Futures. Wielu chłopów zresztą wolało spalić nadmiar zbiorów, ponieważ w okresie zbiorów była tak duża podaż, że cena załamywała się do tego stopnia, że nie była w stanie pokonać kosztów transportu produktu, a zatem najtańszym rozwiązaniem było spalenie plonów.

Zasadnicza różnica między nimi polega jednak na tym, że kontrakty Futures nie wymagają początkowej inwestycji, w przeciwieństwie do Opcji, oraz na tym, że podczas gdy Opcje dają możliwość dokonania transakcji, kontrakty Futures są ograniczeniem, zobowiązaniem do zakończenia negocjacji zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Wniosek

Decyzja o tym, jaki rodzaj instrumentów pochodnych należy użyć, zależy od zaangażowania, które chcesz umieścić w realizacji transakcji. Jeśli jesteś całkowicie pewny, lepiej jest podpisać kontrakt przyszły, natomiast w przypadku, gdy myślisz, że chcesz zakończyć negocjacje, ale nie ma pewności, opcja jest lepsza.

W każdym razie zalecamy, aby zawsze mieć na uwadze wszystkie informacje przed zakończeniem inwestycji.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!