In the money, At the money i Out the money: co to jest?

W tym poście wyjaśnimy trzy opcje finansowe: In the Money, At the Money oraz Out the Money i co każde z tych pojęć oznacza. 

In the money, At the money i Out the money:

Opcje In the money, At the money i Out of the money, co to znaczy?

„In the Money” (ITM) to termin używany do opisania spieniężonego stanu aktywów bazowych lub opcji finansowej, która przekroczyła swoją cenę wykonania (w stosunku do ceny, po której można ją kupić i sprzedać).

W tym przypadku „In the Money” jest wtedy, gdy cena opcji jest powyżej lub poniżej wartości instrumentu bazowego, na który został zawarty kontrakt.

Aby lepiej zrozumieć tę opcję, ważne jest, aby znać kilka terminów:

Opcja finansowa

Opcja finansowa jest finansowym instrumentem pochodnym, który obejmuje kontrakt kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego.

Termin opcja odnosi się do faktu, że nabywca finansowego instrumentu pochodnego będzie miał prawo do wykonania postanowień uzgodnionego kontraktu.

Pochodne instrumenty finansowe

Powinieneś wiedzieć, że „finansowy instrument pochodny” jest aktywem finansowym i, jak sama nazwa wskazuje, czerpie swoją wartość ze zmian w innym składniku aktywów zwanym aktywem bazowym, co wyjaśnimy później.

Finansowe instrumenty pochodne mogą być:

– Finansowe, takie jak akcje lub obligacje.

Niefinansowe, takie jak przyszłość finansowa złota czy ropy.

Aktywa bazowe

Jest to składnik aktywów finansowych, na który opiewają kontrakty finansowe, innymi słowy jest to wartość referencyjna niektórych pochodnych instrumentów finansowych. Z tego powodu mówi się, że finansowy instrument pochodny pochodzi od składnika aktywów bazowych, tj. składnika aktywów, który go generuje.

Instrumentami, które działają najbardziej z tego typu aktywów są opcje i kontrakty terminowe, ponieważ pozwalają one na zakup lub sprzedaż aktywów bazowych w danym czasie po wcześniej uzgodnionej cenie.

Opcja „At the Money”

Ten rodzaj opcji finansowej odnosi się do sytuacji, gdy cena wykonania lub cena, którą posiadacz musi zapłacić, aby wykonać swoje prawo jest taka sama jak cena gotówkowa aktywów bazowych lub cena rynkowa.

W przypadku tej opcji cena wykonania i cena instrumentu bazowego są praktycznie takie same, więc wykonanie opcji w tym czasie nie przyniosłoby zysku ani straty; w tym przypadku miałyby one jedynie wartość tymczasową (wartość wewnętrzna równa zero).

Opcja „Out the Money”

Opcja „Out of the money” to opcja, która nie zostanie wykonana w dniu wygaśnięcia, ponieważ wiąże się to z niepotrzebnymi stratami dla kupującego.

Oznacza to, że jeśli opcja nie zostanie zrealizowana, nic nie zyskujemy, a jedyne co możemy stracić to premia, która została zapłacona w momencie jej zawarcia.

„Out the money” jest preferowane dla sprzedawców opcji czekających na wygaśnięcie, aby utrzymać kwotę premii.

Zobacz także:

Charakterystyka opcji OTM

Cechami charakterystycznymi tej opcji są:

– Kiedy opcja jest Call, cena instrumentu bazowego jest niższa niż cena wykonania.

– Kiedy opcja jest Put, cena instrumentu bazowego jest wyższa niż cena wykonania.

W opcji OTM, kwota premii nie ma wartości wewnętrznej i jest wyższa, gdy termin wygaśnięcia i wartość kwotowania są od siebie oddalone.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie bardzo przydatny i dowiedziałeś się, co oznaczają opcje „In the money, At the Money i Out the Money”.

Przeczytaj również nasz artykuł o Triple Witching.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!