Co to są opcje barierowe Knock-out i Knock-in?

Co to są opcje barierowe? Opcje Barierowe należą do grupy egzotycznych akcji, dlatego ważne jest, abyś wiedział czym są opcje Knock-out i Knock-in. W tym wpisie opowiemy Ci o nich więcej.

Knock-out i Knock-in

Opcje barierowe: Co to jest opcja egzotyczna?

Opcje egzotyczne różnią się od opcji standardowych tym, że starają się dostosować do potrzeb klientów poprzez większą elastyczność w zakresie ryzyka i kosztów. Innymi słowy, jest to opcja finansowa, która zawiera dodatkowe cechy w swoim ostatecznym rozliczeniu.

Ponadto, opcje barierowe są opcjami, które powstają lub przestają istnieć, gdy cena instrumentu bazowego osiągnie lub przekroczy z góry określony poziom cenowy w określonym czasie. Opcje barierowe mają zwykle tańsze składki niż tradycyjne opcje waniliowe, ponieważ bariera zwiększa szanse, że opcja wygaśnie bezwartościowa.

Teraz, w dalszej części, dowiesz się o opcjach Knock-out Knock-in.

Zobacz także:

Opcje barierowe: knock out

Opcje knock out są częścią opcji egzotycznych. Knock-out jest opcją z wbudowanym mechanizmem do wygaśnięcia, jeśli określony poziom cen zostanie osiągnięty w aktywach bazowych. W tym przypadku knock-out wyznacza pułap poziomu, jaki opcja może osiągnąć na korzyść posiadacza.

Funkcja knock-out jest jednak uruchamiana również wtedy, gdy wyznaczony poziom zostanie przekroczony na bardzo krótko, co może być niebezpieczne na niestabilnych rynkach.

Charakterystyka opcji knock-out

Istnieją 2 rodzaje opcji knock-out:

  • Up-and-out: cena instrumentu bazowego jest przesuwana w górę przez określony punkt cenowy, który ma zostać usunięty.
  • Down-and-out: cena instrumentu bazowego musi przejść w dół przez określony punkt cenowy, aby zostać usuniętym.

Przykład opcji knock-out

Inwestor kupuje opcję call na akcje, które są notowane po 60 USD, z ceną wykonania 55 USD i barierą 50 USD. Jeśli akcje handlują poniżej $50 w dowolnym momencie przed wygaśnięciem opcji kupna, opcja kupna knock-out szybko przestaje istnieć.

ZaletyWady
Niższe składki ubezpieczeniowePodatność na niestabilne rynki
Ogranicza stratyOgranicza zyski
Dobre dla strategii hedgingowych lub zarządzania ryzykiemOpcje egzotyczne mniej dostępne dla inwestorów

Opcje barierowe: Knock in

Opcja knock-in jest kontraktem opcyjnym, który działa jak normalna opcja, ale osiąga pewien poziom cenowy przed wygaśnięciem. Opcje te są rodzajem opcji barierowej, która może być opcją typu down-and-in lub up-and-in.

Mówiąc jaśniej, opcja typu knock-in jest rodzajem kontraktu, który nie jest opcją dopóki nie osiągnie określonej ceny. Dlatego też, jeśli nigdy nie osiągnie tej ceny, to tak jakby kontrakt nigdy nie istniał. Podobnie, jeśli aktywo bazowe osiągnie określoną barierę, tworzona jest opcja knock in.

Podsumowując, opcje typu knock-in powstają, gdy cena instrumentu bazowego osiągnie lub przekroczy określony poziom cenowy. Natomiast opcje typu knock-out przestają istnieć lub są eliminowane, gdy cena instrumentu osiągnie lub przekroczy określony poziom cenowy. W ten sposób wykorzystanie opcji knock-out ma na celu obniżenie kosztów hedgingu lub spekulacji.

Ponadto, różnica między opcją typu knock-in a opcją typu knock-out polega na tym, że opcja typu knock-in powstaje tylko wtedy, gdy bazowy papier wartościowy osiągnie barierę, podczas gdy opcja typu knock-out przestaje istnieć, gdy bazowy papier wartościowy osiągnie barierę.

Mamy nadzieję, że wiesz już czym są opcje knock-out i knock-in.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje????

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!