Najlepsze IPO w tym roku

Pandemia koronawirusów wywołała znaczące zmiany w trendach konsumenckich i biznesowych nie widzianych od czasów Wielkiego Kryzysu, powodując bezprecedensowe ożywienie giełdowe, które może potrwać.

Jakie są więc najlepsze akcje do inwestowania w 2023 roku i jakie akcje kupić? Sektory takie jak turystyka, płatności cyfrowe, firmy motoryzacyjne, streaming i handel internetowy mają największy potencjał do zysków w nadchodzącym roku.

Co to jest IPO?

Termin IPO odnosi się do pierwszej oferty publicznej, co oznacza, że prywatna firma zdecydowała się po raz pierwszy sprzedać swoje akcje publicznie, umożliwiając inwestorom udział w rozwoju firmy.

Ponadto celem pierwszej oferty publicznej jest pozyskanie środków na realizację projektów spółki, dlatego inwestorzy chcący zainwestować w te akcje powinni dokładnie rozważyć, w jaki sposób zostaną wykorzystane środki pozyskane w ramach IPO.

Zanim wymienimy najlepsze IPO z 2023 roku, warto wiedzieć, jakie były najlepsze IPO z 2022 roku.

3 debiuty giełdowe z zeszłego roku

Choć pandemia koronawirusa wytrąciła globalne rynki z równowagi, to szybko wróciły one na właściwe tory, szybko odzyskując to, co utraciły podczas globalnego krachu giełdowego w marcu 2020 r.

W przypadku 2023 r. panuje konsensus, że pozytywny ton będzie kontynuowany, choć w bardziej umiarkowany sposób i naznaczony zmianami w polityce pieniężnej banków centralnych oraz wysoką inflacją.

W tym kontekście podkreślamy niektóre z najlepszych akcji do inwestowania w 2022 roku w USA, Azji, Wielkiej Brytanii, Europie i Hiszpanii. Oczywiście nie jest to rekomendacja, a osobista opinia autora. Upewnij się, że masz dobre zarządzanie ryzykiem i nigdy nie inwestuj więcej niż możesz sobie pozwolić.

Nasza lista najlepszych akcji do kupienia w 2022 roku przyciągnęła uwagę analityków i inwestorów instytucjonalnych i służy jako doskonały punkt wyjścia do własnej analizy, do której możesz wykorzystać narzędzia analityczne premium Admirals Trader’s Room.

Oto nasza lista 3 debiuty giełdowe do zainwestowania :

Rok 2022 nie był zbyt aktywny pod względem pierwszych ofert. Należy jednak zwrócić uwagę na następujące 2022 IPO:

  • Porsche AG
  • Mobileye
  • TPG
FirmaData debiutuCena debiutuPierwsza cena notowańObecna cena
Porsche29 września 202282,5 EUR84 EUR104 EUR
Mobileye26 października 202221 USD28,9 USDN/A
TPG13 stycznia 202229,5 USD33 USDN/A

Porsche

29 września 2022 roku producent luksusowych samochodów Porsche AG zadebiutował w ofercie publicznej i podczas pierwszego handlu na niemieckiej giełdzie osiągnął poziom 84 euro, nieco powyżej ceny debiutu wynoszącej 82,5 euro. Od momentu debiutu akcje Porsche AG znajdują się w trendzie wzrostowym, doprowadzając cenę do 104 euro na dzień 7 grudnia 2022 r.

Mobileye

Mobileye wprowadza innowacje w technologiach autonomicznej jazdy Intela, a także zajmuje się rozwojem oprogramowania komputerowego i chipów. Została założona w 1999 roku.

Ta spółka zależna Intela zajmująca się wspomaganiem jazdy zadebiutowała na Nasdaq 26 października 2022 r. po 21 USD za akcję, osiągając wkrótce 28,90 USD. Pomimo debiutu w IPO, Intel nadal zachowa kontrolę nad firmą, posiadając około 94 procent kapitału zakładowego.

TPG

Fundusz private equity TPG zadebiutował na Nasdaq 13 stycznia 2022 r. z ceną IPO 29,50 USD. Osiągnął wtedy cenę 33$, dobrze przyjmując się na rynku.

Debiuty giełdowe w 2023

Lista najlepszych IPO 2023 zawiera najbardziej oczekiwane globalne debiuty, które mają się wkrótce pojawić.

FirmaData IPOBranża
Databricks2023Cloud computing
Stripe2023Usługi finansowe
DiscordKomunikatory internetowe
RedditForum internetowe
FerrettiProducent jachtów
InstacartUsługi spersonalizowanych zakupów
ByteDanceReklamy i treści wideo

Databricks

Databricks to platforma cloud computing, założona w 2013 roku przez zespół, który zbudował Apache Spark, która przygotowuje się do IPO w 2023 roku. Oferuje również platformę end-to-end dla inżynierii danych i zarządzania zasobami ludzkimi.

Stripe

Stripe to firma z siedzibą w San Francisco, która oferuje pakiet usług finansowych, w tym przetwarzanie płatności, zapobieganie oszustwom i usługi bankowe. Stripe został założony w 2010 roku przez braci Patricka i Johna Collisonów.

Termin IPO: w 2021 roku, spółka ogłosiła plany wejścia na giełdę w 2023 roku. IPO ma być szczególnie atrakcyjne ze względu na imponujący wzrost przychodów i solidne finanse Stripe.

Discord

Firma ta oferuje komunikatory internetowe i usługi streamingu milionom użytkowników na całym świecie. Platforma Discord jest szczególnie popularna wśród gamerów, którzy chcą grać i komunikować się w ramach predefiniowanej społeczności dostosowanej do ich potrzeb.

Reddit

Założony w 2005 roku Reddit to popularne forum internetowe, które pozwala użytkownikom z całego świata dyskutować o wszystkim, od polityki po kryptowaluty, od technologii po podróże.

Ferretti

Grupa Ferretti to znany na całym świecie producent luksusowych jachtów i łodzi motorowych, działający od 1968 roku. Firma została założona przez Norberto Ferretti i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych nazw w branży.

Termin IPO: IPO, zaplanowane na 2023 rok, jest atrakcyjną perspektywą dla inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swoje portfele o akcje rynku ultra-luksusowego i skorzystać z wieloletniego doświadczenia Ferretti w projektowaniu i budowie jachtów.

Instacart

Instacart reprezentuje unikalny model biznesowy, ponieważ oferuje klientom usługę spersonalizowanych zakupów. Klienci Instacart wybierają sklep spożywczy, w którym chcą zrobić zakupy, a kierowca Instacart odbiera i płaci za artykuły, po czym dostarcza produkty tego samego dnia do klienta, który zamówił je online.

ByteDance

Właściciel Tik Tok od dawna znajduje się na liście nadchodzących IPO, ale nie wyznaczył jeszcze daty debiutu giełdowego. Jej przychody pochodzą głównie z reklam, ale zamierza zdywersyfikować swoje dochody.

Czy szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź naszą rekomendację

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...