Najlepsze i najgorsze akcje w Dow Jones

Przed analizą, które akcje w Dow Jones są najlepsze, a które najgorzej radzą sobie w ciągu ostatniego roku, konieczne jest zrozumienie pochodzenia tego indeksu. Jego początki sięgają Dow Jones Indices LLC. Został stworzony w 1882 roku przez amerykańskich dziennikarzy Charlesa Dowa i Edwarda Jonesa. Początkowo indeks grupował tylko 12 najbardziej zrównoważonych spółek w danym czasie, następnie wzrósł do 20 w 1916 r., a ostatnio do 30 w 1928 r. Jest to najstarszy indeks giełdowy w historii.

Dow to koszyk 30 akcji obliczany za pomocą średniej ważonej, którego wartość zmienia się w zależności od zachowania jego składników. W tym przypadku, jeśli większość akcji tworzących Dow Jones spadnie na giełdzie, indeks może pójść w dół i odwrotnie, jeśli większość akcji pójdzie w górę, indeks może pójść w górę.

Innymi słowy, jest to indeks giełdowy 30 największych spółek według kapitalizacji rynkowej na giełdzie nowojorskiej (NYSE), z wyłączeniem transportu i usług komunalnych. Akcje, które tworzą indeks są znane jako blue chipy.

Czytaj także: Różnice między Dow Jones, Nasdaq i S&P 500

Top 10 dywidendowych akcji Dow Jones

Jak już powiedzieliśmy, Dow Jones jest jednym z wiodących indeksów na świecie. Prawie wszystkie z 30 akcji w Dow Jones Industrial Average wypłacają dywidendy, ale nie wszystkie z nich mają wyjątkowo wysokie stopy dywidendy. Dziesięć z 30 akcji Dow przynosi 3% lub więcej, ale ze względu na selektywność Dow, może on być doskonałym miejscem do poszukiwania zysków, jeśli szukasz Arystokratów Dywidendowych (akcje, które zwiększały swoje dywidendy przez co najmniej 25 lat z rzędu) lub wysoko-dywidendowych akcji blue-chipów. Mając to na uwadze, jakie są najwyższe akcje płacące dywidendę w Dow dzisiaj?

Akcje z najwyższymi dywidendami wypłacanymi w Dow:

Spółka  Aktualna cena Szacowana dywidenda
[za
następny rok]
Stopa dywidendy (%)  
Walgreens Boots Alliance37.121.92505.19
Intel29.851.54005.16
Dow57.582.80004.86
Verizon Communications41.181.97004.78
3M129.126.00004.65
IBM145.266.63004.56
Chevron175.206.08003.47
Amgen272.918.52003.12
Goldman Sachs364.4811.00003.02
Coca-Cola62.011.84002.97

Podobnie jak sam indeks, akcje o najwyższej dywidendzie w Dow to uznane, wysokiej jakości spółki amerykańskie. Wiele z nich ma ponad 100 lat. Dla niektórych z nich najlepsze dni są jednak za nimi. Niektóre z nich mają bardzo wysokie wskaźniki wypłaty dywidendy, które pokazują, że w tym momencie zwracają większość swojej gotówki akcjonariuszom, zamiast reinwestować w swój biznes.

Czytaj także:

Top 5 akcji Dow Jones pod względem rentowności w ciągu ostatniego roku

SpółkaSymbolCałkowity zwrot w ciągu roku
Caterpillar Inc.NYSE: CAT18.73%
Amgen Inc.NASDAQ: AMGN21.01%
The Travelers Companies, Inc.NYSE: TRV23.71%
Merck & Co., Inc.NYSE: MRK50.61%
Chevron CorporationNYSE: CVX56.64%

Chevron

Chevron Corporation (CVX) jest dużą firmą energetyczną z siedzibą w San Ramon w Kalifornii, prowadzącą działalność w ponad 180 krajach. Firma działa w trzech głównych segmentach: Upstream, Downstream i Chemicals. Segment Upstream obejmuje poszukiwanie, rozwój i produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego, jak również transport i magazynowanie tych źródeł energii.

Segment Downstream odpowiada za rafinację, marketing i dystrybucję ropy naftowej, gazu ziemnego i innych produktów energetycznych. Segment Chemia zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów petrochemicznych, polimerów i specjalistycznych chemikaliów. Na dzień 25 grudnia 2022 roku akcje spółki zyskały w ciągu roku 56,64%. 66 funduszy hedgingowych posiada pozycje w akcjach spółki.

Merck

Merck & Co, Inc (MRK) jest globalną firmą z branży ochrony zdrowia z siedzibą w Kenilworth, New Jersey. Firma została założona w 1891 roku jako firma chemiczna, ale od tego czasu urosła do rangi wiodącej firmy farmaceutycznej i zdrowotnej. Działa w trzech głównych segmentach: Farmaceutycznym, Zdrowia Zwierząt i Usług Opieki Zdrowotnej. Na dzień 25 grudnia 2022 r. akcje spółki odnotowały zwrot w wysokości 50,61% za rok. 82 fundusze hedgingowe posiadają pozycje w akcjach spółki.

The Travelers Companies

The Travelers Companies, Inc (TRV) jest dużą spółką zajmującą się ubezpieczeniami majątkowymi i wypadkowymi z siedzibą w Nowym Jorku. Firma dostarcza różnorodne produkty ubezpieczeniowe, takie jak ubezpieczenia osobiste, biznesowe i finansowe, a także usługi zarządzania ryzykiem.

Firma działa w trzech głównych segmentach: Ubezpieczenia Biznesowe i Międzynarodowe, Ubezpieczenia Obligacji i Specjalistyczne oraz Ubezpieczenia Osobiste. Na dzień 25 grudnia 2022 roku, akcje spółki zyskały 23,71% w ciągu roku. 37 funduszy hedgingowych posiada pozycje w akcjach spółki.

Amgen

Amgen Inc (AMGN) jest dużą firmą biotechnologiczną, która opracowuje i sprzedaje leki na raka, choroby zapalne i nerek oraz schorzenia neurologiczne. Spółka działa w trzech głównych segmentach: Onkologia, Zapalenie i Nefrologia oraz Neurobiologia. Na dzień 25 grudnia 2022 roku, akcje spółki odzyskały 21,01% za rok. 53 fundusze hedgingowe posiadają pozycje w akcjach spółki.

Caterpillar

Caterpillar Inc (CAT) to spółka z siedzibą w Illinois w USA, która produkuje sprzęt budowlany i górniczy, silniki i przemysłowe turbiny gazowe oraz lokomotywy.

Działa w trzech głównych segmentach: Budownictwo (Construction Industries), Przemysł surowcowy (Resource Industries) oraz Energia i transport (Energy & Transportation). Na dzień 25 grudnia 2022 roku akcje spółki odnotowały zwrot w wysokości 18,73% za rok. 43 fundusze hedgingowe posiadają pozycje w akcjach spółki.

Top 5 akcji Dow Jones pod względem rentowności w ciągu ostatnich 3 lat

NazwaRentowność w ostatnich 3 latach
1Caterpillar+56%
2Goldman Sachs+23%
33M+37%
4American Express+60%
5IBM+41%

Caterpillar

Caterpillar jest wiodącym na świecie producentem sprzętu budowlanego i górniczego, silników wysokoprężnych i na gaz ziemny, przemysłowych turbin gazowych oraz spalinowych lokomotyw elektrycznych. Działa poprzez główne marki sklepowe Cat, Cat Financial, Cat Reman & Cat, a także wiele innych specjalistycznych marek. Indeks ten nazywany jest blue chip stocks.

Goldman Sachs

Założona w 1869 roku Goldman Sachs Group, Inc. jest jednym z największych na świecie międzynarodowych banków inwestycyjnych z siedzibą w Nowym Jorku. Zajmuje się również usługami finansowymi, w tym zarządzaniem inwestycjami, papierami wartościowymi, zarządzaniem aktywami, prime brokerage i underwritingiem papierów wartościowych. Goldman Sachs jest głównym dealerem, a ogólniej rzecz ujmując, głównym animatorem rynku na amerykańskim rynku papierów skarbowych.

3M

3M Corporation jest zdywersyfikowaną firmą przemysłową i technologiczną z szerokim portfelem biznesów: motoryzacyjnym, rozwiązań biznesowych, komunikacyjnym, konsumenckim, projektowym i budowlanym, elektronicznym, energetycznym, opieki zdrowotnej, produkcyjnym, górniczym, naftowym i gazowym, bezpieczeństwa i transportowym.

American Express

American Express, znany również jako The American Express Company, został założony w 1850 roku jako spedytor. American Express przeszedł do oferowania usług turystycznych, stał się liderem w technologii kart i płatności, a następnie rozszerzył się dalej w kierunku digitalizacji innowacji produktów i usług.

IBM

Założona w 1911 roku International Business Machines Corporation (IBM) jest międzynarodową firmą informatyczną działającą w ponad 170 krajach. IBM jest wiodącą organizacją zajmującą się badaniami nad technologią, która produkuje i sprzedaje sprzęt komputerowy, oprogramowanie pośrednie oraz świadczy usługi hostingowe i konsultingowe.

Jeśli chcesz zainwestować, sprawdź kalendarz i godziny pracy amerykańskiej giełdy.

Top 5 akcji Dow Jones pod względem rentowności w ciągu ostatnich 5 lat


NazwaRentowność w ciągu ostatnich 5 lat
1Nike+78%
2McDonald's+62%
3Coca Cola+42%
4Boeing+29%
5Cisco+34%

Nike

Nike Inc. to wiodąca firma międzynarodowa, która produkuje i dostarcza obuwie sportowe, odzież sportową i sprzęt. Firma Nike projektuje, opracowuje, produkuje, wprowadza na rynek i sprzedaje obuwie, odzież, sprzęt, akcesoria i związane z nimi usługi.

McDonald's

Założony w 1940 roku jako restauracja, McDonald's stał się wiodącą siecią fast foodów. W 2016 roku McDonald's stał się największą na świecie siecią restauracji pod względem przychodów, obsługując codziennie ponad 69 milionów klientów w ponad 36 900 sklepach w ponad 100 krajach.

Coca Cola

Założona w 1886 roku The Coca-Cola Company produkuje, sprzedaje i wprowadza na rynek napoje bezalkoholowe i koncentraty syropów. Jest najbardziej znana z produkcji gazowanych napojów bezalkoholowych, takich jak Coca-Cola, Diet Coke, Fanta i Sprite, ale zajmuje się również napojami niegazowanymi, takimi jak woda, soki i napoje herbaciane, gotowa do spożycia herbata i kawa, napoje sportowe, produkty mleczne i napoje energetyczne.

Boeing

Boeing jest jednym z największych na świecie producentów samolotów i wykonawców usług obronnych oraz największym eksporterem dolarów. Założona w 1916 roku The Boeing Company projektuje, produkuje i sprzedaje na całym świecie samoloty, samoloty z napędem, rakiety, satelity i pociski; świadczy również usługi leasingu i wsparcia produktów.

Cisco

Cisco Systems, Inc. jest międzynarodową grupą technologiczną, która opracowuje, produkuje i sprzedaje sprzęt sieciowy, urządzenia telekomunikacyjne oraz inne zaawansowane technologicznie produkty i usługi. Poprzez różne spółki zależne Cisco skupia się również na IoT, bezpieczeństwie domen i zarządzaniu energią.

Możesz być również zainteresowany:

Najgorsze akcje Dow Jones z zeszłego roku

Rosnąca inflacja i zacieśnienie Fed sprawiły, że był to trudny rok dla akcji. Główne indeksy spadają na całej długości. Dow Jones Industrial Average spadł o 15,3% do 30 czerwca, co stanowi najgorsze pierwsze półrocze od 1962 roku.

Cisco

Cisco, znany również jako CSCO, odnotował wzrost swoich akcji o 41% w 2021 roku, ponieważ gospodarka uległa poprawie, a więcej osób zainwestowało w „wartościowe” akcje. Jednak w 2022 roku akcje Cisco nie radziły sobie tak dobrze i spadły o 32,7%.

To dlatego, że firma nie spełniła swoich celów dotyczących przychodów w trzecim kwartale roku fiskalnego i nie spodziewa się, że w następnym kwartale pójdzie jej dobrze. W rezultacie akcje spadły o 14% do 52-tygodniowego minimum 19 maja. Obecnie akcje znajdują się tylko nieznacznie powyżej tego niskiego poziomu.

Home Depot

Podczas pandemii wiele osób utknęło w domu i postanowiło zabrać się za projekty remontowe, co pomogło zwiększyć sprzedaż Home Depot. Jednak wraz ze wzrostem stóp procentowych i wzrostem kosztów materiałów i pracy, rynek mieszkaniowy zwalnia. Dodatkowo, ludzie wydają mniej na duże przedmioty.

W rezultacie akcje Home Depot spadły o 33,9% do końca czerwca. Choć spółka zaskoczyła wzrostem zysku w pierwszym kwartale dzięki rosnącej sprzedaży e-commerce, wzrost ten spowalnia. Raport ten zapewnił jedynie chwilowy impuls dla akcji i w ostatnich miesiącach walczy ona o wyjście ponad linię 50-dniową. Obecnie akcje znajdują się tuż powyżej 52-tygodniowego minimum.

Salesforce

Akcje techniczne, w tym Salesforce.com (CRM), nie radzą sobie ostatnio najlepiej. Akcje Salesforce.com spadły o 35% w 2022 roku i są notowane 47% poniżej swojego najwyższego punktu. Firma wydała dużo pieniędzy na przejęcie Tableau Software i Slack w zeszłym roku, aby rozszerzyć swoje usługi w zakresie wizualizacji danych, współpracy i handlu elektronicznego.

Usługi te cieszyły się dużym popytem podczas pandemii, ale ostatnio nie radzą sobie najlepiej. Zarobki Salesforce w kwietniu mogły być lepsze niż oczekiwano, ale nadal były niższe niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. Firma spowolniła też zatrudnianie pracowników w celu cięcia kosztów.

Nike

Nike ucierpiał z powodu zakłóceń w swoim łańcuchu dostaw. Akcje firmy, NKE, spadły o 38,8% z powodu trudności w zaspokojeniu popytu podczas pandemii. Latem ubiegłego roku Nike musiał zamknąć swoje fabryki w Wietnamie, gdzie produkuje większość swoich trampek i połowę odzieży sportowej. Fabryki te zostały ponownie otwarte dopiero w listopadzie.

Dodatkowo, nowe blokady w Chinach doprowadziły do zamknięcia kolejnych sklepów i fabryk, powodując 19% spadek przychodów z drugiego co do wielkości rynku w czwartym kwartale. Nike oczekuje, że przychody w następnym kwartale pozostaną takie same lub lekko wzrosną, ale z niższą marżą zysku ze względu na wyższe koszty transportu. Akcje znacznie spadły od rekordowego poziomu 179,10 z 5 maja i obecnie znajdują się w najniższym punkcie od sierpnia 2020 roku.

Walt Disney

Akcje Walt Disney (DIS) nie radzą sobie dobrze w tym roku i są na minusie 39,05%. Z powodu inflacji bilety do Disney World są droższe, a jego parki w Chinach zostały zamknięte z powodu blokad. Dodatkowo koszty produkcji treści dla swoich serwisów streamingowych negatywnie wpłynęły na wyniki firmy.

Disney spodziewa się również, że w trzecim kwartale wyda o 900 mln dolarów więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Chociaż liczba subskrybentów Disney+ przekroczyła oczekiwania, istnieją obawy, że wzrost liczby klientów usług streamingowych spowolni. Ponadto firma została uwikłana w spór polityczny z gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem. Akcje są obecnie notowane poniżej wszystkich swoich średnich kroczących.

Szukasz brokera akcji DowJones?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!