Najlepsze ETFy na samochody elektryczne

Mobilność elektryczna jest obecnie branżą rozwojową, która w ostatnich latach odnosi duże sukcesy Zwłaszcza w krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Europa i Azja. Dlatego wiele osób zdecydowało się zainwestować w e-mobilność. Pojazdy będą zasilane ze zrównoważonych źródeł, nie tylko prywatnych, ale i publicznych, a te zmiany w technologii będą miały zapewne także wpływ na infrastrukturę drogową. Dlatego stanowi to megatrend. Poniżej przedstawiamy najlepsze ETFy na samochody elektryczne.

Najlepsze ETFy na samochody elektryczne

Na początek trzeba wiedzieć, jakie są główne indeksy, których celem jest replikacja ETF-ów związanych z mobilnością elektryczną.

Główne indeksy i ETFy na samochody elektryczne

Główne indeksy, które inwestują w mobilność elektryczną to:

 1. MSCI ACWI IMI Future Mobility ESG Filtered Index: ma na celu reprezentowanie wyników spółek działających w obszarze pojazdów autonomicznych, mobilności współdzielonej i nowych środków transportu (akcje spółek o małej, średniej i dużej kapitalizacji zlokalizowanych w 23 rozwiniętych krajach świata i 8 krajach wschodzących).
 2. STOXX® Global Electric Vehicles & Driving Technology: składa się z akcji spółek działających w sektorze samochodów elektrycznych i technologii jazdy wspomaganej, w tym produkujących pojazdy elektryczne i autonomiczne, producentów baterii (electric car battery ETF) do pojazdów elektrycznych itd.

Electric Car Battery ETFs

Dwa poniższe ETF-y są bardziej wyspecjalizowane w bateriach lub komponentach do samochodów elektrycznych.

Global X Lithium & Battery Tech ETF

Fundusz Global X ETFs to firma zarządzająca funduszami giełdowymi (ETF) specjalizująca się w tematycznych produktach inwestycyjnych

Global X Lithium & Battery Tech ETF replikuje Solactive Global Lithium Index, który reprezentuje cały łańcuch dostaw litu, od wydobycia po produkcję baterii. Na razie trzy spółki najliczniej reprezentowane w Global X Lithium & Battery Tech to spółki wzrostowe:

 • Albemarle Corp
 • Tesla, Inc.
 • TDK Corp

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Acc (ISIN: LU2023679090 / Ticker: ELCR).

Ten ETF na samochód elektryczny śledzi indeks MSCI ACWI IMI Future Mobility ESG Filtered (pełna replikacja fizyczna), obecnie osiąga wysokie średnie i reinwestuje dywidendy bez wypłacania ich inwestorowi. Podział geograficzny to 44,25% w USA, 13,54% w Chinach, 12,79% w Japonii. Pozostały procent dzieli się między Wielką Brytanię, Australię, Tajwan, Francję, Koreę Południową, Szwecję i inne mniejsze państwa). Ten ETF inwestuje w spółki produkujące baterie lub komponenty elektroniczne wykorzystywane w samochodach elektrycznych.

Siedziba tego funduszu znajduje się jednak w Luksemburgu i jest to dość młody fundusz (2020). W ramach tego funduszu znajdą Państwo:

 • Nvidia Corp (waga: 3,71%).
 • Advanced Microdevices (waga: 3,64%)
 • Western Areas Ltd (waga: 3,47%)

Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jakie są najlepsze ETF-y i ETN-y na baterie litowe.

Najlepsze ETFy na samochody elektryczne

Poniższe dwa ETF-y nie inwestują przede wszystkim w komponenty, ale w spółki produkujące lub przekierowujące produkcję do samochodów elektrycznych.

iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF USD (Acc) (ISIN: IE00BGL86Z12 / Ticker: ECAR)

Do najlepszych funduszy ETF w sektorze samochodów elektrycznych należy iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF USD. Fundusz ten replikuje indeks STOXX® Global Electric Vehicles & Driving Technology za pomocą replikacji fizycznej i zoptymalizowanego próbkowania. Jest to większy fundusz niż jego poprzednik Lyxor, a walutą tego ETF jest dolar amerykański. Polityka dywidendowa jest oparta na zasadzie memoriałowej.

Ponadto w skład funduszu z siedzibą w Irlandii, uruchomionego w 2019 roku, wchodzą:

 • Tesla, Inc (waga: 5,69%)
 • BYD Company Limited (waga: 4,60%)
 • Kia Motors Corp (waga: 3,45%)

Jeśli chcesz inwestować w ETF-y, przyjrzyj się, kim są najlepsi brokerzy ETF.

Xtrackers Future Mobility Ucits Etf 1c (ISIN IE00BGV5VR99)

Fundusz Xtrackers Future Mobility UCITS ETF 1C ma za podstawę indeks Nasdaq Yewno Global Future Mobility, który śledzi międzynarodowe spółki działające w sektorze mobilności. Indeks jest równoważony, opłata za zarządzanie wynosi 0,35%, a replikacja fizyczna i kumulacyjna.

Reprezentacja indeksu jest następująca:

 • Japonia 40,40%.
 • Stany Zjednoczone 21,48%.
 • Niemcy 10,11%.
 • Korea Południowa 8,70%
 • Francja 4,87 %.
 • Indie 3.04
 • Tajwan 2,28
 • Belgia 2,25% Austria
 • Austria 1.18
Chcesz inwestować w fundusze ETF? Polecamy:
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...