Jak ETF-y chronią przed inflacją: najlepsze defensywne ETFy

W tym poście dowiesz się, dlaczego ETF-y mogą chronić Cię przed inflacją i jakie są najlepsze defensywne ETF-y.

ETFy chroniące przed inflacją: Polska

Rosnąca inflacja wywołała duże zaniepokojenie; do tego dochodzą skutki m.in. pandemii i konfliktów zbrojnych między Rosją a Ukrainą. Dla oszczędzających inflacja zmniejsza siłę nabywczą w przyszłości, a więc pośrednio zmniejsza zyski.

Inwestor ETF może ucierpieć, jeśli inflacja będzie miała negatywny wpływ na spółki lub indeksy wchodzące w skład jego ETF. W długim okresie można zabezpieczyć się przed inflacją tylko wtedy, gdy inwestuje się lub już zainwestowało w sposób szeroko zdywersyfikowany w rynki kapitałowe lub aktywa realne.

Innymi słowy, należy utrzymywać szeroką i globalną dywersyfikację swoich inwestycji (długoterminowe inwestowanie pomaga lepiej tolerować wahania rynkowe).

Dlaczego defensywne ETFy mogą chronić przed inflacją?

Dzięki funduszom ETF masz możliwość w prosty i tani sposób uczestniczyć w zmianach na rynku kapitałowym. Aby chronić się przed inflacją, można stosować różne strategie: inwestować w akcje defensywne, surowce, złoto lub obligacje powiązane z inflacją. Aby zabezpieczyć się przed inflacją, warto zainwestować w instrumenty finansowe, które zapewniają długoterminowe zyski, takie jak ETF-y replikujące światowe indeksy (by wymienić tylko jeden z nich, indeks MSCI World w ciągu ostatniego półwiecza zwracał 9% rocznie). Jeśli jesteś zainteresowany przeczytaj: MSCI WORLD: co to jest i które ETF-y replikują jego wyniki?

W tym artykule opowiemy o najlepszych funduszach ETF, które chronią Twoje oszczędności przed inflacją.

Jakie są najlepsze defensywne ETFy?

Aby umożliwić oszczędzającym ochronę portfela i ich majątku przed dewaluacją walut, opracowano kilka strategii inwestycyjnych ETF:

 • Akcje: należy rozważyć ETF-y sektorów takich jak dobra konsumpcyjne czy utilities. Tak samo jak akcje spółek, które podnosząc ceny dla swoich klientów, mogą być mniej wrażliwe na inflację (jak np. energia elektryczna).
 • Inflation-linked ETFs: Inflation-linked ETFs są emitowane przez rządy, które płacą dodatkowy zysk pokrywający inflację w terminie zapadalności. Istnieją ETF-y śledzące indeksy takich obligacji chronionych przed inflacją.
 • Środki pieniężne i obligacje krótkoterminowe: są one opcją krótkoterminową w przypadku inflacji, ponieważ pozwalają na elastyczność i umożliwiają zakup papierów wartościowych o wyższym oprocentowaniu w najbliższej przyszłości.
 • Złoto: jest uważane za zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ jest rodzajem niezależnej waluty.
 • Luksus: dobra luksusowe są kupowane nawet w czasach inflacji; istnieją ETF-y obejmujące te sektory.
 • Towary: towary mogą być dobrym zabezpieczeniem, ponieważ często są czynnikiem inflacji.

Tutaj można znaleźć informacje na temat:

 • Jak inwestować w fundusze ETF
 • Wskazówki dotyczące inwestowania w fundusze ETF
 • Najlepsze fundusze ETF na WIG20

Pamiętaj, że te strategie nie działają, jeśli aktywa są kupowane po inflacji, ponieważ ochrona przed inflacją staje się nieskuteczna, ponieważ ceny aktywów zostały już przeszacowane.

Oto najlepsze defensywne ETFy.

Najlepsze defensywne ETFy: antyinflacyjne ETFy

Sektory defensywne to:

 • Konsumpcja lub podstawowe potrzeby;
 • Media takie jak woda, gaz, prąd;
 • Opieka zdrowotna i farmaceutyki;
 • Towary.

Innymi słowy, defensywny ETF musi należeć do jednego z wymienionych przed chwilą sektorów, należeć do kategorii value (niedowartościowane spółki o niskich mnożnikach) i wypłacać wysokie dywidendy.

Jednymi z najlepszych defensywnych ETF-ów na giełdzie są: SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (GLDV), SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (USDV), SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF (EUDV).

Wszystkie należą do tego samego emitenta, czyli SPDR (Standard & Poor’s Depositary Receipt), pierwszy inwestuje globalnie, drugi w USA, a trzeci w Europie.

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (GLDV)

Ten inflacyjny ETF inwestuje w akcje o wysokich dywidendach z całego świata. Cztery największe sektory to:

 • 25,18% finanse
 • 22,89% media
 • 13,78% nieruchomości
 • 7,30% niecykliczne dobra konsumpcyjne.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (USDV)

Ten ETF inwestuje w amerykańskie akcje o wysokiej dywidendzie. Cztery największe sektory to:

 • 16,99% finanse.
 • 15,72% niecykliczne dobra konsumpcyjne.
 • 14,94% media.
 • 14,52% przemysłowców.

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF (EUDV)

Ten defensywny Value ETF inwestuje w wysokodywidendowe akcje w Europie. Pięć największych sektorów to:

 • 20,76% media.
 • 16,81% opieka zdrowotna.
 • 15,73% przemysłowców.
 • 15,14% materiałów.
 • 15,09% finanse.

Najlepsze defensywne ETFy: amerykańskie antyinflacyjne ETF-y

Jednymi z najlepszych amerykańskich defensywnych ETF-ów są:

 • Vanguard 500 Index Fund ETF (NYSERCA:VOO)
 • Retail SPDR ETF (NYSERCA:XRT)
 • iShares Gold Trust (NYSEARCHA:IAU)

Vanguard 500 Index Fund ETF

Fundusz tupu Exchange-traded, który śledzi indeks S&P 500. Obejmuje 500 największych spółek notowanych na amerykańskich giełdach i oferuje maksymalną dywersyfikację.

Największe pozycje w funduszu Vanguard 500 Index Fund to: Apple (NASDAQ: AAPL), Berkshire Hathaway (NYSE: BRK-A, NYSE: BRK-B), JPMorgan Chase (NYSE: JPM) oraz Johnson & Johnson (NYSE: JNJ).

Detaliczne SPDR ETF-y

Sprzedaż internetowa w tym sektorze nadal jest silna. SPDR Retail ETF firmy State Street Global Advisors to fundusz, który obejmuje wybrane elementy amerykańskiego krajobrazu handlu detalicznego. Do kluczowych udziałów XRT ETF należą między innymi Dillard’s (NYSE: DDS), Ambercrombie & Fitch (NYSE: ANF), Dick’s Sporting Goods (NYSE: DKS), Target (NYSE: TGT) czy Overstock.com (NASDAQ: OSTK).

iShares Gold Trust

Fundusz iShares Gold Trust pozwala inwestorom monitorować codzienne ruchy ceny złota. Cena złota rośnie i spada, podobnie jak cena funduszu IAU ETF.

Teraz można znaleźć kolejny defensywny ETF w Europie, w który warto zainwestować:

Vanguard FTSE Europe ETF (NYSERCA:VGK).

W Europie jednym z najlepszych rynków jest Financial Times Stock Exchange 100, czyli FTSE 100, który obejmuje akcje blue-chipów o dużej kapitalizacji notowane na londyńskiej giełdzie.

Vanguard FTSE Europe ETF to dobry sposób na zdobycie ekspozycji na akcje o dużej kapitalizacji i blue-chipach, które działają w Londynie i obejmują takie firmy jak Nestlé (OTCMKTS: NSRGY), SAP (NYSE: SAP), Royal Dutch Shell (OTCMKTS: RYDAF) i HSBC Holdings (NYSE: HSBC), spośród wielu innych.

Dzięki defensywnym funduszom ETF masz możliwość w prosty i tani sposób uczestniczyć w rozwoju rynków kapitałowych. ETF-y są więc doskonałą bronią przeciwko inflacji.

Szukasz brokera do handlu? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Ranking brokerów ETF
Fundusze ETF stają się coraz ważniejszą częścią długoterminowych portfeli inwestorów w Polsce. Niskie prowizje i różnorodność oferty pozwalają im rozszerzyć portfel o niemal każdy rodzaj aktywów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak kupować ...