LIFO i FIFO: Która metoda inwentaryzacji jest lepsza?

Aby zarządzać towarami w magazynie, należy zawsze brać pod uwagę część logistyczną i jej prawidłowe działanie. W tym poście dowiesz się o LIFO i FIFO i która metoda inwentaryzacji jest najlepsza.

LIFO i FIFO: Która metoda inwentaryzacji jest lepsza?

LIFO i FIFO: która metoda inwentaryzacji jest lepsza?

Najpowszechniej stosowanymi metodami oceny kosztu sprzedanych towarów i końcowego stanu zapasów tych towarów są metody LIFO i FIFO. Następnie poznasz wszystkie szczegóły dotyczące tych metod i dowiesz się, która z nich jest najlepsza.

FIFO

Metoda FIFO to skrót od “First in, First out”.

Kiedy powinienem go używać?

W tej metodzie najstarsze pozycje muszą być rejestrowane, ponieważ są sprzedawane po raz pierwszy. Okazuje się, że jest to najlepszy system do przechowywania łatwo psującej się żywności, leków i produktów kosmetycznych, tak aby mogły one wyjść jako pierwsze, biorąc pod uwagę ich datę ważności.

System ten można również zastosować do produktów modnych lub technologicznych, które z czasem mogą wyjść z mody lub stać się przestarzałe.

Systemy przechowywania danych FIFO

W zależności od rodzaju produktu, systemy magazynowe różnią się między sobą, czego przykładem są następujące elementy magazynowe:

– Metalowe regały paletowe.

– Kompaktowe regały.

– Regały dynamiczne.

Ocena FIFO

Wycena FIFO jest konieczna do optymalizacji procesów logistycznych i przestrzegania przepisów księgowych.

Do tej wyceny konieczne jest uwzględnienie tych parametrów:

1. Data nabycia lub sprzedaży produktów.

2. Liczba zakupionych lub sprzedanych jednostek.

3. Cena zakupu każdej jednostki.

Dzięki tym parametrom możliwe jest przygotowanie dokumentu lub za pośrednictwem programu komputerowego, który pozwala nam zobaczyć odzwierciedlenie każdego ruchu lub wyjścia produktu z magazynu, a tym samym utrzymać bardziej uporządkowaną kontrolę zapasów.

LIFO

Metoda LIFO oznacza: “Last in, First out”.

Ten system jest mniej powszechnie stosowany niż FIFO, ale jest uważany za idealny dla produktów, które nie są łatwo psujące się lub nie wygasają lub nie tracą wartości.

Kiedy powinienem go używać?

W przypadku magazynów, przychodzące zapasy układane są w sposób dostępny w obrębie regałów magazynowych lub poprzez paletyzację, tak aby wyjście tych produktów było łatwiejsze niż pierwsze wejście.

Paletyzacja

Paletyzacja polega na składowaniu i transporcie towarów jako jednostki z palety (mała, niska, przenośna platforma wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego, metalu lub kartonu, która umożliwia podparcie towaru podczas składowania lub transportu).

Która metoda jest lepsza: LIFO czy FIFO

Jeśli chcesz wiedzieć, która metoda inwentaryzacji jest lepsza, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

Chociaż metoda LIFO jest mniej używana niż FIFO, metoda LIFO pozwoli Ci zarządzać towarami bez konieczności przenoszenia produktów z magazynu, ponieważ na podstawie tego, jak przyjeżdżają, mogą wyjść.

Dzięki metodzie LIFO łatwiej jest uzyskać dostęp do towarów i zaoszczędzić na kosztach operacyjnych, wykorzystując je w produktach, które nie zmieniają się w czasie.

– Metoda inwentaryzacji FIFO jest najlepsza do przechowywania żywności, leków i produktów, które mogą być uszkodzone i ma dużą ilość magazynów przemysłowych przystosowanych do tego. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko utraty pieniędzy w procesie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę poprzednie aspekty, możemy powiedzieć, że nie ma metody lepszej od innej, biorąc pod uwagę, że każda z nich wykonuje pewne funkcje w zależności od rodzaju produktu lub towaru.

Zawsze należy ocenić cechy towaru, który masz na sprzedaż, w ten sposób będzie można wiedzieć, co jest właściwą metodą inwentaryzacji.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Popularne strategie tradingowe
Sposób myślenia związany z aktywną strategią inwestycyjną różni się od długoterminowej strategii „kup i trzymaj” stosowanej przez inwestorów pasywnych lub indeksowych. Aktywni traderzy, w rzeczywistości wierzą, że krótkoterminowe ruchy pomagają w ...