Staking (PoS) to sposób na wykorzystanie kryptowalut do pracy i otrzymanie za to nagrody, tzn. proces ten polega na zaangażowaniu kryptowalut do wspierania sieci blockchain i potwierdzania transakcji. Staking jest dostępny w kryptowalutach, które wykorzystują model proof-of-stake do przetwarzania płatności.
Proof of Stake (PoS) jest obecnie drugim najczęściej stosowanym mechanizmem konsensusu w technologii blockchain. W tym artykule wyjaśnimy czym jest Proof of Stake (PoS) dla kryptowalut?

Staking- Proof of Stake (PoS)
Protokół Proof of Stake (PoS) został stworzony przez słynnego dewelopera Sunny'ego Kinga w 2011 roku. W 2012 roku King oficjalnie przedstawił Białą Księgę, w której nakreślił sposób działania algorytmu PoS. Ponadto, pierwszą monetą wykorzystującą ten protokół był PeerCoin w 2012 roku, a następnie pojawiły się inne projekty, takie jak NXT i Bitshares, które również wykorzystują ten protokół.
Proof of Stake (PoS) jest jednym z dwóch modeli zarządzania używanych w Blockchain i został stworzony jako protokół konsensusu, który może zastąpić Proof of Work (PoW), który od dawna był używany przez główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum. Jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich, proof-of-stake (PoS) nie wymaga dużego zużycia energii.
Funkcja algorytmu
Jego algorytm jest odpowiedzialny za wybór weryfikatora kolejnego bloku na podstawie kilku mechanizmów, które są związane z jego udziałem. W tym przypadku prawdopodobieństwo znalezienia bloku transakcyjnego i otrzymania nagrody jest wprost proporcjonalne do ilości monet, które zostały zdeponowane, a nie do ilości pracy, która została zainwestowana w wydobycie.
Staking (PoS) Protokół zastępujący
Proof-of-Stake (PoS), został stworzony jako alternatywa dla Proof-of-Work (PoW), a w szczególności w celu rozwiązania różnych problemów, które ten ostatni miał w optymalizacji pracy. Jednakże, proof-of-stake stał się niezależnym mechanizmem, który zyskał uznanie wśród twórców kryptowalut.
Niektóre z problemów, które ten protokół próbował rozwiązać:
- Brak skalowalności i szybkości działania.
- Wysoka energochłonność procesu wydobywczego.
- Decentralizacja sieci.
- Odjęcie interesów finansowych od 51% ataków.
Podobieństwo z Staking (POS)
Celem obu dowodów jest osiągnięcie konsensusu rozproszonego, czyli pomoc sieci w zabezpieczeniu blockchaina, a tym samym zapewnienie odpowiednich bodźców ekonomicznych zachęcających do uczciwego zatwierdzania transakcji. Natomiast w systemie Proof of Stake twórca kolejnego bloku jest ustalany losowo na podstawie liczby kryptowalut posiadanych przez użytkownika.
Stakowanie – Ryzyko
Proof of Stake (PoS) jest uważany za mniej ryzykowny pod względem możliwości ataku górników na sieć. Jest to generowane, ponieważ wypłaty są skonstruowane w taki sposób, że atak jest kontr produktywny dla samego górnika.
Jak działa Proof of Stake
Proof of Stake (PoS) to mechanizm, który określa węzeł odpowiedzialny za zatwierdzenie dodania nowego bloku do blockchaina na podstawie ilości posiadanych aktywów.
Oznacza to, że Proof of Stake wymaga od użytkownika udowodnienia posiadania określonej ilości kryptowaluty w celu walidacji kolejnych bloków na blockchainie i otrzymania nagrody (wybrany walidator otrzyma swoją nagrodę jako opłatę transakcyjną w sieci, zależną od wysokości jego stawki).
Staking – górnicy i czas
W systemie Proof of Stake, górnicy kryptowalut otrzymują możliwość wydobycia lub zatwierdzenia transakcji blockchain w oparciu o ilość monet, które posiada każdy górnik. Ponadto, Proof of Stake zajmuje mniej czasu na wygenerowanie bloków niż Proof of Work. Na przykład, w Bitcoin przy użyciu PoW, czekasz co najmniej 10 minut na każde zgłoszenie, ale z PoS, transakcja jest zakończona w ciągu kilku sekund.
W tym poście mam nadzieję, że wyjaśniłem czym jest Proof of Stake dla kryptowalut i jak działa.
Więcej o:

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.