Staking ETH 2.0: Koniec kopania Ethereum

Kopanie Ethereum nie jest już możliwe ze względu na przejście z Ethereum na Ethereum 2.0. Ethereum to kryptowaluta, która została opracowana później niż Bitcoin. Została stworzona po Bitcoinie i w przeciwieństwie do wynalazcy BTC, Vitalik Buterin, twórca projektu Ethereum wielokrotnie występował publicznie prezentując walutę, która okazała się ogromnym sukcesem.

Kopanie Ethereum nie jest już możliwe

Wydobycie Ethereum nie jest już możliwe ze względu na przejście z Ethereum na Ethereum 2.0. Ta zmiana, zwana „the merge”, zmieniła sposób działania blockchaina Ethereum i sposób tworzenia nowych tokenów. 15 września poinformowano, że merge Ethereum zostało zakończone, a blockchain Ethereum przełączył się z mechanizmu proof-of-work na proof-of-stake.

Przejście z Ethereum na Ethereum 2.0, znane również jako „the merge”, zastąpiło górników Ethereum walidatorami. Ci walidatorzy wykorzystują swój własny Ether (ETH) do utrzymania sieci, zamiast używać energochłonnego sprzętu górniczego. Zmiana ta została dokonana w celu poprawy efektywności energetycznej i rozwiązania problemu niezrównoważonego zużycia energii przez tradycyjne górnictwo blockchain. Przejście na system proof-of-stake pozwala na zatwierdzanie transakcji przy użyciu kapitału inwestorów zablokowanego w węzłach walidacyjnych, a nie przy użyciu kosztownego sprzętu górniczego.

Co to oznacza dla górników Ethereum?

Przejście do Ethereum 2.0 miało negatywny wpływ na górników Ethereum. Zostali oni z drogim, specjalistycznym sprzętem górniczym, który jest teraz przestarzały, wart kilka miliardów dolarów. Wielu górników kontynuowało zakup sprzętu nawet podczas przejścia, ponieważ kopanie Ethereum było tak opłacalne, nawet bardziej niż wydobycie Bitcoina. Ta zmiana oznacza, że ci, którzy wcześniej wydobywali Ethereum, nie będą już mogli tego robić i będą musieli znaleźć inne sposoby na wykorzystanie swojego sprzętu górniczego.

Przejście do Ethereum 2.0 spowodowało również długoterminowy problem dla górników. Przejście spowodowało rozwiązanie branży wartej 18 miliardów dolarów i zmusiło górników Ethereum do zaprzestania pracy. Największy dostawca usług górniczych Ethereum, Ethermine, również wyłączył swoje serwery 14 września. Zmiana ta oznacza, że skończyło się stosowanie walidacji proof-of-work, a ci, którzy się z niej utrzymywali, nie będą już mogli tego robić.

Kopanie Ethereum: Alternatywy

Stakowanie Ethereum

Ponieważ kopanie Ethereum nie jest już możliwe, stakowanie Ethereum stało się alternatywną opcją. Aby rozpocząć stakowanie, potrzebujesz Etheru (ETH), monety, która prowadzi blockchain Ethereum. Istnieją cztery różne sposoby stakowania Ethereum:

  • solo staking
  • staking as a service
  • pooled staking
  • stakowanie na scentralizowanych giełdach

Każda metoda ma swój własny poziom kontroli, nagród, odpowiedzialności i wpływu na blockchain. Ethereum.org uważa jednak, że solo home staking jest najlepszą opcją.

ETH staking: Jak stakować Ethereum

Aby rozpocząć stakowanie, musisz mieć 32 ETH i je zdeponować. Solo staking polega na uruchomieniu węzła podłączonego do internetu, który jest częścią sieci Ethereum. Każdy węzeł ma dwie części, klienta warstwy konsensusu i klienta warstwy wykonawczej. Klienci ci są programami, które współpracują ze sobą, aby proponować bloki, weryfikować transakcje i wykonywać inne zadania, aby utrzymać sprawne działanie blockchaina.

Jako staker jesteś odpowiedzialny za obsługę sprzętu, z którego korzystają klienci. Ethereum.org sugeruje zainwestowanie w dedykowaną maszynę, która jest zawsze online, aby otrzymać maksymalne miesięczne nagrody. Stakowanie to system, w którym zachowujesz pełną kontrolę nad swoimi kluczami i zarabiasz nagrody w postaci nowych ETH.

Masz różne opcje, jeśli chodzi o stakowanie Ethereum, ponieważ kopanie niestety nie jest już możliwe. Solo home staking jest najlepszą opcją, ponieważ oferuje największą kontrolę, największe nagrody i najmniejsze wymagane zaufanie, ale wymaga również największej wiedzy technicznej i największej odpowiedzialności. Istnieją kary za błędy, takie jak przejście w tryb offline, które mogą zmniejszyć Twoje zasoby ETH.

Kopanie Ethereum: Podsumowanie

Jeśli nie jesteś gotowy na samodzielne stakowanie w domu, możesz rozważyć inne opcje, takie jak staking as a service, pooled staking lub staking na scentralizowanych giełdach. Opcje te mają niższe nagrody i wymagają większego zaufania, ale są łatwiejsze i bardziej dostępne. Ethereum.org ma więcej informacji na temat wszystkich czterech opcji.

Przeczytaj więcej o:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!