Jaki jest wpływ kryptowalut na środowisko? Mówi się, że duże operacje wydobywania kryptowalut są skoncentrowane w takich obszarach jak Azja, gdzie produkcja energii opiera się na węglu, a więc miejsca te wytwarzają nadmierne emisje gazów cieplarnianych, które nie zostały objęte żadnym protokołem środowiskowym.
Dlatego właśnie wiedza o wpływie, jaki kryptowaluty miały na przestrzeni lat, jest kluczowa, aby zacząć dbać o środowisko, w którym żyjemy. W tym poście omówimy wpływ kryptowalut na środowisko.

Wpływ na środowisko
Obecnie panuje ogromna obawa o zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza w przypadku przyspieszonej produkcji trudnych do przetworzenia e-odpadów.
Ale co to ma wspólnego z kryptowalutami?
Niestety, ma z tym wiele wspólnego… Zdecydowana większość kupowanych i sprzedawanych kryptowalut uzyskiwana jest z procesu zwanego miningiem, w którym uczestnicy sprawdzają transakcje na Blockchainie i starają się jako pierwsi udzielić poprawnej odpowiedzi na dowolne wyzwanie związane z procesami zachodzącymi w bazach danych, za co są nagradzani monetami, np. Bitcoinami.
W tym przypadku wielu górników dodaje więcej mocy obliczeniowej, aby znaleźć prawidłowe odpowiedzi na każde wyzwanie i robi to za pomocą kart graficznych, które będą pracować przez cały czas, aby znaleźć kryptowaluty. Niestety, karty te zużywają dużo energii, zwłaszcza gdy są używane przez długi czas. Tego typu specjalistyczny sprzęt w końcu się wypala i w dużych ilościach trafia na śmietnik.
Górnictwo
To, co jest naprawdę szkodliwe dla środowiska, to ogromne wydatki na energię, które wynikają z infrastruktury potrzebnej do przeprowadzenia procesu wydobycia, przy użyciu superkomputerów wykorzystujących potężne chłodzenie do rozwiązywania skomplikowanych obliczeń.
Emisja dwutlenku węgla
Roczna emisja dwutlenku węgla przez BTC jest obecnie równa 7 miliardom ładowanych smartfonów, po jednym na każdą osobę na planecie. Ponadto, według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), światowe centra danych wytwarzają około 200 TWh.
Wpływ kryptowalut na środowisko: Ważne fakty
Według badań, do maja 2021 r. przetwarzanie kryptowalut takich jak BTC wygenerowało około 30 700 ton e-odpadów, a liczba ta rośnie z dnia na dzień. Odpady te, jak wspomniano na początku, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ponieważ zawierają chemikalia i ciężkie materiały, które mogą przenikać do gleby i wody, powodując szkody na obszarach, na których się znajdują.
Ponadto w sprawozdaniu ONZ ustalono globalne dane dotyczące e-odpadów, które osiągnęły już poziom 50 milionów ton, z czego tylko 20 % poddawane jest recyklingowi. Jak również badanie opublikowane przez Resources, Conservation and Recycling, które wskazuje, że tradycyjny system finansowy generuje własne odpady, w postaci bankomatów i komputerów, a w przypadku kryptowalut, przy nadmiernym wykorzystaniu dysków lub kart do ich wydobycia.
Wpływ kryptowalut na środowisko
Kryptowaluty są obecnie w trakcie procesu ponownego wymyślania swoich procesów, aby lepiej sprostać wymaganiom coraz bardziej świadomej ekologicznie opinii publicznej. Podobnie, starają się rozwijać działania, takie jak wdrażanie energii odnawialnej, które pozwalają im chronić środowisko; na przykład Ethereum przeszło na nowy standard wydobycia zwany „proof of stake”, który pozwala na lepszą wydajność energetyczną.
Jak już przeczytałeś w tym poście, wpływ kryptowalut na środowisko jest niezwykle poważny, ponieważ zanieczyszczenie środowiska osiąga bardzo wysoki poziom na naszej planecie, a także wpływ na glebę i wodę, gdzie wszystkie odpady chemiczne zawarte w urządzeniach elektronicznych używanych do wydobywania kryptowalut mogą być filtrowane.

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.