Jaka jest różnica pomiędzy blockchainem prywatnym, publicznym i hybrydowym?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej mieć prywatny blockchain czy publiczny blockchain, a niektórzy wpadają w panikę, gdy tylko odkrywają, że istnieją również hybrydy. Przyjrzyjmy się zatem głównym cechom tych rodzajów blockchainów i przeanalizujmy różnice między nimi.

Jaka jest różnica pomiędzy blockchainem prywatnym, publicznym i hybrydowym?

Przed omówieniem różnic między prywatnym, publicznym i hybrydowym, przyjrzyjmy się najpierw technologii blockchain.

Blockchain pozwala na śledzenie i wymianę wszystkiego, co ma wartość, umożliwiając wszystkim stronom bezpieczny i tani handel. Dokładnie rzecz ujmując, jest to niezmienna wspólna księga, która umożliwia śledzenie i transakcje aktywów fizycznych (takich jak pojazdy, grunty, nieruchomości…) oraz aktywów niematerialnych (takich jak prawa autorskie, patenty, marki, własność intelektualna…).

Prywatny blockchain

Blockchain jest prywatny, jeśli uprawnienia do zapisu i modyfikacji bloków są scentralizowane, natomiast uprawnienia do ich odczytu są publiczne lub ograniczone do określonej grupy użytkowników.

Prywatny blockchain utrzymuje zatem scentralizowany system „chroniony” przez weryfikację kryptograficzną, a zatem jest bardziej odpowiedni dla tradycyjnych modeli biznesowych, w których prywatność i zarządzanie danymi ma kluczowe znaczenie, dlatego też muszą one pozostać pod kontrolą firmy.

Publiczny blockchain

W publicznym blockchainie każdy może zostać węzłem, a zatem każdy ma uprawnienia do odczytu, zapisu i modyfikacji, co oznacza, że każdy może wydobywać surowce.

Ten typ blockchain jest określany jako całkowicie zdecentralizowany i, jakkolwiek sprzeczne może się to wydawać, poziom bezpieczeństwa jest bardzo wysoki. Wynika to z kryptografii z kluczem publiczno-prywatnym i ogólnie z systemu, który zwiększa wpływ jednostek wraz ze wzrostem ich wkładu ekonomicznego i mocy obliczeniowej.

Hybrydowy blockchain

Blockchain hybrydowy to nic innego jak blockchain o cechach mieszanych pomiędzy blockchainami prywatnymi i publicznymi.

Na przykład hybrydowy blockchain może być publicznym blockchainem, który powierza walidację transakcji ograniczonej liczbie węzłów.

Zobacz także:

Wniosek

Zamiast mówić o różnicy między prywatnymi, publicznymi i hybrydowymi blockchainami, bardziej poprawne byłoby mówienie o różnicy między prywatnymi i publicznymi blockchainami.

Niewielkie różnice polegają na tym, że choć oba te systemy mają doskonałe systemy bezpieczeństwa, to jednak różnią się od siebie, a także na tym, że centralizacja prywatnego blockchaina, zamiast zwiększać jego bezpieczeństwo, pozwala na obieg mniej wrażliwych danych.

Zamiast tego, główna różnica leży w uprawnieniach do odczytu, zapisu i modyfikacji przez poszczególne węzły. Istnieją plusy i minusy obu tych rozwiązań, ale publiczny blockchain jest uważany za bardziej innowacyjny, ponieważ system kryptograficzny czyni go bezpiecznym, mimo że zdecentralizowany system pozwala każdemu wydobywać surowce.

Hybrydowy blockchain jest również uzasadnionym wyborem, ponieważ jest to środek zrodzony z realnych potrzeb.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, który z nich jest najlepszy dla Ciebie, warto się zastanowić, co masz zamiar zrobić i który z typów blockchain pasuje do Ciebie najlepiej.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!