Inteligentne kontrakty Blockchain? Czym one są?

Jest to umowa pomiędzy dwoma lub więcej stronami, która pozwala na przeniesienie umów lub klauzul umownych w języku naturalnym do kodu komputerowego, zdolnego do samodzielnego wykonania, bez potrzeby korzystania z pośredników.

Inteligentne kontrakty tworzone są poprzez skrypty, czyli dokumenty zawierające instrukcje, zapisane w kodach programistycznych. Ważne jest, aby oddzielić dwa obszary inteligentnego kontraktu: technologiczny i prawny.

Inteligentne kontrakty Blockchain? Czym one są?

Aby zrozumieć inteligentny kontrakt, musimy najpierw przypomnieć sobie, co to jest kontrakt. Umowa to nic innego jak porozumienie pomiędzy dwoma lub więcej stronami, środowisko, które określa, co można zrobić, jak można to zrobić, co się stanie, jeśli coś nie zostanie zrobione. Innymi słowy, zasady gry, które pozwalają wszystkim stronom ją akceptującym zrozumieć, na czym będzie polegała interakcja, którą zamierzają podjąć.

Do tej pory umowy były dokumentami ustnymi lub drogimi dokumentami pisemnymi. Dokumenty te podlegają prawu terytorialnemu i jurysdykcji i czasami wymagają notariusza. Oznacza to więcej kosztów, czasu i osób trzecich zaangażowanych w proces. Z tego powodu nie są one dostępne dla wszystkich. I to nie jest najgorsze: treść umów może podlegać interpretacji.

Inteligentny kontrakt, z drugiej strony, jest w stanie sam się realizować i egzekwować, autonomicznie i bez pośredników czy mediatorów. Nie wymagają one tłumaczenia ustnego, ponieważ nie są ustne ani pisemne w językach, którymi się posługujemy. Inteligentne kontrakty są „skryptami” (kodami komputerowymi) napisanymi w językach programowania. Oznacza to, że warunki umowy są jedynie frazami i poleceniami w tworzącym je kodzie.

Z drugiej strony, inteligentny kontrakt może być tworzony i wywoływany przez osoby fizyczne i/lub prawne, ale także przez maszyny lub inne programy pracujące autonomicznie. Inteligentny kontrakt jest ważny bez zależności od władz. Wynika to z jego natury: jest to kod, który jest widoczny dla wszystkich i nie może być zmieniony, ponieważ istnieje w technologii blockchain. Nadaje mu to zdecentralizowany, niezmienny i przejrzysty charakter.

Co ważne, dzięki temu, że jest on dystrybuowany przez tysiące komputerów, nie musi być przechowywany przez dużą firmę, co eliminuje biurokrację, cenzurę i duże koszty/czas związane z tym procesem, który notabene do tej pory był przechowywany przez firmę.

Zobacz także:

Jeśli połączymy zasady inteligentnego kontraktowania z kreatywnością wielu deweloperów, otrzymamy bezprecedensowe możliwości, dostępne dla wszystkich i za cenę graniczącą z darmową. Ekosystemy bez autorytetów podporządkowujących swoich członków ich woli. Mówimy o sprawiedliwszym świecie.

Po raz pierwszy inteligentne kontrakty są publicznie znane dzięki prawnikowi i kryptografowi Nickowi Szabo, który publicznie wspomniał o tym terminie w pracy z 1995 roku. Dwa lata później, w 1997 roku, opracował znacznie bardziej szczegółowy dokument wyjaśniający Smart Contracts.

Niestety, przy istniejącej infrastrukturze technologicznej nie udało się go zrealizować. Aby inteligentne kontrakty mogły być realizowane, muszą istnieć programowalne transakcje i cyfrowy system finansowy, który je rozpoznaje.

To, co Szabo nazwał nieistniejącym w 1995 roku, w 2009 roku (prawie 15 lat później) stanie się rzeczywistością wraz z pojawieniem się Bitcoina i jego technologii – blockchain.

Wnioski – Inteligentne kontrakty

Omawiając korzyści płynące z zastosowania inteligentnych kontraktów w porównaniu z tradycyjnymi kontraktami, rozważamy zarówno korzyści płynące z inteligentnych kontraktów, jak i korzyści płynące z technologii, która je wspiera.

Oprócz zdolności do samodzielnej realizacji, a tym samym zmniejszenia kosztów czasu i zasobów, inteligentne kontrakty mają tę zaletę, że są zintegrowane z Blockchainem. Dzięki temu wszystkie informacje są zapisane, niezmienne, bezpieczne i dostępne.

Podsumowując, możemy wyróżnić następujące korzyści płynące z inteligentnych kontraktów i Blockchaina:

  • Przejrzystość
  • Identyfikowalność
  • Integralność
  • Eliminacja biurokracji
  • Eliminacja autorytetów

Więcej o:


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!