Instrumenty pochodne na kryptowaluty? Rynek giełdowy lub Forex w ostatnich latach bardzo się rozwinął; jedną z wprowadzonych dużych zmian jest powstanie kryptowaluty, która jest cyfrową walutą używaną do dokonywania przelewów i płatności przez Internet. W tym wpisie omówimy instrumenty pochodne na kryptowaluty.

Instrumenty pochodne na kryptowaluty
Instrument pochodny to figura oparta na umowie pomiędzy dwoma lub więcej stronami w celu uzyskania wartości aktywów bazowych, które w tym przypadku odpowiadają kryptowalucie; ten rodzaj instrumentu pochodnego odpowiada umowie kupna i sprzedaży kryptowaluty po określonej cenie i w określonym czasie.
Cechy charakterystyczne
Charakterystyka instrumentów pochodnych na kryptowaluty jest następująca:
- Nie mają one wewnętrznej ani bezpośredniej wartości rynkowej.
- Wartość kontraktu jest określana na podstawie zmian w cenie kryptowaluty.
- Wartość kontraktu jest generowana przy uwzględnieniu przyszłej wartości kryptowaluty.
Klasyfikacja
Instrumenty pochodne na kryptowaluty są klasyfikowane w następujący sposób:
- Swapy: Swap jest rodzajem umowy między dwiema stronami, które wymieniają się przepływami pieniężnymi, działając za pomocą instrumentów takich jak weksle, obligacje, akcje i inne aktywa bazowe. Jego działanie polega na przyszłej wymianie stałych płatności odsetkowych na zmienne płatności z tytułu przepływów pieniężnych.
- Kontrakty terminowe: zobowiązują do kupna i sprzedaży określonego składnika aktywów w przyszłym terminie po określonej cenie.
- Opcje: to rodzaj kontraktu finansowego, który, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada opcji lub prawu, które sprzedający lub kupujący ma do sprzedaży lub kupna aktywów w danym okresie czasu; należy pamiętać, że nie odpowiada to zobowiązaniu w ramach kontraktu pochodnego.
- Forwards: Forwards to kontrakt, który może być dostosowany do potrzeb kupującego lub sprzedającego, oparty na umowach pozagiełdowych (OTC).
Zalety
Inwestowanie w instrumenty pochodne ma następujące zalety
- Hedging: zapewnia inwestorom zabezpieczenie, chroniąc ich przed ryzykiem związanym z inwestowaniem za pomocą polis lub ubezpieczeń.
- Spekulacja: Daje to sprzedającemu lub kupującemu możliwość spekulowania na cenie instrumentów pochodnych, generując zyski z wahań na rynku kryptowalut.
- Minimalizacja zmienności: zmienność występująca na wszystkich rynkach akcji jest minimalizowana.
Zobacz także:
Istnieją również następujące wady:
Wady
- Na pierwszy rzut oka wygląda to jak narzędzie, a nie rynek aktywów, co może prowadzić do nieporozumień.
- Działa on w oparciu o kontrakty, a nie aktywa kryptograficzne, generując niestabilność w danych handlowych.
- Aktywa są zaszyfrowane, co utrudnia dostęp do nich.
Jak handlować za pomocą instrumentów pochodnych na kryptowaluty
Aby handlować za pośrednictwem instrumentów pochodnych kryptowalut, nie można handlować kryptowalutami w fizycznej lokalizacji, dlatego wykorzystuje się platformy elektroniczne przeznaczone do tego celu, a wśród platform elektronicznych znajdują się:
- Bitmex: najbardziej udany z nich wszystkich, śledzi ruch Bitcoinów w stosunku do dolara.
- Deribit: handluje ruchem Bitcoinów w stosunku do dolara, pomagając użytkownikom osiągnąć 100-krotną dźwignię.
- BaseFEX: jest najnowszym z partii i ma łatwy do zrozumienia interfejs, który monitoruje cenę bitcoina i altcoinów.
Mamy nadzieję, że rozumiesz czym są derywaty kryptowalutowe, pamiętaj, że nie handluje się nimi bezpośrednio z walutami, ale poprzez kontrakty, dlatego skonsultuj się z nami, który rodzaj inwestycji w derywaty jest najlepszy z trzech wymienionych, a także z platformą, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.