Ethereum – co to jest i jak działa?

Pobierz w formacie PDF

Kryptowaluty są podzielone na kategorie. Podczas gdy Bitcoin jest używany do dokonywania płatności, Ethereum funkcjonuje jako infrastruktura, gdzie nowe projekty mogą być budowane na jego blockchainie. Innymi słowy, otwiera to możliwości dla innych deweloperów do budowania bez konieczności tworzenia nowego blockchaina.

dzialanie ethereum

Ethereum – co to jest i jak działa?

Ethereum to platforma cyfrowa, która obejmuje technologię blockchain i rozszerza jej zastosowanie na szeroką gamę aplikacji. Ether, jego rodzima kryptowaluta, jest drugą co do wielkości kryptowalutą na rynku.

Platforma Ethereum została stworzona w 2015 roku przez programistę Vitalika Buterina, w celu stworzenia narzędzia do zdecentralizowanych i współpracujących ze sobą aplikacji. Ether (ETH), to token, który może być użyty w transakcjach przy użyciu tego oprogramowania. Podobnie jak bitcoin, Ether istnieje jako część autonomicznego systemu finansowego peer-to-peer, wolnego od interwencji rządowej. Podobnie jak w przypadku bitcoina, wartość eteru w krótkim czasie poszybowała w górę.

W styczniu 2016 r. Ethereum był handlowany w okolicach 1 dolara, a w styczniu 2018 r. kryptowaluta dotknęła swojego najwyższego dotychczas poziomu 1391 dolarów. Jednak w październiku 2020 r. handlowany był daleko od swojego wszechczasowego szczytu, by znaleźć się poniżej 390 USD. Jego wartość okazała się zmienna, z częstymi wahaniami w ciągu dnia. Chociaż jest to tylko jedna z setek kryptowalut, jest również jedną z niewielu o znaczącej kapitalizacji rynkowej, obok swoich dwóch głównych rywali, bitcoina i bitcoin cash.

Ether, podobnie jak inne kryptowaluty, wykorzystuje współdzieloną cyfrową księgę, w której zapisywane są wszystkie transakcje. Jest on publicznie dostępny, całkowicie przejrzysty i bardzo trudno go zmienić po fakcie. Ta „cyfrowa księga” nazywana jest blockchain i jest budowana poprzez proces eksploracji danych.

Górnicy są odpowiedzialni za weryfikację grup transakcji tworzących „bloki” i kodowanie ich poprzez rozwiązywanie skomplikowanych algorytmów. Algorytmy te mogą być z kolei mniej lub bardziej trudne, aby zachować pewną spójność w czasie potrzebnym na przetworzenie bloków.

Nowe bloki są następnie łączone z poprzednim blockchainem, a dany górnik otrzymuje nagrodę, tj. ustaloną liczbę tokenów eteru. Zazwyczaj jest to 5 jednostek eteru, choć liczba ta może zostać zmniejszona, jeśli kryptowaluta nadal rośnie.

Aby rozpocząć handel na ruchach cenowych eteru, zaloguj się do swojej platformy transakcyjnej CFD, a jeśli jeszcze jej nie posiadasz, musisz najpierw otworzyć konto. Znajdziesz ‘Ether’ wybierając rynek kryptowalut z menu po lewej stronie lub poprzez bezpośrednie wyszukiwanie. Zauważ, że handlujesz kontraktem pochodnym na cenę eteru, ale nie jesteś bezpośrednio właścicielem kryptowaluty.

Logika jest podobna do tej w przypadku Bitcoina:

  • Górnicy są odpowiedzialni za weryfikację transakcji w celu utworzenia bloków i zakodowania ich poprzez rozwiązywanie skomplikowanych algorytmów. Czas przetwarzania wynosi około 14 sekund.
  • Nowe bloki są łączone z poprzednim blokiem, a górnik otrzymuje nagrodę. Obecnie jest to około 5 eterów

Zapewnia on wykonanie umowy, gdy tylko wszystkie jej warunki zostaną spełnione. Przykładem tego może być sytuacja, w której zdecydujesz się wysłać określoną ilość eteru w ustalonym wcześniej terminie. Gdy data zostanie osiągnięta, etery są wysyłane z Twojego portfela do portfela drugiej strony. Ich potencjał jest nieograniczony, ponieważ będą one reagować na wskazówki podane przez programistów w każdym inteligentnym kontrakcie.

Minimalny depozyt:

$2.00

Minimalny depozyt:

$200.00

Cechy

Główne ich cechy to:

Eliminacja pośredników
Zostają one zarejestrowane, zaszyfrowane i powielone na publicznym blockchainie, gdzie wszyscy użytkownicy mogą zobaczyć aktywność rynkową.
Eliminuje czas i wysiłek wymagany przy procesach ręcznych.

Choć jest to nowy i atrakcyjny proces, wciąż wiele aspektów wymaga dopracowania. Każdy błąd w kodzie programistycznym może zepsuć efekt końcowy.

Pobierz w formacie PDF

Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności