Kryptowaluty są podzielone na kategorie. Podczas gdy Bitcoin jest używany do dokonywania płatności, Ethereum funkcjonuje jako infrastruktura, gdzie nowe projekty mogą być budowane na jego blockchainie. Innymi słowy, otwiera to możliwości dla innych deweloperów do budowania bez konieczności tworzenia nowego blockchaina.

Ethereum: Co to jest i jak działa?
Główne cechy Ethereum
Eliminacja pośredników |
Zostają one zarejestrowane, zaszyfrowane i powielone na publicznym blockchainie, gdzie wszyscy użytkownicy mogą zobaczyć aktywność rynkową. |
Eliminuje czas i wysiłek wymagany przy procesach ręcznych. |
Choć jest to nowy i atrakcyjny proces, wciąż wiele aspektów wymaga dopracowania. Każdy błąd w kodzie programistycznym może zepsuć efekt końcowy.
Ethereum to platforma cyfrowa, która obejmuje technologię blockchain i rozszerza jej zastosowanie na szeroką gamę aplikacji. Ether, jego rodzima kryptowaluta, jest drugą co do wielkości kryptowalutą na rynku.
Początki Ethereum
Platforma Ethereum została stworzona w 2015 roku przez programistę Vitalika Buterina, w celu stworzenia narzędzia do zdecentralizowanych i współpracujących ze sobą aplikacji. Ether (ETH), to token, który może być użyty w transakcjach przy użyciu tego oprogramowania. Podobnie jak bitcoin, Ether istnieje jako część autonomicznego systemu finansowego peer-to-peer, wolnego od interwencji rządowej. Podobnie jak w przypadku bitcoina, wartość eteru w krótkim czasie poszybowała w górę.
W styczniu 2016 r. Ethereum był handlowany w okolicach 1 dolara, a w styczniu 2018 r. kryptowaluta dotknęła swojego najwyższego dotychczas poziomu 1391 dolarów. Jednak w październiku 2020 r. handlowany był daleko od swojego wszechczasowego szczytu, by znaleźć się poniżej 390 USD. Jego wartość okazała się zmienna, z częstymi wahaniami w ciągu dnia. Chociaż jest to tylko jedna z setek kryptowalut, jest również jedną z niewielu o znaczącej kapitalizacji rynkowej, obok swoich dwóch głównych rywali, bitcoina i bitcoin cash.
Distributed ledger
Ether, podobnie jak inne kryptowaluty, wykorzystuje współdzieloną cyfrową księgę, w której zapisywane są wszystkie transakcje. Jest on publicznie dostępny, całkowicie przejrzysty i bardzo trudno go zmienić po fakcie. Ta „cyfrowa księga” nazywana jest blockchain i jest budowana poprzez proces eksploracji danych.
Zobacz także:
- Czym są kryptowaluty
- Najlepsze portfele kryptowalut
- Najlepsze giełdy kryptowalut
- Najlepsze stablecoiny
- Czym jest blockchain
Górnicy są odpowiedzialni za weryfikację grup transakcji tworzących „bloki” i kodowanie ich poprzez rozwiązywanie skomplikowanych algorytmów. Algorytmy te mogą być z kolei mniej lub bardziej trudne, aby zachować pewną spójność w czasie potrzebnym na przetworzenie bloków.
Nowe bloki są następnie łączone z poprzednim blockchainem, a dany górnik otrzymuje nagrodę, tj. ustaloną liczbę tokenów eteru. Zazwyczaj jest to 5 jednostek eteru, choć liczba ta może zostać zmniejszona, jeśli kryptowaluta nadal rośnie.
Handel CFD Ethereum
Aby rozpocząć handel na ruchach cenowych eteru, zaloguj się do swojej platformy transakcyjnej CFD, a jeśli jeszcze jej nie posiadasz, musisz najpierw otworzyć konto. Znajdziesz ‘Ether’ wybierając rynek kryptowalut z menu po lewej stronie lub poprzez bezpośrednie wyszukiwanie. Zauważ, że handlujesz kontraktem pochodnym na cenę eteru, ale nie jesteś bezpośrednio właścicielem kryptowaluty.
Logika jest podobna do tej w przypadku Bitcoina:
Górnicy są odpowiedzialni za weryfikację transakcji w celu utworzenia bloków i zakodowania ich poprzez rozwiązywanie skomplikowanych algorytmów. Czas przetwarzania wynosi około 14 sekund. |
Nowe bloki są łączone z poprzednim blokiem, a górnik otrzymuje nagrodę. Obecnie jest to około 5 eterów |
Zapewnia on wykonanie umowy, gdy tylko wszystkie jej warunki zostaną spełnione. Przykładem tego może być sytuacja, w której zdecydujesz się wysłać określoną ilość eteru w ustalonym wcześniej terminie. Gdy data zostanie osiągnięta, etery są wysyłane z Twojego portfela do portfela drugiej strony. Ich potencjał jest nieograniczony, ponieważ będą one reagować na wskazówki podane przez programistów w każdym inteligentnym kontrakcie.
Jak kopać ETH?
Ethereum zostało uruchomione w 2015 roku przy niskiej cenie. Pierwsi górnicy byli zazwyczaj deweloperami lub entuzjastami kryptowalut, którzy wspierali projekt.
Rosnące ceny eteru sprawiły, że wydobycie stało się bardziej lukratywne, przyciągając osoby obeznane z technologią, które zrozumiały potencjał sieci.
Pomimo ostrej konkurencji, wydobywanie eteru jest dochodowym biznesem, ponieważ ceny eteru są dziś czterocyfrowe. Jednak ponieważ Ethereum przejdzie na PoS w 2022 roku, nowe inwestycje w sprzęt górniczy prawdopodobnie nie okażą się opłacalne.
Wydobywanie może być jednak interesującą opcją dla osób mających dostęp do niewykorzystanej mocy obliczeniowej GPU. Ether staking oferuje jednak prostszą, mniej wymagającą sprzętowo i bardziej przyszłościową metodę zarabiania eteru.
Kopanie vs staking
Wydobycie Ethereum ma się wkrótce zakończyć. Kilka lat temu Ethereum rozpoczęło rozwój mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Oczekuje się, że przejście z PoW na PoS nastąpi w II lub III kwartale 2023 roku, według Ethereum Foundation. PoS sprawi, że górnicy będą już zbędni, ponieważ rozwiązywanie zagadek kryptograficznych nie jest już konieczne do wydobycia.
Aby zdobyć nagrody za stakowanie, użytkownicy nie muszą już wydobywać eteru. Inwestorzy mogą stakować ether poprzez uruchomienie własnego walidatora Ethereum, który wymaga minimum 32 eterów. Mogą również stakować za pomocą usługi eth staking. Jest to możliwe na wielu giełdach kryptowalutowych, takich jak Coinbase lub Binance.
FAQ
Każda bezpieczna technologia cyfrowa może być tworzona przy użyciu Ethereum. Istnieje token przeznaczony do użytku w sieci blockchain, ale może być również używany przez uczestników jako środek płatniczy. Skalowalność, programowalność, bezpieczeństwo i decentralizacja to cechy Ethereum.
Jako kryptowaluta, Ethereum jest bezpieczne, ale niesie ze sobą również ryzyko zmienności. Kryptowaluty takie jak Ethereum powinny być również inwestowane na regulowanej platformie, takiej jak eToro, i bezpiecznie przechowywane w portfelu.
Mimo że Ethereum nie jest własnością ani nie jest przez nikogo kontrolowane, nadal muszą być podejmowane decyzje dotyczące wdrażania zmian, które zapewnią sieci długowieczność i dobrobyt. Tradycyjne zarządzanie organizacyjne jest niekompatybilne z tym brakiem własności.
Popularność DeFi (Decentralized Finance) jest jednym z głównych powodów wzrostu ceny Ethereum. Większość działań Ethereum, w tym DeFi, ma miejsce w jego sieci blockchain, która gości wiele projektów DeFi.
Więcej o:

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.