ETF/ETC/ETN na Bitcoin

ETFy, ETP i ETC do inwestowania w Bitcoin są produktami finansowymi notowanymi na rynkach zorganizowanych. Ich celem jest sprawienie, aby inwestowanie na nieuregulowanym rynku, jakim są kryptowaluty, było bardziej bezpieczne, przejrzyste, dostępne i opłacalne (pod względem niższych opłat).

ETF/ETC/ETN na Bitcoin

Jaka jest różnica między ETF, ETC i ETN?

ETF to exchange-traded fund, czyli produkt hybrydowy pomiędzy funduszem inwestycyjnym a akcjami, w którym kupuje się koszyk papierów wartościowych, którego bazą jest indeks giełdowy. Produkty te są wykorzystywane do replikowania indeksów giełdowych po niskich kosztach. Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wachlarz ETF-ów ze względu na duży rozwój tej branży. Różnią się one również od tradycyjnego funduszu indeksowego tym, że są stale notowane na rynku, tak jakby były akcjami. Pozwala to inwestorowi na kupno i sprzedaż akcji w dowolnym momencie.

Celem ETF jest zapewnienie inwestorom takiego samego zwrotu jak rynek bazowy, po odjęciu opłat. Dużą zaletą tego typu produktów jest ich niski koszt, co gwarantuje, że nasz ostateczny zysk będzie niezwykle zbliżony do tego, jaki dają indeksy. Fundusze ETF mają wartość aktywów netto, która jest publikowana na zakończenie sesji. W zasadzie jego działanie jest bardzo podobne do akcji.

ETC to to samo, ale replikuje wyniki towarów. Możemy znaleźć różne rodzaje ETC:

  • Fizyczny: towar jest kupowany fizycznie, więc nie ma ryzyka kredytowego.
  • Syntetyczne: instrumenty pochodne są wykorzystywane w celu uzyskania ekspozycji na towary.

ETC mają tę wspólną cechę z ETF-ami, że są notowane na rynkach zorganizowanych, a obrót nimi odbywa się w sposób ciągły przez całą sesję giełdową. Różnią się one jednak tym, że ETF-y są giełdowymi funduszami inwestycyjnymi, natomiast ETC są sekurytyzacjami, a zatem mogą być narażone na ryzyko kredytowe i ryzyko kontrahenta. ETC to połączenie ETF-ów i STI. Jest on zabezpieczony gwarancją emisji, ale ta gwarancja jest oparta na fizycznych towarach, które są nabywane za pomocą gotówki pochodzącej z napływu kapitału do ETC. Zmniejsza to ryzyko niedotrzymania warunków umowy.

Jako STI, ETC ma niewiele błędów śledzenia, ponieważ nota śledzi indeks, a nie jego fizyczne kontrakty futures lub towary. ETF śledzi Twoje udziały, co czyni go podatnym na błędy śledzenia, gdzie zmiany cen towarów nie są dokładnie odzwierciedlone w zmianach cen ETF w czasie.

ETN wykorzystuje obligację, co oznacza, że kupuje dług podporządkowany wyemitowany przez podmiot finansowy. Celem jest zapewnienie inwestorowi innej formy inwestowania, podobnej do funduszu notowanego na giełdzie, przy czym należy wziąć pod uwagę dodatkowe ryzyko, jakim jest ryzyko emitenta. Wyniki ETN są oparte na wynikach aktywów bazowych, płynności, ryzyku kredytowym emitenta itp.

Handlują one na rynkach w czasie rzeczywistym, tak jak akcje, i replikują wyniki indeksów, tak jak ETF. ETN-y są polecane do bardzo krótkoterminowych inwestycji. Główna różnica między tym produktem a ETF polega na tym, że podczas gdy portfel ETF składa się ze składników indeksu, portfel ETN składa się z obligacji i opcji, które replikują aktywo bazowe w czasie rzeczywistym.

Wnioski

Te trzy produkty, choć podobne w działaniu, mają cechy, które je różnicują i sprawiają, że są odpowiednie dla różnych profili i strategii. Użyteczność aktywnego zarządzania jest obecnie bardzo wątpliwa, a ten typ produktów mocno zyskuje na popularności. Ich niskie koszty i łatwość zakupu mogą być zaletą dla wielu inwestorów, pomimo braku ulgi podatkowej, jaką mają fundusze inwestycyjne.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!