Czym są stablecoiny i do czego służą?

Co to są stablecoiny? Stablecoins to klasa kryptowalut, które są wspierane przez aktywa rezerwowe w celu zapewnienia stabilności cen. Popularność stablecoinów rośnie, ponieważ łączą one natychmiastowe płatności, bezpieczeństwo i prywatność kryptowalut, ze stabilną wartością walut fiat. Rynek kryptowalut rewolucjonizuje rynek giełdowy, dlatego w tym wpisie opowiemy Ci czym są stablecoiny i do czego służą.

Czym są stablecoiny i do czego służą?

Stabilne waluty

Stablecoiny to nowy trend w kryptowalutach, który ma na celu wyeliminowanie lub zwalczanie rosnącej zmienności tego typu waluty. Ten nowy typ kryptowaluty opiera się na tokenach powiązanych z wartością fizycznej waluty lub aktywów materialnych, takich jak nieruchomości lub inna kryptowaluta.

Podobnie, można znaleźć „stabilne monety”, które nie są powiązane z innymi walutami. Zazwyczaj są one kontrolowane przez algorytmy, które generują utrzymanie ich stabilnej ceny.

Powiązanie z tokenem

Preferowane jest, aby moneta kryptowalutowa utrzymywała swoją siłę nabywczą i miała najniższą możliwą inflację, co zachęca do wydawania tokenów, a nie ich oszczędzania. To idealne zachowanie można osiągnąć dzięki stablecoinom. Token powiązany z „walutą fiat” jest najistotniejszym elementem „stabilnych walut”. W ten sposób wartość waluty jest powiązana z innym środkiem wymiany, który jest uważany za stabilny, czyli zazwyczaj z inną walutą. W polityce pieniężnej określa się to mianem stałego kursu walutowego.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€2.00

Ale jaki jest cel stabilnych walut?

Waluty te służą zapewnieniu, że kryptowaluty mogą być używane na równi z walutami tradycyjnymi, zwłaszcza jako środek płatniczy. Stablecoiny powstały, aby usunąć niepewność wielu osób, które obawiały się podjąć ryzyko związane z wysoką zmiennością kryptowalut.

Stablecoins zapewniają większą stabilność niż kryptowaluty, ponieważ ich cena jest powiązana z ceną innej waluty. Zazwyczaj z dolarem, euro, surowcem (np. złoto) lub koszykiem innych kryptowalut. W przypadku stabilnych walut, które nie są do niczego przywiązane, podaż i popyt są regulowane przez coś w rodzaju banku centralnego, któremu udaje się zminimalizować zmienoość.

Handel lub staking

Aby używać stabilnych walut, nie musisz posiadać konta bankowego, a ich transfer jest bardzo prosty.

Wysyłka międzynarodowa

Szybkie przetwarzanie i niskie opłaty transakcyjne sprawiają, że stabilne waluty, takie jak USDC, są dobrym wyborem do wysyłania pieniędzy do każdego na świecie.

Minimalizacja zmienności

Kiedy aktywa są powiązane z bardziej stabilną walutą, kupujący i sprzedający mają większą pewność, że wartość ich tokenów nie wzrośnie lub nie spadnie w najbliższej przyszłości.

Stablecoiny- Zalety

Jedną z wielkich zalet tego typu kryptowalut jest to, że są one ważnymi walutami w krajach, które są ofiarami hiperinflacji, niestabilności politycznej czy zwykłego braku dostępu do usług bankowych. Kraje te w szczególności mogą odczuwać skutki spadku wartości kryptowalut.

Ponadto można stwierdzić, że stabilne waluty mają następujące zalety:

  • Niska zmienność, która pomaga zrównoważyć ruchy innych wirtualnych walut.
  • Cyfrowy i zdecentralizowany charakter Blockchain. Pozwala stabilnym walutom korzystać z dużej mobilności i łatwości wymiany. Transfer stabilnych walut jest szybszy i ogólnie bardziej przejrzysty niż w tradycyjnym systemie bankowym.
  • Z drugiej strony, stabilne waluty pozwalają zachować zyski. Te zyski mogą być zabezpieczone poprzez ich konwersję na stabilne waluty.

Zobacz także:

Jaki stablecoin wybrać?

Teraz jak już wiesz co to stablecoiny przejdźmy do listy z głównymi stablecoinami na rynku kryptowalut:

KryptowalutaFiat
TetherDolar amerykański
Binance USDDolar amerykański
DAIDolar amerykański
StasisEuro
CryptoFrancFrank szwajcarski
Digix GoldZłoto
Paxos GoldZłoto

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiedziałeś czym są stablecoiny i do czego są one wykorzystywane.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!