Czym są scentralizowane giełdy kryptowalut?

Czym są scentralizowane giełdy kryptowalut? Giełda to platforma cyfrowa, która umożliwia handel online różnymi kryptowalutami. W ramach tej platformy możemy zlecać transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut, a także dokonywać wymiany pomiędzy kryptowalutami, fiatami lub tokenami.

scentralizowane giełdy kryptowalut

W tym wpisie dowiesz się, czym są scentralizowane giełdy kryptowalut.

Czym są scentralizowane giełdy kryptowalut?

Giełdy mogą być scentralizowane (kontrolowane przez firmę, która przechowuje aktywa użytkowników) lub mogą być zdecentralizowane, co oznacza, że nie są przez nikogo kontrolowane i każdy użytkownik może w każdej chwili posiadać swoje kryptowaluty.

Scentralizowana giełda jest platformą internetową, która umożliwia handel kryptowalutami; oznacza to, że możesz kupować lub sprzedawać za pieniądze fiat (waluta wymiany) lub kryptowaluty; może być również postrzegana jako rynek online dla sieci kryptowalut.

Giełdy kryptowalut są bardzo podobne do giełd walutowych, gdzie można wymienić np. euro na dolary.

Centralizowane giełdy kryptowalut- Ale dlaczego centralizacja?

Scentralizowanie oznacza, że możesz zaufać komuś innemu w kwestii zarządzania Twoimi pieniędzmi. W tym przypadku, scentralizowany oznacza, że istnieje zaufany pośrednik do zarządzania aktywami, które mogą być przedmiotem obrotu.

W scentralizowanych giełdach kryptowalutowych użytkownik może przechowywać swoje pieniądze, dlatego waluta będzie w rękach giełdy, ale zaufanie pośrednika sprawia, że klient może łatwo odzyskać utracone hasło.

Przeczytaj również:

  • Recenzja Binance

Zmienność transakcji na giełdzie scentralizowanej

Im wyższy poziom wolumenu obrotu, tym mniejsza zmienność i manipulacje rynkowe, które mogą wystąpić na danej giełdzie. W tym przypadku, ze względu na czas potrzebny na realizację transakcji, cena danej waluty może się zmienić pomiędzy momentem rozpoczęcia transakcji a jej zakończeniem, dlatego im większy wolumen handlu i im szybciej transakcja jest przetwarzana, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wahania są problemem.

Prowizje od obrotu handlowego

Osoby prowadzące giełdę same ustalają wysokość opłat, które należy uiścić na platformie, aby móc handlować. Część z tych opłat jest wykorzystywana do opłacenia prowizji za transakcje w sieci, a inna część do opłacenia utrzymania platformy; reszta to zysk.

Ponadto, giełdy zazwyczaj ustalają minimalną kwotę na zakup lub wymianę kryptowalut, jak również minimalne kwoty na wypłatę kryptowalut.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!