Czym są Kryptowaluty i jakie są ich obecne zastosowania?

Kryptowaluty to pieniądz przyszłości, pieniądz cyfrowy, w którym zamiast polegać na scentralizowanym systemie, wykorzystuje się system „peer-to-peer” z tysiącami anonimowych węzłów, które weryfikują transakcję, unikając w ten sposób 90% kosztów i zwiększając szybkość operacji, ze zdolnością do przeprowadzania transakcji w ciągu kilku sekund, niezależnie od odbiorcy i jego lokalizacji.

Czym są Kryptowaluty i jakie są ich obecne zastosowania?

Rynek kryptowalut ma obecnie łączny kapitał w wysokości ponad 93 miliardów dolarów, a średni dzienny wolumen transakcji wynosi 1,8 miliarda dolarów, charakteryzując się wykładniczym wzrostem w ostatnich latach.

Ich wykorzystanie może być czysto ekonomiczne, tak jakby były euro lub jakąkolwiek inną walutą fiat, na przykład Bitcoin lub Ether, mogą mieć zastosowanie jako inwestycja w firmę lub projekt, gdzie waluta umacnia się lub dewaluuje w zależności od całkowitego kapitału, który wspiera projekt. Pierwsza oferta monet jest nazywana ICO (anf. Initial Coin Offering) i obecnie istnieje około 4000 różnych kryptowalut, gdzie przewaga bitcoina nad resztą wynosi około 40%. W innych przypadkach, kryptowaluty mogą być wykorzystywane do zwykłej wymiany towarów i usług, jako cyfrowy „barter”.

Skąd ten boom na Kryptowaluty i czego można się po nich spodziewać w przyszłości? 

Boom wynika z faktu, że ludzie nie chcą długiego czasu oczekiwania, ani nie chcą płacić wysokich prowizji, ponieważ żyjemy w czasach, w których chcemy wszystko tu i teraz, i możliwie najtaniej. Dzięki technologii Blockchain jest to możliwe.

Dodatkowo, ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają na dystrybucję „dywidendy” firmy w bardzo prosty i sprawiedliwy sposób w zależności od liczby tokenów (kryptowalut) posiadanych w projekcie.

Co więcej, ludzie wykorzystują je również jako przyszłą inwestycję lub „bezpieczną przystań”, ponieważ wzrost rynku, trend, jest trwały i byczy.

Zobacz także:

Bitcoin był pierwszą taką kryptowalutą – po kilku nieudanych próbach w latach 90-tych, Satoshi Nakamoto, w styczniu 2009 roku, ogłosił stworzenie Bitcoina i od tego czasu jego cena wzrosła od kilku centów do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Jego cel jest całkowicie ekonomiczny i transakcyjny i oczekuje się, że wzrośnie znacznie w nadchodzących latach – analitycy szacują, że będzie wart ponad 100 000 dolarów do końca przyszłego roku.

Z drugiej strony, Ether, który działa na platformie Ethereum, pojawił się jako ulepszenie sieci Bitcoin, gdzie transakcje są szybsze i jest lepiej przystosowany do wykonywania Smart Contracts, czyli inteligentnych kontraktów, które pozwalają samej sieci wykonywać operacje, jeśli pewne warunki są spełnione automatycznie.

Jednym z przykładów jest ReddCoin RDD, projekt, który w przejrzysty sposób integruje platformę waluty cyfrowej z głównymi sieciami społecznościowymi, aby uczynić proces wysyłania i otrzymywania pieniędzy prostym i satysfakcjonującym dla każdego.

Inną walutą, która pojawiła się niedawno jest LBRY, która stworzyła cyfrowy rynek w Blockchain, wolny, otwarty i zarządzany przez społeczność. Ale, powtarzam, istnieje ponad 4000 walut cyfrowych i każda z nich ma swoją odrębną specyfikę.

Co to jest ICO? 

ICO to wstępna oferta monet. W ICO (Initial Coin Offering), fundusze mogą być zbierane na projekt poprzez emisję waluty cyfrowej lub kryptowaluty.

Jeśli mamy projekt, dla którego potrzebujemy finansowania, ICO może być opcją, ponieważ jeśli projekt się powiedzie i znajdzie się kapitał na jego wsparcie, wartość tych kryptowalut może wzrosnąć, a wymiana tych cyfrowych walut jest darmowa i szybka.

Jak działa ICO? 

W skrócie, ICO to nowatorska metoda, która pozwala na pozyskanie środków na nowe projekty od tych, którzy chcą w nich uczestniczyć, a uzyskanymi kryptowalutami można swobodnie handlować.

Aby lepiej zrozumieć, jak to wszystko jest zorganizowane, musimy wiedzieć, jak działa Blockchain, ponieważ większość ICO opiera się na tej technologii.

Najpierw jednak należy zdać sobie sprawę z ryzyka, jakie się z tym wiąże, ponieważ jest to coś bardzo nowego i podlega bardzo łagodnym lub nieistniejącym regulacjom, dlatego też wykryto wiele przypadków oszustw. Należy pamiętać, że pieniądze są wnoszone do niedawno utworzonego projektu, a ich odzyskanie będzie zależało od rentowności projektu, tak jak w przypadku każdej inwestycji, istnieje ryzyko, ale w przypadku nowych projektów jest ono znacznie większe.

Istnieją firmy, które pozwalają wprowadzić swój projekt na rynek i pozyskać fundusze za pomocą kryptowaluty, a także uzyskać dostęp do ICO i inwestować w nowe projekty za pomocą tej technologii.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!