Czym są gorące i zimne portfele kryptowalutowe – zalety i wady

Gorący portfel (hot wallet) jest podłączony do Internetu, co sprawia, że handel kryptowalutami jest szybszy i łatwiejszy. Taki portfel jest również podatny na ataki online – co może prowadzić do cyberataków. Zimny portfel (cold wallet), z drugiej strony, nie jest podłączony do Internetu, co czyni go bardziej bezpiecznym, ale mniej wygodnym. W tym poście wyjaśnimy co to są portfele gorące i zimne oraz jakie są ich zalety i wady.

Zimny portfel

Czym są gorące i zimne portfele kryptowalutowe?

Portfele kryptowalutowe to urządzenia, które od niedawna są na topie na rynku kryptowalut; będąc opcją, która zapewnia bezpieczeństwo inwestorowi korzystającemu z tego typu walut, są bezpiecznym sposobem na przechowywanie pieniędzy jak w prawdziwym portfelu.

Portfele kryptowalutowe dzielą się na dwa rodzaje portfeli, którymi są:

Zimny portfel kryptowalutowy

Cold wallet jest rodzajem portfela, który działa za pośrednictwem sprzętu, którym jest zazwyczaj zewnętrzne urządzenie o wielkości podobnej do pendrive’a, na którym użytkownik może zapisać i szyfrować dostęp do tego urządzenia za pomocą kluczy.

Grawerowany portfel kryptowalutowy

Grawerowane portfele kryptowalutowe zapewniają niezniszczalną kopię zapasową portfeli kryptowalutowych, haseł i poufnych informacji bez użycia narzędzi innych firm. Jest to lepsza alternatywa do przechowywania krytpowalut niż portfele papierowe. Portfele te są ognioodporne, odporne na korozję, kwasoodporne i praktycznie niezniszczalne.

Po ręcznym złożeniu kluczy prywatnych z dostarczonych wygrawerowanych płytek z literami, można zamknąć wszystkie dane w zimnym portfelu i przechowywać je w sposób trwały.
Zimny portfel wykonany ze stali nierdzewnej jest ognioodporny, wodoodporny, wstrząsoodporny, odporny na ataki hakerów i ekstremalne temperatury. Nie potrzebujesz osób trzecich ani komputera do przechowywania prywatnych kluczy.

Zimny portfel (cold wallet)- Plusy i minusy:

Zalety
Korzystanie z tego portfela zapewni Ci następujące korzyści:
Wady
Korzystanie z jednego z tych portfeli może generować następujące wady:
Ten typ portfela działa poza siecią internetową, co zapewni Ci wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ wiele kradzieży ma miejsce właśnie w Internecie.Istnieje ryzyko utraty urządzenia.
Pozwala on na przechowywanie do 50 różnych typów kryptowalut.Nie można handlować za pomocą tego typu urządzeń.
Aby z niego korzystać, należy ustawić kod PIN lub kod zabezpieczający.Musisz zainwestować znaczną sumę pieniędzy, aby go zdobyć.
Można zabrać swoje urządzenie wszędzie.Jak każde urządzenie fizyczne, jest ono podatne na awarie, uszkodzenia lub problemy z odczytem.

Gorący portfel kryptowalutowy

Hot wallet to rodzaj oprogramowania, które pozwala na przechowywanie kryptowalut wirtualnie, czyli podłączonych do sieci internetowej. Chociaż są one bardziej niepewne do przechowywania walut, ich cena jest stosunkowo niższa niż zimnego portfela.

Do zarządzania pieniędzmi podawany jest numer i hasło podobne do tego z konta oszczędnościowego lub wirtualnej karty.

Szukasz brokera do inwestowania w kryptowaluty? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€2.00

Gorący portfel (Hot Walllet) wady i zalety:

Zalety
Korzystanie z hot wallter zapewni Ci następujące korzyści:
Wady
Gorący portfel może posiadać następujące wady:
Wprowadzając do portfela swój pin i numer dostępu masz szybki dostęp do zgromadzonych monet.Wyższe ryzyko kradzieży, ponieważ pieniądze są przechowywane w chmurze i są bardziej podatne na ataki cyberzłodziei.
Koszt inwestycji jest niższy.Musi być podłączony do Internetu przez cały czas, w przeciwnym razie nie może być obsługiwany, więc może to być duży problem, jeśli połączenie internetowe jest złe.
Posiada duże portfolio aplikacji lub oprogramowania, które funkcjonują jako gorący portfel.
Pozwalają one na podłączenie się do dowolnej platformy, dzięki czemu można działać i handlować.

Opinie: Zimny portfel/ Gorący portfel

Pamiętaj, że jeśli chcesz handlować, gorący portfel jest lepszą opcją, ale zalecamy, aby zaszyfrować go najlepiej jak potrafisz i wybrać najlepsze oprogramowanie, celem największego bezpieczeństwa. Z drugiej strony, jeśli jesteś inwestorem niehandlowym i chcesz najwyższy poziom bezpieczeństwa, zimny portfel będzie lepszym wyborem.

Mamy nadzieję, że w ten sposób poznałeś różnicę pomiędzy gorącymi i zimnymi portfelami oraz ich wady i zalety. Dzięki tym informacjom jesteśmy pewni, że będziesz w stanie wybrać najlepszą opcję.

Czytaj więcej o:


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

2 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosujących
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Zdzichu trutka
Gość
Zdzichu trutka
22 lutego, 2022 12:57 pm

Szkoda że nie napisano jeszcze o zimnych portfelach grawerowanych, które niej posiadają żadnej elektroniki, dlatego nie mają możliwości się zepsuć. Przykładem takich portfeli jest np. ColdCryptoWallet albo CryptoSteel.

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!