Czym są ETF-y kryptowalutowe?

Przeanalizujmy, jakie ETF-y kryptowalutowe są obecnie dostępne, sprawdźmy niektóre z ich istotnych cech i spróbujmy ustalić czy warto inwestować w ETF-y kryptowalutowe.

ETF-y kryptowalutowe

Czym są ETF-y kryptowalutowe?

ETF-y to fundusze, które pozwalają na łatwe inwestowanie w kilka spółek jednocześnie. Fundusze ETF wykorzystują indeksy, których wyniki starają się naśladować, aby zaoferować wydajny fundusz o bardzo niskich kosztach zarządzania, a wszystko to dzięki możliwości traktowania ETF-ów tak, jakby były akcjami.

ETF-y na kryptowaluty są jeszcze we wczesnej fazie i nie ma ich zbyt wiele w obiegu, analizujemy razem 2.

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF A

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF A jest funduszem ETF, którego indeksem bazowym jest Elwood Blockchain Global Equity. Na uwagę zasługuje fakt, że replikacja indeksu bazowego jest zoptymalizowaną repliką fizyczną z próbkowaniem.

Pomimo tego, że fundusz narodził się w 2019 roku posiada setki milionów dolarów i obecnie wolumen przekracza 12 000, a od początku roku wartość wzrosła o 22,57%.

Walutą jest dolar, którego obecna wartość wynosi około 112 dolarów, i stosuje politykę akumulacji.

Istnieje dobre zróżnicowanie geograficzne, z ekspozycją na 32% USA, 24% Japonii i 17% rozwiniętych krajów azjatyckich.

Trzy największe firmy w tym gronie to:

  • Canaan – Jest to firma zajmująca się produkcją sprzętu komputerowego. Firma została założona w 2013 roku, znajduje się w Chinach i specjalizuje się w produkcji urządzeń do wydobywania kryptowalut, takich jak serwery Blockchain i mikroprocesory ASIC.
  • MicroStrategy – Jest to firma, która dostarcza oprogramowanie business intelligence, oprogramowanie mobilne i usługi w chmurze. Firma została założona w 1989 roku, ma siedzibę w Virginii i w ostatnich latach poczyniła ogromne inwestycje w Bitcoin. Dokładnie rzecz ujmując, zaczęła inwestować w sierpniu 2020 roku od inwestycji w wysokości 250 milionów dolarów, a od tego czasu do maja 2021 roku zainwestowała w Bitcoina łącznie 2,2 miliarda dolarów.
  • Silvergate Capital – Jest to firma bankowa założona w 1988 roku w Kalifornii, która dąży do ułatwienia i popularyzacji korzystania z kryptowalut.

First Trust Indxx Innovative Transaction & Process UCITS ETF Acc

First Trust Indxx Innovative Transaction & Process UCITS ETF Acc to fundusz ETF, którego indeksem bazowym jest Indxx Blockchain.

Założony w 2018 roku fundusz ma kilkadziesiąt milionów dolarów, lewaruje USD jako walutę, a wartość od początku roku rośnie o 15,32%.

Ponownie mamy dywersyfikację geograficzną z 31% ekspozycją na USA, 20% na strefę euro i 20% na kraje rozwinięte będące częścią Azji.

Trzy największe firmy w tym gronie to:

  • Baidu – Jest to wiodąca wyszukiwarka internetowa używana w Chinach, założona w Pekinie w 2000 roku.
  • Micron Technology – Jest to międzynarodowa firma założona w 1978 roku w Idaho. Firma specjalizuje się w produkcji pamięci komputerowych i archiwów.
  • Taiwan Semiconductor Manufactoring Company Limited – Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją półprzewodników. Firma została założona w 1987 roku na Tajwanie.

Cryptocurrency ETF Wnioski

ETFy kryptowalutowe są nowością w świecie finansów i prawdopodobnie będziemy świadkami pojawienia się kilku takich funduszy w nadchodzących latach. Na chwilę obecną przedstawiliśmy Państwu 2 z nich i łatwo można się przekonać, że jest to sektor, w który warto inwestować.

Dane podane w artykule mają być prawdziwe w momencie pisania i zostały zaczerpnięte z Google Finance i TradingView.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!