Czym jest Bitcoin?

Bitcoin narodził się w 2009 roku, a jego twórca schronił się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin to wirtualna waluta stworzona dzięki połączeniu sieci komputerowych, kryptografii i oprogramowania. Tworzy go blockchain, znany również pod akronimem BC (Blockchain).

Czym jest Bitcoin?

Klucz do powstania BTC leży w podstawach jego konstrukcji, ponieważ liczba bitcoinów w obiegu nie może rosnąć arbitralnie. Dziś ten aspekt jest nieco w zawieszeniu, gdyż jego matematyczna konstrukcja nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa w tym zakresie. Bitcoin jest walutą jednoznacznie zaprojektowaną jako deficytowa, a więc spełnia pierwszy warunek, aby uznać ją za walutę, ale do spełnienia pozostaje drugi warunek, czyli akceptacja przez społeczeństwo, która jest obecnie przedmiotem dyskusji.

Bitcoin ma na celu wyeliminowanie rządowych pośredników z transakcji handlowych. Dzięki tej walucie wszystkie transakcje są regulowane przez cyfrowe zapisy zamiast walut fiat wydawanych przez banki centralne. W ten sposób każda część blockchaina weryfikuje transakcję, co sprawia, że niezwykle trudno jest skorumpować system.

Jednak będąc zdecentralizowaną walutą, jej wartość jest określana przez podaż i popyt istniejących monet, stąd nazywana jest kryptowalutą. Cena pierwszej transakcji Bitcoin wynosiła 0,00076$.

W październiku 2021 roku Bitcoin osiągnął najwyższą cenę w historii – 68 000 dolarów, napędzana przez masy ludzi, którzy zaczęli kupować BTC podczas fazy globalnej pandemii. Do 2022 roku wartość Bitcoina załamała się średnio do około 20 tysięcy dolarów w sierpniu, co dla wielu jest typową korektą Bitcoina, która miała już miejsce co najmniej dwukrotnie.

Jednak jednym z powodów, dla których ta kryptowaluta jest tak ważna w świecie kryptowalut, jest to, że jako kryptowaluta numer jeden pod względem kapitalizacji rynkowej i wolumenu, wahania cen, których doświadcza, bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wszystkie inne kryptowaluty i kryptowaluty. W ten sposób służy jako wskaźnik sentymentu rynku wobec tych instrumentów.

Zobacz również: Jak inwestować w Bitcoin?

Jak działa BTC?

Bitcoin to w skrócie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która może być wymieniana wszędzie tam, gdzie jest akceptowana i pozwala na bezpieczne transakcje bez konieczności korzystania z pośredniczących instytucji bankowych.

Działa w oparciu o technologię blockchain, w której uczestniczą tylko strony zaangażowane w każdą transakcję – wysyłający i odbierający BTC za pośrednictwem platform cyfrowych zwanych Walletami. Oznacza to, że wykorzystuje technologię Peer-to-Peer, bez konieczności posiadania banku.

Innymi słowy, Bitcoin działa jak każda inna waluta, w tym sensie, że umożliwia zakup towarów i usług, ale z tą różnicą, że jego wartość zmienia się w oparciu o podaż i popyt, a także inne czynniki. Każda transakcja z BTC jest zapisywana w dużej, publicznie dostępnej księdze, dzięki czemu transakcje są szybkie i bezpieczne.

Bitcoin Code: co to jest?

Płacąc za produkt lub usługę za pomocą Bitcoin, możesz użyć swojego portfela i dokonać transakcji manualnie lub użyć kodu Bitcoin. Jest to kod QR, który przechowuje informacje o płatności, a po zeskanowaniu pozwala użytkownikowi zapłacić bezpośrednio ze swojego portfela za pomocą przechowywanych Bitcoinów. Kody te ułatwiają i upraszczają transakcje między użytkownikami, które są w ten sam sposób zapisywane w księdze.

Zobacz więcej:

Czym jest wydobywanie Bitcoinów?

Termin „mining” odnosi się do pracy polegającej na wytwarzaniu nowych węzłów lub bloków, które są włączane do sieci, a te z kolei tworzą nowe Bitcoiny, zawsze w ramach limitu, który można wyprodukować. Wszyscy, którzy dobrowolnie wykorzystują swoje umiejętności komputerowe, aby utrzymać sieć w ruchu, są nagradzani Bitcoinami w formie płatności.

Czytaj także: Jak wydobywać kryptowaluty?

We wczesnych etapach wydobycia operatorzy BTC otrzymywali bardzo wysokie nagrody podczas tworzenia nowych tokenów w celu dodania do łańcucha, do 50 BTC w momencie tworzenia. Jednak w miarę zbliżania się do limitu tworzenia nowych bloków, nagrody za wydobycie stają się coraz niższe: obecnie za każdy nowy blok otrzymuje się 6,25 BTC.

Stworzenie nowego węzła wymaga walidacji i rozwiązania wielu złożonych problemów matematycznych za pomocą algorytmów, tak aby blok był poprawny i żadne transakcje nie zostały zduplikowane. Ponadto operator musi być pierwszym, który uzyska te walidacje, aby otrzymać wynagrodzenie. Jest to tak zwany dowód pracy (Proof-of-Work).

Bitcoin halving: co to jest?

Czy tworzenie nowych Bitcoinów jest nieograniczone? Nie, Bitcoin ma maksymalną liczbę 21 000 000 monet, a obecnie liczba monet w obiegu wynosi 19 142 200 BTC.

Aby kontrolować tę produkcję, co cztery lata kwota bitcoina płacona za wydobycie jest zmniejszana o połowę. Zjawisko to znane jest jako Bitcoin halving.

Zobacz także:

Wychodząc z założenia, że rzadkość tworzy wartość, twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, ustalił, że powstanie tylko ograniczona liczba jednostek pieniężnych jego kryptowaluty. Ograniczając podaż Bitcoina, dążył do wyeliminowania skutków nadmiernego generowania pieniądza, jak ma to miejsce w przypadku dolara, czyli dewaluacji. Nakamoto stworzył więc kod, który uniemożliwia stworzenie więcej niż 21 milionów Bitcoinów.

W efekcie co cztery lata ilość Bitcoina, którą otrzymuje „górnik” za wygenerowanie nowego bloku w łańcuchu, zmniejsza się o połowę, czyli co 210 000 wydobytych bloków. Przepołowienie Bitcoinów ma na celu spowolnienie tempa, w jakim nowe Bitcoiny wchodzą do podaży, a proces ten miałby się przedłużyć do 2140 roku.

 • 2009: Nagroda za blok w górnictwie Bitcoin zaczęła się od 50 BTC za blok.
 • 2012: Następuje pierwsze przepołowienie Bitcoinów, więc górnicy otrzymują tylko 25 BTC za blok.
 • 2016: Zostaje przeprowadzone drugie przepołowienie Bitcoinów, więc nagroda za blok wynosi 12,5 BTC.
 • 2020: Trzecie przepołowienie. Nagroda za nowy blok wynosi obecnie 6,25 BTC.
 • 2040: Nastąpi ostatnie przepołowienie i zostanie osiągnięty limit 21 milionów Bitcoinów, więc nie będzie można wydobyć ani jednego nowego bloku.

Gdy ostatni Bitcoin zostanie wydobyty, górnicy otrzymają nagrodę w postaci opłat transakcyjnych.

Jak działa system Bitcoin?

System bitcoin działa w oparciu o technologię blockchain, zdecentralizowaną sieć, która przetwarza każdą transakcję i zapewnia, że jest ona unikalna i niepowtarzalna. Waluta ta jest wymieniana według schematu P2P (peer-to-peer), czyli transakcje odbywają się bezpośrednio między uczestnikami (nadawcą i odbiorcą), a transakcja jest przechowywana na blockchainie. Nie potrzebuje pośredników, więc transakcje są bezpieczne i tanie.

Czytaj także: Czym jest Blockchain?

Wady i zalety kupowania Bitcoina

Zalety zakupu BTC

 • Jako pierwsza kryptowaluta na rynku, zgromadziła największą globalną społeczność użytkowników, którzy tworzą, handlują, inwestują i używają Bitcoina.
 • Stworzył on podstawy koncepcyjne i technologię, która później zostanie wykorzystana nie tylko w nowych walutach, ale także w innych aktywach wykorzystujących Blockchain. Dlatego Bitcoin jest punktem odniesienia na całym rynku, który rośnie każdego dnia.
 • Posiadając ograniczoną liczbę walut, chroni się przed dewaluacją, w przeciwieństwie do walut fiat, które są emitowane bez ograniczeń i w efekcie ulegają dewaluacji.
 • Jest to waluta bez ograniczeń geograficznych, więc można płacić kryptowalutami prawie wszędzie.
 • Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje kryptografia, która zapobiega dublowaniu transakcji lub błędom matematycznym. Dlatego wszystkie aktywne bloki muszą być w stanie bezbłędnie zweryfikować tę samą transakcję, po czym informacje są przechowywane dla każdej kolejnej transakcji.
 • Jest to waluta zdecentralizowana, czyli nie jest kontrolowana przez żaden bank centralny.
 • Ma natychmiastową płynność, więc w każdej chwili możesz sprzedać swoje Bitcoiny i otrzymać równowartość w dolarach lub w stablecoinie, takim jak USDT lub BUSD.

Wady kupowania BTC

 • Inwestowanie w Bitcoin, podobnie jak w inne kryptowaluty, niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału, jeśli jest kupowane z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
 • Kupując Bitcoin spot akceptujesz zmienność ceny każdej jednostki walutowej.
 • Proces weryfikacji transakcji może trwać średnio 10 minut, podczas gdy w innych sieciach, takich jak Ethereum, czas weryfikacji wynosi około 13 sekund.
 • Użytkownicy są wyłącznie odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich kryptowalut. Jeśli stracisz dostęp do portfela lub urządzenia, na którym przechowywane są Twoje Bitcoiny, nie masz możliwości odwołania się do nikogo, ponieważ nie jesteś pod ochroną żadnego funduszu gwarancyjnego ani banku centralnego.

Gdzie kupić Bitcoin?

Istnieją zasadniczo dwa sposoby zakupu Bitcoina: za pośrednictwem platformy wymiany kryptowalut (Exchange) lub za pośrednictwem brokera. Niektóre z najbardziej popularnych platform to: Binance, Coinbase Pro, Kraken, OKEx, Huobi Global, HitBTC i Bitfinex.

Teraz kupowanie Bitcoina poprzez giełdę ma podstawowy cel – kupno i posiadanie. Ale jeśli chcesz handlować Bitcoinem, najsensowniej jest handlować za pośrednictwem brokera online, który pozwala inwestować poprzez kontrakty na różnicę (CFD), które są produktami pochodnymi oferującymi dźwignię. Dzięki temu będziesz miał większą ekspozycję na rynek, choć ryzyko utraty kapitału jest większe.

Najlepsi brokerzy do zakupu Bitcoin

BrokerOpłaty/SpreadUwagi
eToro1% od zakupu lub sprzedaży BTC. Dla CFD obowiązuje stawka overnight.Jest to jeden z najlepszych brokerów do zakupu BTC i CFD. Krótkie transakcje na kryptowalutach są realizowane jako CFD.
XTBMinimalny spread 0,22% w stosunku do ceny rynkowej. Bez prowizji.Umożliwia handel 16 kryptowalutami, w tym BTC, z szybką egzekucją. Dźwignia finansowa do 1:2.
Scalable CapitalBrak opłat za plany oszczędnościowe.Pozwala łatwo i bezpiecznie kupić BTC i 13 innych kryptowalut.
ActivTradesMinimalny spread 55 punktów. Bez prowizji.Możesz zawierać długie lub krótkie transakcje bez ryzyka kradzieży kryptowalut. Oferuje on dźwignię finansową w wysokości do 1:10.
IG BrokerMinimalny spread 38 punktów. Obowiązują opłaty Overnight: 0,0694% dla pozycji długich i 0,0139% dla pozycji krótkich.Jest to jeden z wiodących dostawców CFD na rynku. Oferuje gwarantowany stop i ochronę przed ujemnym saldem.

Porównanie bitcoin z innymi kryptowalutami:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!