Co to są NFT?

NFT to skrót od Non Fungible Tokens. Są to wirtualne certyfikaty własności, które rewolucjonizują świat sztuki i praw autorskich.

11 marca cyfrowemu artyście Beeple (znanemu grafikowi) udało się sprzedać na aukcji jedną ze swoich prac za około 58 milionów dolarów. Jednakże, praca ta jest cyfrowa, nie została dostarczona sama w sobie: została dostarczona z certyfikatem cyfrowym, który przyznał prawo własności.

Co to są NFT?

Poprzez te nietrwałe tokeny, certyfikaty lub po prostu „tokeny:, autentyczność lub prawa własności dowolnego zasobu cyfrowego mogą być przechowywane w księdze głównej, a informacje nie mogą być sfałszowane.

one nazywane tokenami nie-grywalnymi, ponieważ reprezentują prawa do aktywów, które mają tę cechę. Składnik aktywów zamiennych to taki, który można wymienić na inny żeton o tej samej wartości, ponieważ ulega on zniszczeniu lub jest zużywany. Wyraźnym przykładem są pieniądze.

Gdy są nam winni 10 €, nie muszą nam oddawać tego samego banknotu 10 €, który pożyczyliśmy, wystarczy, że dadzą nam inną kwotę tego samego banknotu. Na przykład, dwa banknoty 5 € lub 10 monet 1 €.

Istnieją jednak aktywa, których nie da się zastąpić innymi: mają one unikalne i oryginalne właściwości. Największym przykładem jest sztuka, ale istnieją inne segmenty, w których NFT są ważne i omówimy je poniżej.

Tak więc, podczas gdy kryptowaluty są wymiennymi tokenami, NFT są tokenami (swojego rodzaju cyfrowy „token”), które mają unikalne właściwości. Te tokeny reprezentują prawa do aktywów i są zbywalne. Byłoby to jak posiadanie kryptowaluty o różnych cechach. Dlatego jego wartość będzie również unikalna.

Jakie są zalety NFT?

Do głównych zalet należą:

Standaryzacja: aktywa cyfrowe nie miały swojej reprezentacji do czasu pojawienia się NFT. Na przykład, materiał kolekcjonerski nie był reprezentowany w taki sam sposób jak zakup domeny. Dzięki temu, że są one reprezentowane w niezmiennych tokenach, możliwe jest stworzenie zestawu standardów, takich jak własność, transfer i kontrola dostępu.

– Zbywalność: poprzez standaryzację NFT, mogą być one łatwo zbywalne. Nowy projekt NFT może być swobodnie wymieniany na rynku. Użytkownicy mogą tworzyć bardziej zaawansowane funkcje handlowe, takie jak aukcje, licytacje, sprzedaż wiązana i możliwość sprzedaży w dowolnej walucie. Nie wspominając o obecności handlowców, którzy generują szerszy rynek.

Gwarantowana rzadkość: dzięki inteligentnym kontraktom, twórcy projektów NFT mogą stworzyć ograniczoną liczbę dowolnych kreacji. Mogą również żądać, aby te cechy szczególne pozostały niezmienne w czasie. NFT świadczą o rzadkości oryginalnego egzemplarza (co jest bardzo cenione w świecie sztuki).

– Programowalność: NFT są w 100% programowalne. Wiele z nich ma złożoną mechanikę, ponieważ ich konstrukcja pozwala na wiele możliwości.

W jakich segmentach mogą być przydatne NFT?

Plik GIF, post w sieciach społecznościowych, obraz cyfrowy, ebook, itp. Wszystkie te elementy są dostępne dla każdego za jednym kliknięciem przycisku. Jednakże, własność tych wytworów należy do kogoś, a certyfikat potwierdzający własność i/lub oryginalność może być cyfrowy. Jeśli ktoś kupi ten certyfikat cyfrowy, staje się właścicielem tego tworu.

NFT zapewniły prawdziwą rewolucję w świecie cyfrowym. Artyści, duże marki, celebryci, aktorzy, influenserzy i każdy, kto posiada jakieś cyfrowe prawo, mogą je wykorzystać za pomocą tych certyfikatów własności cyfrowej.

Byłyby to niektóre z segmentów, w których można je wykorzystać:

– Sztuka cyfrowa: każdy artysta cyfrowy może wytworzyć infoprodukt i sprzedać jego własność za pośrednictwem NFT.

– Żetony kolekcjonerskie: żetony mogą być wydawane w celu ich kolekcjonowania. Ten segment generuje followersów (osoby, które mają hobby kolekcjonerskie) i zachęca do interakcji między kolekcjonerami. Na (cyfrowych) kartach piłkarzy znajdują się NTF.

– Gry wideo: gry karciane, gry fabularne, gry strategiczne itp. Przykładem mogą być przedmioty, które są zdobywane w grach fabularnych. Niektóre z nich są trudne do zdobycia i mają dużą wartość dla graczy. Tego typu gry zazwyczaj posiadają równoległy rynek do kupna i sprzedaży tego typu przedmiotów.

– Sport: aktywa i prawa autorskie wielkich nazwisk ze świata sportu lub klubów piłkarskich mogą być przedmiotem tworzenia NFT. Na przykład NBA, zawodowa liga koszykówki w Stanach Zjednoczonych, sprzedaje filmy z najlepszymi zagraniami wszech czasów.

– Jako nazwy domen lub inne szczególne prawa przysługujące właścicielom.

Warto zauważyć, że NFT nie są sprzeczne z fizycznym światem. Mogą one stanowić cyfrowe uzupełnienie dowolnego zasobu istniejącego w świecie rzeczywistym.

Podobnie, NFT nie muszą wiązać się z przeniesieniem praw autorskich. Wystarczy, że jest to certyfikat oryginalności dzieła (to tak jakby kupić rysunek podpisany przez Daliego).

Jak działają NFT?

NFT wykorzystują tę samą technologię, co kryptowaluty, czyli blockchain. Twoje transakcje są przeprowadzane przez cyfrową księgę w zdecentralizowanej sieci i przechowywane w portfelu.

W ten sposób NFT jest zapisywany w księdze cyfrowej. Różnią się one jednak od kryptowalut, ponieważ każdy z tych niezbywalnych tokenów składa się z szeregu metadanych, które nadają mu unikalne właściwości. Innymi słowy: są one indywidualne i różne od siebie. Metadanymi mogą być cechy charakterystyczne, takie jak rozmiar, nazwa twórcy itp.

Podobnie jak w przypadku kryptowalut, NFT nie mogą być podrabiane. Zapis znajduje się na wspólnej księdze, która jest prowadzona przez tysiące użytkowników na całym świecie. Metadane zawarte w NFT gwarantują autentyczność utworu.

Sposób działania NFT może się różnić w zależności od platformy blockchain, która je obsługuje. Początkowo to sieć Ethereum realizowała transakcje dla tych niezamiennych aktywów.

Jedną z głównych cech Ethereum jest możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów (na których opierają się standardy tokenizacji lub tworzenia NFT).

Jednak według „Raportu rocznego NFT 2020”, nie ma widocznej korelacji między całkowitymi transakcjami z NFT i Ethereum (wydaje się, że średni tygodniowy wolumen transakcji NFT jest nadal bardzo niski w stosunku do Ethereum Blockchain). Prawdę mówiąc, NFT są gotowe do działania na każdym blockchainie, a nie tylko na Ethereum. Choć większość projektów realizowana jest na tej platformie, nie jest ona jedyna.

Krótko mówiąc, dzięki blockchainowi, każde cyfrowe aktywo może stać się NFT. Proces ten nazywany jest „tokenizacją”.

Jak inwestować w NFT?

Ze względu na zbywalność NTF, powstał cały rynek, który przyciąga uwagę wielu inwestorów.

Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2021 roku wartość transakcji na rynku NFT przekroczyła 200 milionów dolarów. A jest ona wciąż w fazie początkowej.

Nie ulega wątpliwości, że są to wystarczające dane, aby sądzić, że rynek przeżywa boom (są nawet tacy, którzy wskazują na możliwość powstania bańki). W rzeczywistości jednak, rynek NFT jest wciąż bardzo mały w porównaniu z rynkiem kryptowalut. W związku z tym nie można go jeszcze dokładnie zmierzyć. Jednakże, wczesnym wskaźnikiem byłoby zainteresowanie deweloperów: liczba kontraktów ERC721 (pierwszy standard reprezentujący nie-grywalne aktywa cyfrowe) rośnie w tempie wykładniczym.

Można powiedzieć, że kryzys Covid-19 przyspieszył przejście do świata cyfrowego i jest to zauważalne w tych nowych trendach. Sprzedaż cyfrowa rośnie, podczas gdy sklepy fizyczne znajdują się po drugiej stronie medalu. Społeczeństwo coraz bardziej zmierza w kierunku ery, w której transakcje cyfrowe staną się podstawową drogą handlu. Pojawienie się NFT napędza tę przyszłość.

NFT są postrzegane jako przechowalnie wartości i istnieją dla nich platformy wymiany. Na przykład Opensea: największa istniejąca giełda aktywów kryptowalutowych. Cały rynek z kolekcjami, przedmiotami do gier i szeregiem innych wirtualnych przedmiotów. Platforma działa jak dom handlowy podobny do eBay. Przedmioty są kupowane za pomocą inteligentnych kontraktów.

Sposoby na zarabianie pieniędzy z NFT

Istnieją w zasadzie trzy sposoby na zarabianie pieniędzy z NFT. Są to trzy modele biznesowe, które według „Raportu Rocznego NFT 2020” mogą zapewnić stabilne i wystarczające źródło dochodu, aby uczynić z niego pełnoetatową działalność.

– Artysta (tj. twórca treści cyfrowych).

– Opracowanie projektów NFT

– Handel NFT (inwestowanie w NFT)

Inwestowanie w NFT

Jako obiekty nietrwałe, nie istnieje zorganizowany rynek inwestowania w NFT. Jest to podobne do inwestowania w nieruchomości lub sztukę.

Nie ma wątpliwości, że rynek sztuki może być dobrym źródłem dochodu dla każdego, kto wie, jak się na nim poruszać, jednak nie ma on przejrzystości zorganizowanego rynku.

Handlowcy lub inwestorzy w te projekty stosują się do ogólnych zasad handlu: kupuj nisko i sprzedawaj wysoko. Ale jak można określić, czy projekt NFT ma potencjał wzrostu?

W tym sensie funkcjonowanie rynku NFT można porównać do rynku dzieł sztuki lub kryptowalut: trudno jest wydobyć wartość aktywów. Można jednak uznać, że nawet inwestowanie w NFT jest jeszcze bardziej ryzykowne niż kryptowaluty.

W rzeczywistości, ten rynek jest zbyt wczesny, aby określić, czy możliwe są szybkie inwestycje (handel krótkoterminowy). Jeśli jednak spojrzymy na tradycyjny rynek sztuki, inwestycje potrzebują czasu, by dojrzeć. Rzadko zdarza się, aby dzieło sztuki zyskało na wartości w ciągu kilku lat.

Patrząc na ewolucję rynku, możliwe jest, że początkowe oczekiwania mogą spowodować nadmierny popyt, a aktywa szybko rosną, ponieważ rynek zawsze odzyskuje zdrowy rozsądek w długim okresie.

Tak więc, traktując NFT jak inwestycje w sztukę, inflacja może również odgrywać rolę i wpływać na zyski z inwestycji. Byłby to czynnik, o którym należałoby pamiętać.

Z drugiej strony, tak jak analizuje się firmę, aby określić cenę jej akcji, tak samo można analizować zespół twórców, branżę, w której porusza się NFT, społeczność, którą generuje, markę osobistą twórcy i inne fundamentalne dane.

Musisz mieć głębokie zrozumienie tego rynku, tak samo jak w przypadku rynku nieruchomości lub rynku sztuki.

Patrząc na kapitalizację rynkową różnych NFT, można by pomyśleć, że ci, którzy są jednymi z pierwszych, to ci, którzy rzeczywiście mają solidny projekt.

Więcej o:


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!