Co to jest token ERC-20?

W blockchainie Ethereum stosowany jest standard skryptowy o nazwie ERC20. Definiuje on szereg zasad i działań, których musi przestrzegać token lub inteligentny kontrakt Ethereum. Najprostszym sposobem na zrozumienie tego standardu jest traktowanie ERC20 jako zestawu wytycznych i funkcji, których musi przestrzegać każdy nowy token utworzony w sieci Ethereum. Tokeny ERC-20 są obecnie jednymi z najczęściej używanych tokenów w świecie kryptowalut. W tym poście omówimy token ERC-20. 

Co to jest token ERC20? 

Token ERC-20 jest inteligentnym kontraktem, który ma z góry określoną strukturę danych; i który ma na celu ułatwienie wdrożenia funkcjonalności dla Blockchain; co ułatwia pracę deweloperom. 

Kryptowaluty są formą płatności, więc tokeny są zbywalnym towarem i są dostępne dla wszystkich użytkowników w Internecie.  

Utworzenie tego tokena zostało zaproponowane przez Fabiana Vogelstellera i Vitalika Buterina z zatwierdzeniem w dniu 19 listopada 2015 r.; jest częścią Ethereum EIP (Enhancement Proposal) pod nazwą EIP-20. Akronim ERC oznacza „Ethereum Requests for comments”, a liczba 20 pochodzi od EIP, gdzie jest opisana. 

Cel 

Jego celem jest zaprojektowanie standardu, aby stworzyć kompatybilność między tokenami i promować ulepszenia w ekosystemie Ethereum. 

ERC20 to dominujący sposób tworzenia nowych kryptowalut. Szczególnie upodobały go sobie firmy crowdfundingowe i ICO. Liczba tokenów ERC20 sięga obecnie dziesiątek tysięcy, a wszystkie one działają zgodnie z tym standardem.
Wiele inteligentnych kontraktów ERC20 jest wykorzystywanych do wykonywania różnych procedur i funkcji w przestrzeni cyfrowej. Warto również zauważyć, że wiele z nich zostało wykorzystanych do stworzenia niezbywalnych tokenów (NFT) na potrzeby pierwszych ofert monet (ICO).

Jak działa token ERC-20?

Tokeny ERC-20 to inteligentne kontrakty, które działają na blockchainie Ethereum i działają w ramach programowych ram ustanowionych przez zespół Ethereum. Głównym zadaniem tego tokena jest standaryzacja interfejsu do tworzenia i wydawania nowych tokenów w sieci, a czyni to poprzez egzekwowanie zasad i parametrów ich akceptacji.  

Jakie są korzyści wynikające z tworzenia tokenów ERC-20?

Tokeny ERC-20 zapewniają deweloperom następujące korzyści: 

Jednolitość w programowaniu. API jest standardowe i stabilne, co ułatwia programowanie z jego użyciem. 
Wsparcie dla wielu języków programowania i ulepszona przenośność. Możliwe jest programowanie za pomocą kilku języków programowania. Niektóre z obsługiwanych języków to Solidity, JavaScript, C, C++, Python, Java i Go. 
Mniejsza złożoność w zrozumieniu każdego zaimplementowanego tokena. W oparciu o te same zasady funkcjonalności. 
Zmniejsza złożoność programowania. Jest to proste API, a jego użycie zmniejsza złożoność tworzonego oprogramowania. Oznacza to lepszą czytelność, bezpieczeństwo i weryfikowalność napisanego kodu. 
Zwiększone bezpieczeństwo dzięki tokenowi indemnity. 
Zmniejszone ryzyko zerwania umowy. Ponieważ API jest stabilne, zmiany w nim ulepszają je. 

Główne cechy tokena ERC-20 

Token ERC- 20 Cechy:
🪙  Posiada on nazwę lub identyfikator oraz powiązany z nim token. 
🪙  Zarządza on interfejsem do sprawdzania i weryfikacji sald adresów swoich właścicieli: token może informować o całkowitym saldzie środków znajdujących się pod konkretnym adresem. 
🪙 Może natywnie zarządzać systemem transferowym: token posiada funkcje do zarządzania transferem środków. 
🪙  Token może samodzielnie zarządzać częściowymi wypłatami środków z danego adresu.
🪙  Może on zarządzać podstawowymi aspektami ekonomicznymi swojej emisji. 

Podsumowując, należy powiedzieć, że token ERC20 jest aktywem cyfrowym, który pomaga rozszerzyć świat stworzony przez Ethereum poprzez usprawnienie kupna i sprzedaży Etheru; dlatego ma zdolność do tworzenia czegokolwiek fizycznego. W tym przypadku kryptowaluty mają swój własny blokchain, a tokeny będą mogły na nim handlować.  

Ponadto należy wiedzieć, że różnica między tokenem a kryptowalutą polega na tym, że kryptowaluty pełnią funkcję finansową, a tokeny mogą być dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. 

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się, czym jest token ERC20 i jak działa w świecie cyfrowych aktywów. 

Szukasz brokera do inwestowania w kryptowaluty? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!