Co to jest koparka kryptowalut?

Co to jest koparka kryptowalut? Kryptowaluty po raz pierwszy pojawiły się kilkanaście lat temu, ale temat ten co jakiś czas powraca do nas jak bumerang. Co kryje się pod pojęciem „górnik kryptowalutowy”? Sformułowanie górnik kryptowalutowy jest powszechnie znane wśród entuzjastów kryptowalut. Nawet osoby, które nie uczestniczą w rynku kryptowalut i tylko o nim czytały, słyszały o tej nazwie. W dzisiejszym poście omówimy jak działa koparka kryptowalut.

koparka kryptowalut

Co to jest koparka kryptowalut?

Kryptowaluty pojawiły się w ostatnim czasie we wszystkich mediach społecznościowych. Wiele osób zainteresowało się giełdami kryptowalut, inwestowaniem oraz ich wydobywaniem. Czym są więc urządzenia do kopania kryptowalut? I jak zacząć i czy w ogóle warto kopać krypto?

Potrzebne urządzenia

Potrzebny jest komputer lub karta wideo, która współpracuje z programem do wydobywania kryptowalut w celu rozwiązywania złożonych problemów matematycznych i generowania nowych monet. W zamian otrzymujesz kryptowalutę jako nagrodę za udaną obsługę koparki (przez internet). Jest to możliwe dzięki technologiom obliczeń rozproszonych, takich jak BOINC, które są wykorzystywane przez wiele organizacji.

Aby funkcjonować, górnicy kryptowalut muszą korzystać ze specjalnego oprogramowania, takiego jak Minergate, a szybkość określana jest w hashach na sekundę (H/s). Opierają się one na predefiniowanym zestawie kart graficznych (GPU) lub dedykowanych układach ASIC.

Są to urządzenia lub komputery o skomplikowanych podzespołach, które pozwalają nam wydobywać kryptowaluty. W zamian za wykonywanie skomplikowanych operacji arytmetycznych otrzymujemy wynagrodzenie od sieci. Oczywiście to nie górnicy rozwiązują zadania, ale ich koparki. Kiedyś do kopania starczył zwykły komputer stacjonarny, ale dzisiaj jest to zwyczajnie nie opłacalne.

Koparka kryptowalut- Na czym polega kopanie kryptowalut?

Kryptowaluty działają w zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Proces weryfikacji i dodawania do publicznej księgi głównej blockchain jest ppodstawą każdej operacji. Termin „wydobywanie kryptowalut” odnosi się do stosowanej metody.

Ile zarabia koparka kryptowalut – Od czego zależy opłacalność wydobywania?

Opłacalność „kopania” bitcoina jest uzależniona od wielu czynników:

  • ceny danej kryptowaluty
  • kosztów kopania
  • stopnia trudności kopania

Istnieją dwa sposoby na „zdobycie” koparki. Pierwszą opcją jest samodzielna konstrukcja. Możesz ją zbudować bez większych trudności, jeśli wiesz, jak to zrobić lub masz kogoś, kto się tym zajmuje.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€2.00

Drugą alternatywą jest nabycie gotowej koparki od wyspecjalizowanego dealera. W przypadku tej koparki mamy znacznie więcej alternatyw niż w przypadku pierwszej. W zależności od jej opłacalności można wybrać kryptowalutę, którą chcemy wydobywać za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Należy pamiętać, że nie wszystkie kryptowaluty mogą być wydobywane za pomocą tego typu koparki. Dotyczy to tylko aktywów, które mogą być wydobywane przy użyciu mechanizmu PoW (Proof of Work).

Jak działają koparki kryptowalut?

Biorąc pod uwagę Twoją obecną wiedzę na temat tego, czym są minery kryptowalutowe, bez wątpienia jesteś zaintrygowany tym, jak to działa. Co dokładnie osiągają karty graficzne? Co to właściwie jest koparka do kryptowalut?

Ponieważ procesory graficzne są znacznie wydajniejsze od CPU w tych specyficznych obszarach, są one wykorzystywane nie tylko do renderowania wideo, ale także do wszelkiego rodzaju obliczeń, które w przeciwnym razie byłyby niedostępne dla CPU.

Dzieje się tak dlatego, że karta graficzna posiada więcej zintegrowanych jednostek wykonawczych na rdzeń niż procesor centralny. Wymagania obliczeniowe aplikacji są definiowane przez liczbę rdzeni, których ona wymaga. Co więcej, karty mogą być łączone w celu uzyskania jeszcze większej mocy obliczeniowej. Nie można tego zrobić z procesorami, więc kopanie z nimi jest stratą czasu.

Karty wykonują obliczenia kryptograficzne więc im więcej mamy kart tym większa moc obliczeniowa. Im większą mocą obliczeniową dysponujemy, tym szybciej możemy wykonywać zadania. To z kolei pozwala na większe zarobki.

Właściwe risery

Dodatkowo, będziemy potrzebować riserów, aby zamontować kilka kart graficznych obok siebie. Ryzery są dodatkami i rozszerzeniami dla slotów PCI Express, z czteroprzewodowym lub sześciopinowym złączem. Oba są doskonałym wyborem.

Kryptowaluty do kopania

Bitcoin Gold

Bitcoin Gold został stworzony z myślą o wydobyciu na GPU i jest świetną alternatywą dla każdego, kto szuka lukratywnej kryptowaluty do wydobycia w tym roku. Nagroda za każdy blok BTG wynosi 6,25 monet, a w obiegu znajduje się obecnie około 17,5 miliona BTG.

Ethereum

Ethereum jest kryptowalutą, która zyskała wiele uwagi dzięki byciu w czołówce innowacji w świecie kryptowalut z jej „inteligentnymi kontraktami” i „dApps”. W dzisiejszych czasach dość popularne jest kopanie Ethereum.

ZCash

W 2017 r. zadebiutowało kilka fantastycznych kryptowalut, w tym Zcash (ZEC). Obecnie staje się jasne, że twórca ZCash nadmiernie dba o prywatność, co czyni go idealną kryptowalutą do kopania. ZCash jest trudny do wydobycia, ale należy zaznaczyć, że jego wartość, która jest nieprzewidywalna, sprawia, że jest to fantastyczna okazja do kopania dla tych, którzy lubią patrzeć długoterminowo.

Monero

Monero to kryptowaluta koncentrująca się na prywatności, która podkreśla wartość kapitału własnego, jeśli chodzi o wydobycie. Wartość rynkowa Monero (XMR) wynosi prawie 5 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z najbardziej lukratywnych kryptowalut do wydobycia.

Dash

Oryginalny blockchain Litecoin został podzielony na dwa oddzielne łańcuchy, co spowodowało rozwidlenie. W styczniu 2014 r. w wyniku tego rozwidlenia powstała kryptowaluta DASH. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 2,4 miliarda dolarów i słynie z tego, że umożliwia bezpieczne i szybkie transakcje transgraniczne dzięki PrivateSend i InstantSend. Jak kopać dash? Odbywa się to za pomocą konsensus PoW (Proof of Work) gdzie transakcje są potwierdzane w procesie pracy serwerów obliczeniowych.

Litecoin

Litecoin (LTC) jest kryptowalutą, która ma szeroki zakres zastosowań i solidne funkcje. W wielu sondażach znajduje się w pierwszej dziesiątce kryptowalut, i to z dobrych powodów. LTC jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, które mogą być wydobywane za pomocą kart graficznych i wykorzystuje protokół Scrypt.

Dogecoin

Dogecoin (DOGE), który rozpoczął się jako lekki żart, szybko zyskał na popularności i jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i powszechnie akceptowanych kryptowalut w istnieniu. Został stworzony w grudniu 2013 roku jako jeden z forków Litecoina. Kopanie dogecoin odbywa się w połączeniu z Litecoinem przy użyciu algorytmu Proof-of-Work (PoW).

Koparka kryptowalut- Wniosek

Jak widać, zanim zainwestujesz w „kopanie” kryptowalut, zastanów się trzy razy. Prawda jest taka, że nie jest to tak proste, jak się wydaje. W rzeczywistości, w miarę upływu czasu, trudność wydobycia w prawie każdej kryptowaluty dostępnej na rynku wzrasta.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!