Blockchain ETF i Bitcoin ETF – jaka jest różnica?

Czym są Blockchain ETF i Bitcoin ETF? Przekonajmy się wspólnie i przeanalizujmy różnice.

blockchain etf

Blockchain ETF a Bitcoin ETF – jaka jest różnica?

Kluczową różnicą pomiędzy Blockchain ETF a Bitcoin ETF jest fakt, że ten drugi nie istnieje.

Bitcoiny są w centrum uwagi inwestorów i innych osób już od kilku lat, a ich wartość gwałtownie wzrosła. Pomimo tego, a także pomimo ciągłej i bardzo dużej aktywności na giełdach, nadal nie ma Bitcoin ETF.

Blockchain ETF zajmują się śledzeniem cen spółek, które zainwestowały w blockchain, dlatego też różnią się one zasadniczo od bitcoin ETF. Biorąc pod uwagę fakt, że Blockchain ETF nie są narażone na zmienność i ciągłe wahania Bitcoina, powinny one mieć znacznie mniejszą zmienność niż ta, która byłaby zmiennością Bitcoin ETF.

Blockchain to nowa technologia, która jeszcze nie budzi szczególnego zainteresowania rynku, ale w przypadku Bitcoin ETF sytuacja byłaby inna.

Istnieje kilka źródeł popytu na Bitcoin ETFy, ale propozycje te zostały chwilowo zignorowane. Nie wykluczamy jednak, że w krótkim terminie mogą narodzić się ETF-y Bitcoinowe, być może zainteresowane również innymi kryptowalutami.

Przypominamy również, czym są ETF-y, aby uniknąć nieporozumień. Są to instrumenty finansowe, które zazwyczaj podążają za indeksem wzorcowym, zwanym indeksem bazowym. Oznacza to, że są to instrumenty, które pozwalają inwestować, za pomocą jednej inwestycji, w kilka spółek, które mają coś wspólnego, np. sektor. Oznacza to, że ETF oparty na kryptowalutach będzie miał indeks bazowy zawierający kilka kryptowalut, a inwestowanie w ETF pozwala na inwestowanie we wszystkie te kryptowaluty jednocześnie.

Zobacz także:

Różnica pomiędzy Blockchain ETF a Bitcoin ETF (gdyby istniały) byłaby właśnie taka. Bitcoin ETF miałby indeks bazowy, który miałby coś wspólnego z Bitcoinami, taki jak indeks, który śledzi Bitcoina i kryptowaluty z niego pochodzące, lub indeks zawierający firmy, które zainwestowały w Bitcoina.

Jak wspomniano powyżej, Blockchain ETF mają bazowe indeksy zawierające spółki, które inwestują w Blockchain, więc różnią się one od jakichkolwiek Bitcoin ETF. Oczywiście, niektóre indeksy mogą okazać się podobne lub nawet takie same w przypadku, gdy spółki indeksowe inwestują zarówno w Blockchain, jak i Bitcoin.

Wnioski Blockchain ETF i Bitcoin ETF

Jeśli chcesz inwestować w Bitcoin, możesz to bezpiecznie zrobić jako „miner” lub jako inwestor, ale na Bitcoin ETF będziesz musiał poczekać, zakładając, że w ogóle będą.

Jeśli chcesz inwestować na czymś podobnym korzystając z typowych zalet ETF-ów, to możesz skupić się na Blockchain ETF-ach, ale pamiętaj, że choć są to ETF-y to nie mają ze sobą nic wspólnego, bo bazowe indeksy (rzekomo) są inne. To trochę tak, jakbyś powiedział, że chcesz inwestować w ETFy na wodę, bo nie ma ETFu na Bitcoina, to są absolutnie niepowiązane rzeczy, z tą różnicą, że w przypadku Blockchain ETF i Bitcoin ETF pozostajesz w sektorze „technologicznym”.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!