Bitcoin vs Ripple – różnice

Pobierz w formacie PDF

Bitcoin vs Ripple: W tym poście poznasz główne różnice pomiędzy Bitcoin i Ripple.

bitcoin ripple

Bitcoin vs Ripple – różnice

Na początek omówimy każdą z tych kryptowalut.

Ripple

Ripple to nazwa firmy i sieci stojącej za kryptowalutą XRP. Firma ta została założona jako sieć zaufania peer-to-peer wykorzystująca sieci społecznościowe. W 2012 roku Ripple zmienił jednak kurs i przekształcił się w OpenCoin, czyli sieć przekazów pieniężnych, w której duże firmy finansowe pełnią rolę kontrahentów transakcji.

Jednak w tym samym roku XRP został uruchomiony jako kryptowaluta, której celem było służyć jako mechanizm wymiany pomiędzy dwoma walutami lub siecią.

XRP jest kryptowalutą z gamy produktów opracowanych przez Ripple Labs i służy do rozliczania płatności, wymiany towarów i systemów przekazów pieniężnych, które działają poprzez międzynarodową usługę bezpieczeństwa i przekazują pieniądze za pomocą sieci banków i pośredników finansowych (wykorzystują mniej skomplikowany premining niż Bitcoin).

Bitcoin

Bitcoin działa na dużej księdze publicznej Blockchain, która wspiera tę cyfrową walutę w celu ułatwienia płatności za towary i usługi.

Bitcoin Vs XRP

Zarówno Bitcoin jak i XRP mają znaczące różnice, takie jak:

– Proces wydobycia

XRP nie może być wydobywany. W tym przypadku, wydobycie, czyli proces weryfikacji transakcji dla waluty, jest sposobem, w jaki walidatorzy są wynagradzani w sieciach Ethereum i Bitcoin. W przeciwieństwie do innych walut, Ripple niszczy monety z każdą transakcją zatwierdzoną jako opłata transakcyjna.

– Obydwie mają różne metody zatwierdzania transakcji:

  • Ripple wykorzystuje mechanizm rozproszonego konsensusu do zatwierdzania transakcji, gdzie autentyczność transakcji jest weryfikowana przez polling (XRP pozostaje zdecentralizowany i jest bardziej zwinny i niezawodny niż jego konkurenci; ponadto system konsensusu XRP zużywa znikome ilości energii w porównaniu do Bitcoina).
  • XRP jest tańszy i szybszy niż Bitcoin: ze względu na złożony i intensywny charakter wydobycia wykorzystywanego w kryptowalutach, potwierdzenia transakcji Bitcoin trwają wiele minut i wiążą się z wysokimi kosztami transakcji. W przeciwieństwie do transakcji XRP, które są potwierdzane w ciągu kilku sekund i przy niższym koszcie.

– XRP ma większą bazę rynkową

Prawie miliard XRP zostało wydobytych na samym początku, a kluczowi inwestorzy stopniowo wypuszczali je na rynek. W przeciwieństwie do tego, podaż Bitcoin jest ograniczona do 21 milionów, co oznacza, że będzie tylko 21 milionów Bitcoinów (store of value dla inwestorów).

– XRP i Bitcoin mają różne mechanizmy dystrybucji.

Bitcoiny są uwalniane i dodawane do sieci w miarę ich odkrywania przez górników; nie są one ustalone w harmonogramie wydawania, a ich podaż zależy od szybkości sieci i trudności algorytmu używanego do wydobywania monet. Teraz, jeśli chodzi o XRP, uwolnienie jest regulowane przez inteligentny kontrakt, który jest planowany, aby uwolnić maksymalnie miliard tokenów każdego miesiąca i przy obecnym obiegu prawie 50 miliardów.

Ogólnie rzecz biorąc, XRP jest lepszy pod względem krótszych czasów przetwarzania i niższych kosztów transakcji niż bitcoin. Co więcej, bitcoin zawsze był systemem publicznym, który nie jest własnością żadnej osoby, władzy czy rządu. Jeśli chodzi o sieć Ripple, to choć jest ona zdecentralizowana, należy do prywatnej firmy o tej samej nazwie i jest przez nią zarządzana. Ponadto, mimo że posiadają unikalne tokeny kryptowalutowe, oba popularne systemy wirtualne mają różne zastosowania.

Mam nadzieję, że te różnice ułatwią Ci odróżnienie Bitcoina od Ripple.

Pobierz w formacie PDF

Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności