Bitcoin vs Litecoin – różnice?

Bitcoin vs Litecoin – różnice? Na przestrzeni lat pojawiło się duże zainteresowanie kryptowalutami, zwiększając ich popyt na rynku giełdowym. W tym wpisie dowiesz się jaka jest różnica między Bitcoinem a Litecoinem.

bitcoin litecoin

Bitcoin vs Litecoin – jaka jest różnica?

Zanim przedstawimy Ci różnice, zalecamy dowiedzieć się więcej o tych kryptowalutach.

Bitcoin

Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą cyfrową, bez banku centralnego lub jednego administratora, która może być przesyłana od jednego użytkownika do drugiego w sieci peer-to-peer bitcoin bez potrzeby pośredników.

Litecoin

Litecoin został uruchomiony w 2011 roku przez byłego inżyniera Google Charliego Lee, który ogłosił debiut lajtowej wersji Bitcoina w wiadomości umieszczonej na forum Bitcoina. Podobnie, Litecoin (LTC) jest kryptowalutą inną niż Bitcoin, która zdołała pokonać konkurencję i zajmuje dziś dobrą pozycję.

Należy jednak zauważyć, że Litecoin zaczerpnął wiele cech z Bitcoina, które Charlie Lee i inni deweloperzy uważali za dobre dla kryptowaluty LTC; zmienili jednak również niektóre aspekty, które zdaniem zespołu deweloperów wymagały poprawy.

Poniżej podsumujemy niektóre z tych różnic:

Różnice

  • Bitcoin i Litecoin są kryptowalutami. Bitcoin, założony w 2009 roku, jest dominującą marką, podczas gdy Litecoin, założony dwa lata później, jest jednym z jego głównych konkurentów.
  • W marcu 2021 r. kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosiła 1 bilion dolarów, a Litecoina 13,7 miliarda dolarów.
  • Litecoin może wyprodukować więcej monet niż Bitcoin i jego prędkość transakcji jest szybsza. W przeciwieństwie do BTC, który nie może przekroczyć 21 milionów monet, Litecoin może pomieścić do 84 milionów monet.
  • Chociaż transakcje w sieciach Bitcoin i Litecoin są technicznie natychmiastowe, potrzeba czasu, aby zostały potwierdzone przez innych uczestników sieci. Według danych z Blockchain.com, średni czas potwierdzenia transakcji w sieci Bitcoin wynosi obecnie nieco poniżej 9 minut na transakcję, a analogiczny wskaźnik dla Litecoina wynosi około 2,5 minuty.

Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między tymi dwoma kryptowalutami, ważne jest, aby poznać następujące kwestie:

Osierocone bloki w Litecoin

Kolejna kluczowa różnica w szybkości generowania bloków polega na tym, że w sieci Litecoin powstaje więcej „bloków osieroconych”, ze względu na szybkość, z jaką przeprowadzane są transakcje w sieci.

Bloki osierocone występują wtedy, gdy dwóch górników rozwiąże blok poprawnie, ale w ciągu kilku sekund od siebie, co powoduje, że dwa poprawne bloki są prezentowane w sieci na tej samej wysokości. Górnik, który wyprodukował osierocony blok nie otrzymuje żadnej nagrody za swoją pracę.

Halving czyli zmniejszenie liczby bloków

Halving jest zautomatyzowanym procesem zmniejszania liczby bloków Bitcoin o połowę, który górnicy otrzymują w nagrodę za stworzenie bloku; w ten sposób blok Litecoin jest przetwarzany i dodawany do sieci w jednej czwartej czasu sieci Bitcoin, co oznacza, że zmniejszenie liczby bloków o 4 razy jest oczekiwane w podobnym okresie jak w sieci Bitcoin, co 4 lata.

Innymi słowy, przepołowienie Litecoina nie następuje w tym samym czasie, co przepołowienie Bitcoina. Sieć Litecoin wystartowała 2 lata po sieci Bitcoin, co oznacza, że przewidywane daty ich przepołowienia nie pokrywają się.

Minimalny depozyt:

$2.00

Minimalny depozyt:

$200.00

Minimalny depozyt:

$1,000.00

Dzienna produkcja blokowa

Sieć Bitcoin produkuje prawie 144 bloki dziennie, podczas gdy sieć Litecoin produkuje 576 bloków w tym samym czasie.

Algorytmy

Bitcoin i Litecoin używają różnych algorytmów kryptograficznych: Bitcoin używa dobrze znanego algorytmu SHA-256, a Litecoin nowszego algorytmu o nazwie Scrypt:

Bitcoin wykorzystuje starszy algorytm SHA-256, podczas gdy Litecoin wykorzystuje nowszy algorytm znany jako Scrypt.


Miniatura Crypto Polska
Rekomendowany przewodnik

Twój pierwszy przewodnik po kryptowalutach

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności