Bitcoin vs Litecoin – różnice?

Bitcoin vs Litecoin – różnice? Na przestrzeni lat pojawiło się duże zainteresowanie kryptowalutami, zwiększając ich popyt na rynku giełdowym. Kryptowaluty takie jak Bitcoin i Litecoin należą do najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych. Ponad dziesięć lat temu powstał Bitcoin, a Litecoin pojawił się trzy lata później.
Litecoin jest oparty na tym samym kodzie źródłowym co Bitcoin, ale nie ma tej samej historii blockchain. Posiadając własny zestaw przydatnych funkcji, Litecoin ma kilka podstawowych cech, które czynią go wyjątkowym.

W tym wpisie dowiesz się jaka jest różnica między Bitcoinem a Litecoinem.

Bitcoin vs Litecoin – jaka jest różnica?

Zanim przedstawimy Ci różnice, zalecamy dowiedzieć się więcej o tych kryptowalutach.

Bitcoin

Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą cyfrową, bez banku centralnego lub jednego administratora, która może być przesyłana od jednego użytkownika do drugiego w sieci peer-to-peer bitcoin bez potrzeby pośredników.

Zobacz także:

Litecoin

Litecoin został uruchomiony w 2011 roku przez byłego inżyniera Google Charliego Lee, który ogłosił debiut lajtowej wersji Bitcoina w wiadomości umieszczonej na forum Bitcoina. Podobnie, Litecoin (LTC) jest kryptowalutą inną niż Bitcoin, która zdołała pokonać konkurencję i zajmuje dziś dobrą pozycję.

Należy jednak zauważyć, że Litecoin zaczerpnął wiele cech z Bitcoina, które Charlie Lee i inni deweloperzy uważali za dobre dla kryptowaluty LTC; zmienili jednak również niektóre aspekty, które zdaniem zespołu deweloperów wymagały poprawy.

Zobacz także:

Poniżej podsumujemy niektóre z tych różnic:

Różnice

  • Bitcoin i Litecoin są kryptowalutami. Bitcoin, założony w 2009 roku, jest dominującą marką, podczas gdy Litecoin, założony dwa lata później, jest jednym z jego głównych konkurentów.
  • W marcu 2021 r. kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosiła 1 bilion dolarów, a Litecoina 13,7 miliarda dolarów.
  • Litecoin może wyprodukować więcej monet niż Bitcoin i jego prędkość transakcji jest szybsza. W przeciwieństwie do BTC, który nie może przekroczyć 21 milionów monet, Litecoin może pomieścić do 84 milionów monet.
  • Chociaż transakcje w sieciach Bitcoin i Litecoin są technicznie natychmiastowe, potrzeba czasu, aby zostały potwierdzone przez innych uczestników sieci. Według danych z Blockchain.com, średni czas potwierdzenia transakcji w sieci Bitcoin wynosi obecnie nieco poniżej 9 minut na transakcję, a analogiczny wskaźnik dla Litecoina wynosi około 2,5 minuty.

Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między tymi dwoma kryptowalutami, ważne jest, aby poznać następujące kwestie:

Litecoin – bloki osierocone

Kolejna kluczowa różnica w szybkości generowania bloków polega na tym, że w sieci Litecoin powstaje więcej „bloków osieroconych”, ze względu na szybkość, z jaką przeprowadzane są transakcje w sieci.

Bloki osierocone występują wtedy, gdy dwóch górników rozwiąże blok poprawnie, ale w ciągu kilku sekund od siebie, co powoduje, że dwa poprawne bloki są prezentowane w sieci na tej samej wysokości. Górnik, który wyprodukował osierocony blok nie otrzymuje żadnej nagrody za swoją pracę.

Halving czyli zmniejszenie liczby bloków

Halving jest zautomatyzowanym procesem zmniejszania liczby bloków Bitcoin o połowę, który górnicy otrzymują w nagrodę za stworzenie bloku; w ten sposób blok Litecoin jest przetwarzany i dodawany do sieci w jednej czwartej czasu sieci Bitcoin, co oznacza, że zmniejszenie liczby bloków o 4 razy jest oczekiwane w podobnym okresie jak w sieci Bitcoin, co 4 lata.

Zobacz także:

Innymi słowy, przepołowienie Litecoina nie następuje w tym samym czasie, co przepołowienie Bitcoina. Sieć Litecoin wystartowała 2 lata po sieci Bitcoin, co oznacza, że przewidywane daty ich przepołowienia nie pokrywają się.

Minimalny depozyt:

€2.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Dzienna produkcja blokowa

Sieć Bitcoin produkuje prawie 144 bloki dziennie, podczas gdy sieć Litecoin produkuje 576 bloków w tym samym czasie.

Algorytmy

Bitcoin i Litecoin używają różnych algorytmów kryptograficznych: Bitcoin używa dobrze znanego algorytmu SHA-256, a Litecoin nowszego algorytmu o nazwie Scrypt:

Bitcoin wykorzystuje starszy algorytm SHA-256, podczas gdy Litecoin wykorzystuje nowszy algorytm znany jako Scrypt.

Podsumowanie

Zarówno w przypadku Bitcoina, jak i Litecoina, użytkownicy są obciążani opłatami transakcyjnymi. Górnicy w oby przypadkach są wynagradzani kryptowalutami za przetwarzanie transakcji w sieci. Ze względu na dobrze znany status Bitcoina jako kryptowaluty, jest on częstym punktem wyjścia dla początkujących inwestorów. Większość giełd kryptowalutowych lub domów maklerskich, które obsługują zakup kryptowalut, pozwala na zakup Bitcoina.
Ze względu na potencjalną przydatność Litecoin do rutynowych transakcji, inwestorzy mogą zdecydować się na jego zakup. Litecoin można kupić na wielu giełdach kryptowalutowych, tak samo jak Bitcoin.
Zarówno Bitcoin, jak i Litecoin mają wady i zalety. Większość inwestorów kryptowalutowych celem dywersyfikacji inwestuje w Bitcoin, Litecoin oraz inne altcoiny.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!