Bitcoin Halving: co to jest i jak to działa?

Od momentu powstania Bitcoin znacznie zyskał na wartości, od grudnia 2017 roku wzrósł o około 20.000 dolarów. Ta wirtualna waluta pochodzi z technologii Blockchain i jest uzyskiwana w procesie zwanym wydobyciem. Obecnie mówi się o zmniejszeniu Bitcoina o połowę, a więc w dzisiejszym poście wytłumaczymy co to jest Bitcoin Halving i jak to działa.

bitcoin halving

Bitcoin Halving: Co to jest?

Aby przejść do punktu zrozumienia, czym jest Bitcoin Halving, musimy wiedzieć, czym jest Bitcoin mining. Górnictwo polega na przetwarzaniu transakcji Blockchain, wykonywaniu skomplikowanych obliczeń łańcuchowych. Wiąże się to z kosztami energii, sprzętu i oprogramowania. Transakcje na Blockchainie odbywają się w systemie P2P (peer-2 to peer).

Wydobycie Blockchain polega na przetwarzaniu transakcji Blockchain, wykonywaniu złożonych obliczeń łańcuchowych. Wiąże się to z kosztami energii, sprzętu i oprogramowania. Jak już wiadomo, transakcje blockchain są peer-2-peer i muszą być zatwierdzane przez różnych „górników”.

Świeżo wydobyte Bitcoiny są rozdawane górnikom, którzy przetwarzali transakcje w tym bloku, jako nagroda za ich pracę. Zmniejszenie wartości Bitcoina o połowę ma ogromny wpływ na nagrody otrzymywane przez górników. Nagroda ta zaczęła się zmniejszać z 25 Bitcoinów za blok do 12,5, a teraz do 6,25. Wydarzenie to było już prezentowane 3 razy, pierwszy raz w listopadzie 2012, drugi w lipcu 2016 oraz ostatni i trzeci raz w maju 2020.

Dlaczego halving?

Po zrozumieniu mechaniki wydobycia i nagrody pozostaje pytanie, dlaczego konieczne jest zmniejszenie jego o połowę? Bitcoin nie jest tradycyjną walutą regulowaną i emitowaną przez bank centralny. Taką jak na przykład amerykańska Rezerwa Federalna, która kontroluje podaż pieniądza w USA.

Podczas kryzysu „X”, Rezerwa Federalna USA może wstrzyknąć na rynek więcej dolarów amerykańskich poprzez dodruk pieniędzy „z powietrza”. W ten sposób Rezerwa Federalna może kupować obligacje skarbowe emitowane przez Skarb Państwa. To tak, jakby Skarb Państwa pożyczał pieniądze od FED-u z obietnicą ich zwrotu. FED drukuje pieniądze, aby pożyczać je Skarbowi Państwa. A te pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc przedsiębiorstwom, rodzinom, samorządom itp.

Zobacz także:

Jak łatwo wywnioskować, dla decydentów politycznych „drukowanie i dewaluacja pieniądza jest najłatwiejszą drogą wyjścia z kryzysu zadłużenia”. Wprowadzenie większej ilości pieniędzy na rynek spowoduje dewaluację waluty. Jednak, gdy wzrost podaży pieniądza przewyższa wzrost gospodarczy, powoduje to inflację. To znaczy, że pieniądze są mniej warte. Aby kupić tę samą liczbę produktów, potrzebujesz więcej pieniędzy niż wcześniej. Amerykańska Rezerwa Federalna dąży do osiągnięcia stopy inflacji na poziomie 2% i wykorzystuje politykę monetarną do wpływania na nią.

Bitcoin nie jest walutą kontrolowaną przez żaden bank centralny, a w obiegu znajduje się wiele Bitcoinów. Tak więc podaż jest większa niż popyt. To powoduje, że Bitcoin traci na wartości, jest dotknięty przez inflację. Bez Rezerwy Federalnej lub polityki monetarnej, Bitcoin został zaprogramowany w taki sposób, że coraz mniej świeżo wydobytych Bitcoinów jest wypuszczanych na rynek poprzez przepołowienie.

Więc zamiast mieć 12,5 nowych Bitcoinów dla pełnego blockchaina, teraz będzie to 6,25 nowych Bitcoinów. Strumień nowych Bitcoinów przyznawanych górnikom zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków, czyli około 4 lata, jeśli mierzymy to czasem ustalonym przez Nakamoto. Ze względu na swój deflacyjny charakter, Bitcoin jest obecnie uważany za magazyn wartości.

Jaki wpływ ma zmniejszenie o połowę?

Oczywiście, o ile Bitcoiny nie zostaną wprowadzone na rynek, mogą one doświadczyć wzrostu wartości. Nie ma ustalonych ram czasowych, aby zobaczyć wpływ zmniejszenia o połowę na obecną cenę Bitcoina. Jak dotąd, najbardziej bezpośredni wpływ zmniejszenia o połowę ma na nagrody otrzymywane przez górników. Ponieważ nagrody spadają, koszt wydobycia pozostaje taki sam, ROI również spada. Taka sytuacja może zniechęcić wielu górników do dalszego wydobywania Bitcoina, ponieważ ci z tańszymi kanałami mają przewagę nad konkurencją.

Według Cointelegraph & It; Halving oznacza, że górnicy nie będą już największymi sprzedawcami Bitcoina, a rolę tę przejmą giełdy kryptowalutowe. Te giełdy kryptowalutowe pobierają opłaty handlowe za pośrednictwem Bitcoin, z wolumenem wymiany rosnącym w czasie. Coraz więcej ludzi zaczyna kupować Bitcoin za pieniądze fiat a każda wymiana zabiera dużą ilość Bitcoinów. Giełdy kryptowalutowe już sprzedają Bitcoin za gotówkę, więc jest mało prawdopodobne, że mają one wpływ na jego cenę.

Podsumowując, zmniejszenie o połowę do tej pory wpłynęło na górników, ale nie na cenę Bitcoina, która nadal utrzymuje to samo tempo w swoim zachowaniu, ale zobaczymy z czasem jak to wpłynie na rynek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na pokrewne tematy, zostaw nam swój komentarz.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!