Bitcoin vs Ethereum: jakie są różnice?

Wraz z niedawnym wzrostem liczby brokerów i witryn handlowych rynek kryptowalutowy rośnie. W tym wpisie omówimy Bitcoin vs Ethereum oraz ich różnice.

Bitcoin Ethereum

Bitcoin

Waluta ta została stworzona 31 października 2008 r. przez Satoshi Nakamoto. Należy zauważyć, że Bitcoin jest rodzajem kryptowaluty używanej zazwyczaj do dokonywania płatności i transakcji wirtualnych oraz do nabywania produktów i usług, tak jak w przypadku każdego innego rodzaju waluty. Ten rodzaj waluty jest zdecentralizowany, tzn. nie jest regulowany przez żaden lokalny bank ani organ regulacyjny i fizycznie nie istnieje.

Zobacz także:

Bitcoin działa jednak w oparciu o platformę zwaną Blockchain, czyli publiczną bazę danych, której właścicielami są wszyscy użytkownicy działający na tej platformie; umożliwia ona wymianę monet poprzez płatności lub przelewy. Platforma ta jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych na świecie, ponieważ nigdy nie została zhakowana.

Ethereum

Z drugiej strony, Ethereum to rodzaj kryptowaluty stworzonej w 2015 roku przez programistę Vitalika Buterina z myślą o stworzeniu platformy dla zdecentralizowanych aplikacji. Blockchain, w ramach którego działa Ethereum, umożliwia użytkownikom programowanie i tworzenie oprogramowania, dlatego jest to platforma, która pozwala na wprowadzanie zmian przez użytkowników.

W tym przypadku Ethereum odpowiada platformie znanej jako Dapp; uważanej za oprogramowanie open source, które jest tworzone dla każdego inteligentnego kontraktu, a używaną walutą jest Ether.

Różnice: Bitcoinem vs Ethereum

Bitcoin i Ethereum różnią się między sobą w następujący sposób:

  • Na rynku znajduje się 21 milionów Bitcoinów, natomiast Ethereum jest ograniczone do 18 milionów sztuk rocznie.
  • Bitcoin jest wydobywany, co jest niczym innym jak sposobem na otrzymywanie nagród za przetwarzanie transakcji, a Ethereum jest wydobywane dla Ethers.
  • Kopanie Bitcoina zużywa dużo energii i zasobów, natomiast kopanie Ethereum nie.
  • Bitcoin jest bardziej popularny niż Ethereum i jest akceptowany na wielu rynkach, podczas gdy Ether nie jest tak popularny.
  • Transakcje w Ethereum są przetwarzane w ciągu kilku sekund, podczas gdy w przypadku Bitcoina może to trwać kilka minut.
  • Oba działają na blockchainie, jednak Ethereum ma otwarty kod źródłowy, który umożliwia tworzenie oprogramowania i kodu wykonywalnego, natomiast Bitcoin nie ma otwartego kodu źródłowego.
  • Blockchain Bitcoina umożliwia jedynie przeprowadzanie transakcji, podczas gdy Ethereum zostało stworzone lub skoncentrowane na platformie ułatwiającej tworzenie niezmiennych, programistycznych kontraktów i aplikacji za pośrednictwem swojej waluty.
  • Ethereum w ramach swojego blockchaina akceptuje Bitcoina, ale Bitcoin akceptuje tylko tę samą walutę, czyli w tym przypadku Ethereum nigdy nie powstało po to, by konkurować na rynku z Bitcoinem, ale ze względu na swoje zastosowanie stało się konkurencją.
  • Bitcoin jest porównywany do złota, ponieważ jest pierwszą i najczęściej używaną walutą, natomiast Ethereum ze swoim Ether jest porównywane do srebra, ponieważ jest drugą najczęściej używaną walutą.

Mamy nadzieję, że rozumiesz, czym są Bitcoin i Ethereum oraz jakie są ich różnice. Być może wiesz już, która waluta jest Twoim zdaniem lepsza. Pamiętaj, że każda waluta i jej systemy operacyjne są inne i mają wiele zalet dla tych, którzy z nich korzystają. Podobnie, jedną z głównych cech kryptowalut jest ich duża zmienność, która może sprawić, że ich cena spadnie o ponad 50% w ciągu kilku dni lub przeciwnie, wzrośnie o 12 000% w ciągu kilku miesięcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz przeczytać, co się stanie, gdy 21 milionów Bitcoinów zostanie wydobytych.


Rekomendowany przewodnik

Dowiedz się wszystkiego o kryptowalutach i jak mądrze inwestować dzięki naszemu przewodnikowi.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!