Kontrakty terminowe na wodę: czym są, jak działają i jak w nie inwestować?

Kontrakty terminowe na wodę są nowym instrumentem finansowym będącym przedmiotem obrotu na oficjalnym rynku. Jest to finansowy instrument pochodny, którego bazą jest Nasdaq Veles California Water index, wskaźnik ceny wody.

Poniżej omówimy, jak działają kontrakty terminowe na wodę i jak można w nie inwestować.

Kontrakty terminowe na wodę

Czym jest przyszłość wody?

Jak wspomniano powyżej, kontrakty terminowe na wodę są instrumentem finansowym opartym na indeksie cen wody: Nasdaq Veles California Water (NQH2O). Ale dlaczego te instrumenty są przydatne i czy są ryzykowne?

Dlaczego warto inwestować w wodę?

Woda jest niezbędnym elementem do przeżycia. Szacuje się, że jest 326 milionów trylionów galonów wody (ponad 1232 miliony trylionów litrów). Ponad 70% powierzchni naszej planety to woda.

Jednak 96,5% całej tej wody należy do mórz i oceanów. Tylko 3,5% istniejącej wody to woda słodka. Jeśli dodamy do tego, że z całej słodkiej wody 69% jest uwięzione w lodowcach (w tym w polarnych pokrywach lodowych), a kolejne 30% znajduje się pod ziemią i jest trudne do wydobycia (a także kosztowne). W rezultacie tylko 1% istniejącej wody jest dostępne.

Zaopatrzenie w wodę jest niezbędne, ale co z zapotrzebowaniem?

Woda jest nie tylko do użytku osobistego. Przemysł wymaga wody, podobnie jak rolnictwo i wiele innych sektorów. Innymi słowy, jest ona niezbędna dla życia, ale także dla gospodarki.

Według szacunków, w samych Stanach Zjednoczonych zapotrzebowanie na wodę wynosi około 322 miliardów galonów (około 1,217 miliardów litrów) wody dziennie.

Do tego dochodzą obawy związane ze zmianami klimatu i potencjalnymi suszami, jakie mogą one wywołać.

Światowy raport ONZ na temat rozwoju zasobów wodnych 2020 Woda i Zmiany Klimatyczne ostrzega, że w ciągu ostatnich 100 lat zużycie wody wzrosło w skali globalnej aż sześciokrotnie. Co więcej, nadal rośnie, w stałym tempie 1 % rocznie. Wynika to z rozwoju gospodarczego, wzrostu liczby ludności i zmieniających się wzorców konsumpcji.

Czym jest Nasdaq Veles California Water Index?

W następstwie tych wszystkich danych, aby wycenić wodę (bez konieczności uciekania się do szacunków), uczynić ją publicznie zbywalną i być w stanie osiągnąć większą wydajność dla wody, Nasdaq i Veles Water współpracowały z wiodącą firmą doradztwa ekonomicznego w handlu wodą i opracowały Nasdaq Veles California Index (NQH20) w 2018 r.

Krótko mówiąc, ponieważ jest to towar deficytowy, postanowiono poświęcić wodzie tyle samo uwagi, co ropie naftowej i złotu.

Indeks mierzy cenę praw wodnych w pięciu największych i najczęściej sprzedawanych obszarach w stanie Kalifornia. Na rynkach tych w latach 2012-2019 zawarto transakcje o wartości 2,6 mld USD.

Te pięć dorzeczy Kalifornii jest wykorzystywane jako punkt odniesienia dla rynków wodnych na całym świecie. Tak jak ropa naftowa Brent i WTI służy jako benchmark dla rynku ropy naftowej.

A dlaczego rodzą się kontrakty terminowe na wodę?

Finansowe kontrakty terminowe są instrumentami zabezpieczającymi, to jest ich główna funkcja. Dzieje się tak, że na każdego hedgera, który chce wyłączyć ryzyko, zawsze musi znaleźć się spekulant po drugiej stronie, który je przejmuje.

Tak jak rolnik sprzedaje swoje plony w przyszłości, aby uniknąć start, które mogą się pojawić i spowodować utratę zysku, istnieją kontrakty terminowe na wodę, aby pokryć okresy suszy.

Załóżmy, że rolnik potrzebuje pewnej ilości litrów wody do nawadniania na kilka miesięcy naprzód. Nie wie jednak, ile będzie go kosztowało wykorzystanie tej wody w przyszłości. Może on zakupić kontrakt terminowy na wodę w celu ustalenia stałej ceny na dzień dzisiejszy. Po zakupie umowy lub kilku umów odpowiadających objętości wody, której możesz potrzebować, mogą wystąpić dwa scenariusze:

  1. Że cena wody wzrośnie w przyszłości, więc rolnik z pewnością poniesie wyższe koszty nawadniania swoich upraw. Różnicę tę zarobi jednak dzięki zakupionym kontraktom terminowym na wodę.
  2. Z drugiej strony, cena wody może spaść. W tym przypadku rolnik straci pieniądze na transakcji terminowej na wodę, ponieważ kupił coś po jednej cenie, a teraz jest to warte mniej. Straty te zostaną jednak zrekompensowane przez oszczędności, jakie uzyska dzięki nawadnianiu upraw.

W każdym przypadku rolnik zapłaci cenę, po której kupuje kontrakty terminowe. Innymi słowy, będzie on zwolniony z ryzyka związanego z wahaniami cen wody. Jest to dla niego bardzo korzystne, ponieważ zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze susze i niedobory.

Oprócz przykładu rolnika, jak zobaczymy później, istnieją fundusze inwestycyjne, które inwestują w wodę. Mogą oni teraz zabezpieczać swoje portfele w bardziej zwinny sposób. Nie mówiąc już o korzyściach, jakie przyszłość wody może przynieść gminom, przedsiębiorstwom i wszelkiego rodzaju instytucjom.

Przyszłościowe rozwiązania w zakresie wody umożliwiają lepsze zarządzanie niedoborem. Umożliwiają one również lepsze skorelowanie podaży i popytu. Jest to raportowane przez CME Group, rynek, na którym handluje się tymi instrumentami pochodnymi.

Z drugiej strony, może istnieć ryzyko związane z krótkoterminową spekulacją. Jeśli popyt na kontrakty terminowe na wodę wzrośnie w wyniku chęci osiągnięcia krótkoterminowych zysków, może to spowodować wzrost ceny instrumentu bazowego i woda stanie się droższa.

Jak działają kontrakty terminowe na wodę?

Kontrakt terminowy na wodę oparty jest na Nasdaq Veles California Water Index, pierwszym tego typu kontrakcie.

Warto zauważyć, że przyszłościowe rozwiązania w zakresie wody nie są możliwe do zrealizowania. Woda nie jest przedmiotem handlu i sama w sobie nie jest przedmiotem handlu: przedmiotem handlu są prawa własności do korzystania z wody.

Zobacz także:

Kontrakt terminowy to (ustandaryzowana) umowa, w której dwie strony zgadzają się na wymianę czegoś „w przyszłości”, ale cena jest ustalana w tym czasie. W tym przypadku jest to futures na indeks towarowy, więc to, co jest wymieniane w przyszłości, to różnice cen, które mogą istnieć.

Wielkość kontraktu wynosi 10 stóp akrowych (jedna stopa akrowa jest miarą objętości stosowaną w Stanach Zjednoczonych, która jest równa dokładnie 1 233 481,8375475 litrów).

Przykład:

Jeśli indeks NQH20 jest notowany po 500 USD za stopę akrylową, wartość kontraktu terminowego na wodę wynosi 5 000 USD.

Tick jest notowany w jednopunktowych przyrostach ponad indeks. Tak więc, jednopunktowy wzrost lub spadek indeksu równa się 10$ za kontrakt.

Jak inwestować w wodę?

Aby inwestować w kontrakty terminowe na wodę, konieczne jest jedynie skorzystanie z usług brokera kontraktów terminowych, który pracuje z tym aktywem. Oto kilka kluczy do wyboru brokera kontraktów terminowych:

  • Musi być regulowany: Byłoby pożądane, aby był regulowany. Istnieją renomowane organy, takie jak brytyjski FCA czy amerykański SEC. Organ regulacyjny odpowiada władzom finansowym kraju, w którym broker ma swoją siedzibę.
  • Zarządzanie zabezpieczeniami: System zarządzania zabezpieczeniami jest jedną z kwestii podlegających ocenie. Istnieją brokerzy kontraktów terminowych, którzy używają ręcznego i dyskretnego systemu. Inni z kolei stosują system automatyczny. Podobnie możliwe jest, że oferowany jest system marży intraday.
  • Dostępne produkty: oprócz wody nie byłoby źle, gdyby broker oferował szeroką gamę aktywów bazowych. W ten sposób można zdywersyfikować inwestycje i znaleźć więcej możliwości.
  • Platforma transakcyjna: platforma musi być intuicyjna i łatwa w obsłudze, aby można było wykorzystać wszystkie jej funkcje. Jednocześnie musi ona oferować niezbędną moc.
  • Obsługa klienta: konieczne jest posiadanie odpowiednich godzin obsługi klienta, z obsługą w języku inwestora i za pośrednictwem wielu kanałów. Z drugiej strony, konieczne jest również, że broker ma przeszkolony personel do rozwiązywania wątpliwości i oferowania rozwiązań.
  • Prowizje: prowizje w finansowych kontraktach terminowych są zazwyczaj wyższe niż w handlu CFD (nie ma tak dużej konkurencji, ponieważ nie ma tak dużej liczby pośredników). Konieczne jest, aby mieć ten element pod kontrolą.
  • Kontrakty terminowe na wodę pozwalają nam na szybką inwestycję, z możliwością wykorzystania dźwigni finansowej i zajmowania krótkich pozycji równie łatwo jak inwestowanie w długie. Możliwe jest inwestowanie w ten element poprzez inne rodzaje instrumentów finansowych, z inną serią zalet i wad w porównaniu do kontraktów terminowych na wodę.

Zakup udziałów w spółkach powiązanych

Poprzez zakup akcji przedsiębiorstw wodociągowych lub firm, które czerpią z tego tytułu zyski, można uzyskać ekspozycję na cenę tego surowca.

Byłaby to mniej ryzykowna inwestycja niż kontrakty terminowe na wodę, ponieważ nie występuje tu dźwignia finansowa. Ponadto, umożliwia on również pobieranie dywidend, które mogą być wypłacane przez tego typu spółki.

Ale, jak zobaczymy na końcu tego artykułu, są to inwestycje kapitałowe. Masz ekspozycję na wodę, ale nie inwestujesz w nią bezpośrednio, jak w przypadku kontraktów terminowych na wodę.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne zapewniają dostęp do zdywersyfikowanych portfeli przy mniejszym kapitale i po niższych kosztach. Są to aktywa wspólne, zarządzane przez menedżera, który realizuje określoną strategię, znaną z góry przez inwestora.

W przypadku inwestycji w wodę istnieją fundusze inwestycyjne, w skład których wchodzą papiery wartościowe związane z tym surowcem.

Jednym z przykładów jest Pictet Water, fundusz, który buduje swój portfel w oparciu o ponad 50 spółek, które czerpią swoje dochody z procesów związanych z wodą. Firmy należą do różnych sektorów, ale wszystkie mają wspólną wodę (firmy przemysłowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, służba zdrowia, dobra konsumpcyjne itp.)

Wraz z pojawieniem się kontraktów terminowych na wodę, tego typu fundusze inwestycyjne mają do dyspozycji świetne narzędzie do zabezpieczania pozycji i/lub projektowania bardziej wyrafinowanych strategii.

ETF-y

Przed powstaniem Nasdaq Veles California Water Index istniały indeksy określające wyniki akcji związanych z wodą (tj. spółek, które większość swoich przychodów czerpią z wody), takie jak S&P Global Water Index czy World Water Index.

Indeks ten jednak sam w sobie nie wskazuje ceny praw do korzystania z wody, tak jak Nasdaq Veles California Water; są to raczej sektorowe indeksy giełdowe.

W każdym razie, indeksy te są przydatne jako punkt odniesienia przy tworzeniu pasywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych i ETF.

ETF-y to pasywnie zarządzane fundusze, w tym przypadku benchmarkowane do jednego z dwóch wyżej wymienionych indeksów giełdowych, których jednostki uczestnictwa mogą być kupowane i sprzedawane na giełdzie.

Inwestując w ETF-y otrzymujesz portfel akcji związanych z wodą, co jest mniej ryzykownym sposobem inwestowania. Przykładem takiego funduszu ETF może być iShares Global Water UCITS ETF.

Szczególne cechy kontraktów terminowych w zakresie wody

Jak widać, istnieją sposoby na inwestowanie w wodę. Jednak wszystkie one mają jedną wspólną cechę: nie inwestujesz w towar (lub prawa do korzystania z towaru), ale w firmy, które osiągają zyski z jakiegoś powiązanego procesu.

Inwestując w takie firmy, naturalnie masz pewną ekspozycję na wodę. Istnieją jednak inne czynniki, które wpływają na cenę akcji (takie jak decyzje Zarządu, zadłużenie spółki, plany rozwoju, itp.)

Wraz z pojawieniem się kontraktów terminowych na wodę to się zmieniło i możliwe jest zajmowanie pozycji i tworzenie strategii zabezpieczających bezpośrednio na cenie wody.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...