Jordan Belfort „Wilk z Wall Street”

Na pewno słyszałeś historie lub referencje od innych brokerów o Jordanie Belforcie znanym jako „Wilk z Wall Street”. Poniżej przedstawiamy prosty przegląd, który przybliży nam jego osobę.

Jordan Belfort "Wilk z Wall Street"

Jordan Belfort

Ten znany wykładowca i były makler giełdowy urodził się 9 lipca 1962 roku w Bronxie w Nowym Jorku. Jest autorem dwóch książek: „Wilk z Wall Street” i „Polowanie na Wilka z Wall Street”, przetłumaczonych na 18 języków w ponad 40 krajach. Swoją sławę zdobył w 2013 roku, gdy jego historia została przerobiona na film przez reżysera Martina Scorsese, w filmie pt. „Wilk z Wall Street”, który jest adaptacją jego pamiętnika.

W młodości pracował jako sprzedawca włoskich lodów, dzięki czemu wraz z przyjacielem z dzieciństwa Elliotem Loewensternem zarobił ok. 20 tys. dolarów. Zapisał się na Baltimore College of Dental Surgery z zamiarem studiowania stomatologii, dopóki sam dziekan uczelni mu nie poradził: „Złoty wiek stomatologii się skończył, jeśli jesteś tu tylko po to, by się wzbogacić, jesteś w złym miejscu.” To skłoniło go do podjęcia decyzji i rozpoczęcia pracy jako sprzedawca mięsa i ryb w rejonie Long Island.

Biznes odniósł sukces, wprowadzając do obrotu około 2,250 kilogramów mięsa i ryb oraz zatrudniając kilku pracowników. Belfort po pewnym czasie złożył wniosek o upadłość i rozpoczął karierę maklera giełdowego w L.F. Rothschild, ale został zwolniony w 1988 roku z powodu problemów finansowych firmy.

W latach 90. wraz z Dannym Porvah założył Stratton Oakmont, firmę sprzedająca akcje za grosze i wyłudzająca od inwestorów oszukańcze udziały. Jako prezes Stratton, Belfort prowadził styl życia pełen nadmiaru, narkotyków, prostytucji, tandety i przyjęć dla bogatych i sławnych.

Stratton zatrudnił ponad tysiąc maklerów giełdowych i był zaangażowany w emisję nowych akcji o wartości ponad 1 miliarda dolarów w około 35 firmach, w tym pierwsze oferty publiczne „Steve Madden Ltd” (słynna firma obuwnicza). Sukces i rozgłos tej oszukańczej firmy zainspirował filmy pt. „Boiler Room” w 2000 roku i „The Wolf of Wall Street” w 2013 roku.

Ciągłe i częste oskarżenia, w połączeniu z rozwiązłym i dziwacznym stylem życia, zaalarmowały FBI i to właśnie Joseph Borg, regulator finansowy i komisarz ds. papierów wartościowych, otrzymuje zadanie utworzenia wielostanowej grupy zadaniowej w celu postawienia Strattona przed sądem. W 1998 r. Belfort zostaje oskarżony o oszustwa związane z papierami wartościowymi, pranie brudnych pieniędzy i manipulacje giełdowe.

Belfort został osadzony w więzieniu federalnym i odsiedział 22-miesięczny wyrok za zarzut „pump and dump”, który spowodował straty w wysokości 200 milionów dolarów dla inwestorów. Belfort został zmuszony do wypłacenia swoim ofiarom odszkodowania w wysokości 110,4 mln dolarów, z czego do dnia dzisiejszego nie wypełnił więcej niż 10% swoich zobowiązań.

Zgodnie z wyrokiem z 2003 roku, Belfort nadal jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowań wszystkim oszukanym przez niego klientów, jak twierdzą prokuratorzy federalni. Zmuszają go oni do wypłacenia 50 proc. zysków 1 513 oszukanym przez niego osobom. 10,4 mln euro zostało odzyskane ze sprzedaży nieruchomości przejętych od Belforta. Oznacza to, że Belfort zwrócił tylko nieco mniej niż 10% z 110,4 mln, które należą się odszkodowanym.

Po premierze jego filmu w 2013 roku, kilku prokuratorów wniosło oskarżenia przeciwko Belfortowi, zarzucając mu, że w ciągu ostatnich 4 lat spłacił tylko 243 000 dolarów, mimo że w latach 2009-2013 osiągnął dochód w wysokości 1 767 209 dolarów z publikacji swoich książek, sprzedaży praw oraz dodatkowe 24 000 dolarów z wywiadów.

Belfort założył firmę o nazwie „Global Motivation Inc”, za pośrednictwem której spędza on 3 tygodnie w miesiącu podróżując i prowadząc cykl prelekcji.

Głównym tematem wystąpień Belforta jest etyka biznesu i uczenie się na błędach z lat 90-tych. Jego honoraria za wystąpienia wahają się od 30.000 do 75.000 dolarów, podczas gdy honoraria za seminaria sprzedażowe wynoszą około 80.000 dolarów. Główną metodą stosowaną przez niego podczas seminariów jest tak zwany „system gorącej linii”, który jest negatywnie opisywany przez wielu krytyków i przypomina jego nieuczciwą działalność.

Wielu ludzi w historii pozostawiło po sobie spuściznę, pozytywny lub negatywny ślad w środowisku akademickim, polityce, religii czy sporcie. Jordan Belfort „Wilk z Wall Street” nie może być wyjątkiem – po jego nielegalnej i notorycznej historii w swojej karierze maklera giełdowego w Nowym Jorku, uczy nas, że wszystko może się zmienić, że jego błędy są teraz narzędziami lub alarmami dla innych, które pozwalają uniknąć takich pomyłek. Świat obraca się wiele razy i jako ludzie musimy być zdolni do nauki i pozytywnego zwrotu poprzez nadanie sensu temu, co początkowo było złą historią.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...