Jaka jest różnica między opcjami na ETF a opcjami na indeks?

Czy słyszałeś o opcjach ETF i opcjach indeksowych, ale nie wiesz jaka jest różnica między tymi opcjami? Proszę kontynuować czytanie tego artykułu, aby poznać odpowiedź.

opcje indeks

Jaka jest różnica między opcjami na ETF a opcjami na indeks?

Przed wyjaśnieniem, jaka jest różnica pomiędzy opcjami ETF a opcjami indeksowymi, należy zapoznać się z następującymi pojęciami:

Opcje

Opcja finansowa jest pochodnym instrumentem finansowym, który jest określony w umowie, która daje jej nabywcy prawo, ale nie obowiązek, do zakupu lub sprzedaży towarów lub papierów wartościowych po z góry określonej cenie, do pewnego określonego poziomu.

Dostępne są następujące rodzaje opcji:

 • Opcje kupna: są opcjami kupna.
 • Opcje sprzedaży: są opcjami sprzedaży.

Cena opcji

Jeśli chodzi o cenę opcji, należy wiedzieć, że są one powiązane z ceną aktywów bazowych, ale nie bezpośrednio, jak to ma miejsce w przypadku kontraktów terminowych.

Jego cena uwzględnia następujące aspekty:

 • Data ważności
 • Rodzaj zainteresowania
 • Cena wykonania
 • Dywidendy
 • Zmienność

Opcje ETF

Ten rodzaj opcji oparty na funduszu typu market-traded fund (ETF lub Exchange Traded Fund) działa na giełdzie, gdzie inwestor może kupić lub sprzedać akcje lub opcje ETF poprzez rachunek maklerski.

Opcje ETF opierają się na funduszach typu ETF (exchange-traded funds). Innymi słowy są to fundusze inwestycyjne, które działają na giełdzie. ETF-y te zawierają określoną grupę aktywów bazowych, takich jak akcje, towary lub obligacje.

Opcje indeksów

Następnie opiszemy szczegółowo jego główne cechy:

 • Opcje te pozwalają inwestorowi na wykorzystanie opcji kupna lub sprzedaży do obstawiania ruchu całego indeksu giełdowego, takiego jak Dow Jones U.S. Market Index lub S&P 500 Index, a nie pojedynczej akcji.
 • Indeks jest odpowiedzialny za dopasowanie wahań w poszczególnych akcjach, które składają się na indeks i w rezultacie opcje te mają tendencję do bycia bardziej stabilnymi niż inne rodzaje opcji. Większość opcji indeksowych ma europejski styl wykonania; dlatego też nie mogą być one wykonane do czasu wygaśnięcia.
 • Podobnie, opcje indeksowe mogą być kupowane lub sprzedawane w dowolnym momencie trwania kontraktu. Wolumeny są duże, ponieważ są wykorzystywane przez fundusze hedgingowe, firmy inwestycyjne i indywidualnych traderów.
Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

Różnice

 • Opcje na indeksy (opcje europejskie) nie mogą być wykonane przed terminem, natomiast opcje na ETF (opcje amerykańskie) mogą. W tym przypadku, opcje indeksowe mogą być kupowane i sprzedawane przed wygaśnięciem, ale nie mogą być wykonane, ponieważ nie ma obrotu na rzeczywistym indeksie bazowym.
 • Opcje indeksowe są elastycznymi instrumentami pochodnymi i mogą być wykorzystywane do zabezpieczania portfela akcji zawierającego kilka pojedynczych akcji lub do spekulacji na temat przyszłego kierunku indeksu.
 • Handel opcjami na ETF może wiązać się z obejmowaniem lub dostarczaniem udziałów w bazowym ETF. Nie dotyczy to opcji na indeks, gdyż są one rozliczane w gotówce, natomiast opcje na ETF są opcjami rozliczanymi w akcjach bazowego papieru wartościowego.

Mamy nadzieję, że udało Ci się zrozumieć różnice pomiędzy opcjami ETF a opcjami indeksowymi. Ułatwi Ci to poruszanie się po giełdzie i będziesz miał jasne pojęcie o każdej z tych opcji.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...