Jaka jest różnica między inwestowaniem a spekulacją?

Często używane do oznaczenia tego samego, niewłaściwe jest dopasowywanie pojęcia inwestycji do pojęcia spekulacji. Zobaczmy razem, co to jest, a następnie dowiedzmy się, jaka jest różnica między inwestowaniem a spekulacją.

inwestowaniem a spekulacją

Jaka jest różnica między inwestowaniem a spekulacją?

Bardzo często pojęcia inwestowania i spekulacji są źle rozumiane, do tego stopnia, że właściwe spekulacja jest definiowana jako inwestycja, której jedynym celem jest osiągnięcie zysku w jak najkrótszym czasie.

Definicja ta, choć pomocna, jest błędna. Chociaż oba działania polegają na zawieraniu transakcji, różnica w celu i środkach jest tak wyraźna, że błędem jest wiązanie spekulacji z inwestycją.

Wielu ludzi myśli, że „inwestowanie” oznacza spekulację.

Czym jest spekulacja

Spekulacja jest tym, co wielu ludzi robi teraz. Trend „inwestuj, aby zyskać” jest czystą spekulacją, a powód jest następujący:

Cel inwestowania i spekulacji jest w zasadzie taki sam – zysk. Spekulanci natomiast starają się zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, wykorzystując właśnie ten ostatni czynnik.

Spekulacja może być wtedy niemalże wywiedziona z hazardu, studiujesz dane i statystyki i wykorzystujesz je, aby uzyskać prognozy i postawić na nie. Rozsądne zagranie, ale wciąż jest to zagranie.

Wszystko odbywa się poprzez wykorzystanie przewidywań, które dotyczą przede wszystkim, jak wspomniano wyżej, czasu, czyli tego, kiedy wygodnie jest wejść i wyjść. Można zatem uznać handel krótkoterminowy za spekulację.

Oczywiście są też tacy, którzy nie rozumieją nic o finansach lub nie są w stanie prawidłowo odczytać danych i w tym momencie jest to dosłownie zakład.

Czym jest inwestowanie

Różnica w stosunku do inwestycji polega właśnie na braku hazardu, a raczej na tym, że nie jest on na nim oparty. Aby dokonać prawdziwej inwestycji, nie można liczyć na szybki zysk w krótkim okresie, trzeba osiągnąć coś konkretnego w średnim i długim okresie.

Ponadto celem inwestowania nie jest koniecznie osiągnięcie zysku. Możesz zdecydować się na poważne inwestowanie, aby mieć lepsze zarobki, ale możesz również zdecydować się na inwestowanie w firmę po prostu dlatego, że w nią wierzysz. W tym ostatnim przypadku nie ma większego znaczenia, czy inwestycja przyniesie zysk, ponieważ celem inwestycji był rozwój tego konkretnego przedsiębiorstwa.

Nawet jeśli chcesz zignorować inwestycje „dobroczynne”, aby inwestować ważne jest stworzenie zrównoważonego portfela. Oznacza to, że nawet jeśli ostatecznym celem jest zarabianie pieniędzy, niekoniecznie jest tak, że pojedyncza inwestycja przynosi zyski.

Istnieją różne inwestycje, które są dokonywane ze stratą, aby wzbogacić portfel i inne, które są dokonywane w celu uzyskania stabilności, takie jak inwestowanie w bezpieczne aktywa.

Wniosek

Podczas gdy w prawie wszystkich przypadkach inwestuje się w celu osiągnięcia zysku, inwestowanie polega na budowaniu portfela, który zawiera inwestycje średnio- i długoterminowe. Czasami nawet tylko po to, aby go powiększyć lub uczynić bardziej stabilnym.

Inwestowanie jest więc strategią, która jest często stosowana w bardzo złożony i długoterminowy sposób więc znacząco różni się od spekulacji.

Spekulant szuka zysku poprzez badanie momentów wejścia i wyjścia z rynku w krótkim okresie, i odnosi się do zakładów. Ryzyko spada i prognozy stają się bardziej dokładne, jeśli dodamy badanie danych i statystyk.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...