Jak kupić akcje Porsche?

Akcja niemieckiej grupy Volkswagena, która pod koniec września 2022 roku odbyła swój debiut na giełdzie we Frankfurcie, jest jedną z wiodących marek na rynku samochodów luksusowych. A więc, teraz gdy jest już dostępna na europejskiej giełdzie, jak można kupić akcje Porsche?

akcje-porsche

Historia Porsche

Porsche to niemiecki producent samochodów założony w 1931 roku przez Ferdinanda Porsche. Firma znana jest z samochodów sportowych, SUV-ów i luksusowych sedanów. Obecnie siedziba Porsche znajduje się w Stuttgarcie w Niemczech, posiada również zakłady w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach i Indiach, a produkty firmy sprzedawane są w ponad 100 krajach.

Jak wspomniano wyżej, Porsche jest częścią Volkswagen Group (VOW3), która posiada mniejszościowy udział w Porsche AG. Od 29 września 2022 r. firma Porsche jest notowana na giełdzie we Frankfurcie i jak każda inna duża marka motoryzacyjna, Porsche AG posiada również udziały w innych firmach, takich jak Audi, Bentley i Lamborghini.

Dlaczego warto i jak kupić akcje Porsche?

Istnieje wiele powodów, dla których inwestowanie w akcje Porsche może być dobrym pomysłem:

  • Zielona transformacja: kupując akcje Porsche, nie tylko inwestujesz w luksusowe samochody z myślą o osiągnięciu zysku. Będziesz również przyczyniać się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Przesłanką jego IPO było bowiem pozyskanie jak największej ilości pieniędzy na sfinansowanie kosztownej elektryfikacji, w wyniku której powstaną zeroemisyjne samochody w przystępnych cenach końcowych. Strategia już stosowana w innych firmach konkurencyjnych.
  • To, co najlepsze w Grupie Volkswagena: przez lata luksusowe samochody sportowe ugruntowały swoją pozycję jako najbardziej dochodowa opcja, a przynajmniej jako produkt, który zwracał najwyższą marżę na sprzedany egzemplarz. Na przykład w 2021 roku Porsche zwróciło Grupie Volkswagen około 17 800 euro za jeden pojazd. Za nim plasuje się Audi, z kwotą około 6 400 euro/pojazd, oraz sam koncern macierzysty, Volkswagen, z kwotą 1 500 euro zwrotu za każdy sprzedany samochód. Porsche odpowiada za 3,5 procent dostaw, 12 procent obrotów i 26 procent zysku operacyjnego Volkswagena.
  • Rynek dóbr luksusowych: jednym z sektorów, który ma tendencję do najlepszego opierania się recesjom, jest sektor dóbr luksusowych. Rzeczywiście, nie dziwi fakt, że za każdym razem, gdy pojawia się nowy kryzys, liczba bogatych ludzi wzrasta, co uzasadnia fakt, że marki te, mimo sytuacji gospodarczej, mogą nadal rosnąć. Ostatecznie można powiedzieć, że produkty luksusowe pełnią funkcję ostoi dla inwestycji.
  • Firma o ugruntowanej pozycji: mimo że jej IPO jest bardzo niedawne, mówimy o marce, która została założona na początku lat 30. i która ma już prawie 100-letnią historię, więc możemy mówić o firmie o ugruntowanej pozycji.
  • Top of mind: ale to nie tylko firma o ugruntowanej pozycji, to także firma top of mind w swojej kategorii produktów. W zasadzie nierzadko zdarza się, że jeśli mówi się o luksusowych samochodach, to jedną z pierwszych marek, które przychodzą na myśl jest, obok akcji Ferrari (RACE.MI), Porsche.

Gdzie jest notowane Porsche AG?

Na giełdzie we Frankfurcie jest od 29 września, gdzie rozpoczął notowania po 82,50 euro i osiągnął szczyt na poziomie 85 euro.

W ten sposób i do tej pory łączna liczba akcji wprowadzonych do obiegu wyniosła 911 milionów (w wyraźnym nawiązaniu do swojego legendarnego modelu Porsche 911), z czego 50% stanowiły akcje uprzywilejowane (bez prawa głosu), a pozostałe 50% akcje zwykłe. Jednak tylko 25% akcji uprzywilejowanych było notowanych na giełdzie we Frankfurcie.

Jeśli zatem ta dobra dynamika się utrzyma, wartość rynkowa, do której aspiruje niemiecka firma, wyniesie nieco ponad 75 000 mln dolarów, czyli coś w rodzaju 80% kapitalizacji rynkowej samego Volkswagena. Dobra liczba, która stawia go przed Ferrari, ale za innymi firmami produkującymi luksusowe samochody, takimi jak Aston Martin (AML.L) czy akcje Tesli (TSLA).

Ale czy Porsche nie było już notowane na giełdzie?

W rzeczywistości, Porsche jest już notowane, tak, więc musimy rozróżnić dwie firmy.

Porsche SE (PAH3.DE)

Z jednej strony Porsche SE jest spółką już notowaną na giełdzie, a konkretnie na Xetrze w Niemczech i jest większościową spółką zależną od rodziny Porsche-Piech, która jest również największym udziałowcem Volkswagena.

Dodatkowo grupa ta kupi połowę całego pakietu akcji, który Porsche AG udostępni inwestorom, czyli 12,5 procent, pozostawiając jedynie pozostałe 12,5 procent do dyspozycji inwestorów detalicznych.

Porsche AG (PAG911)

Porsche AG to firma produkująca samochody sportowe, która od 29 września jest notowana na giełdzie z zaledwie 25 procentami akcji uprzywilejowanych, choć jak już wspomnieliśmy, od dziś w wolnym obrocie znajdzie się tylko 12,5 procent (połowa).

Należy jednak zauważyć, że choć niemiecka grupa zrobiła krok naprzód, to i tak większość z nich będzie kontrolowana zarówno przez Wolkswagena, jak i Porsche SE, nie wspominając o tym, że akcje, które trafią na giełdę, nie będą miały nawet prawa głosu. Oznacza to, że spółka zabezpiecza się przed inwestorami zewnętrznymi, gdyż utrudni im zbudowanie solidnego pakietu akcji, uniemożliwiając tym samym jakiekolwiek zmiany.

Jak kupić akcje Porsche?

Porsche, jako firma produkująca dobra luksusowe, dbająca o środowisko (w dłuższej perspektywie) i być może będąca na szczycie swojej kategorii produktów, jest rzeczywiście dobrym pomysłem inwestycyjnym. Zobaczmy jak kupić akcje Porsche.

To bardzo proste, wystarczy otworzyć konto u dowolnego brokera, który działa na giełdzie we Frankfurcie. Na przykład dzięki DEGIRO, które ma dostęp do tego rynku i praktycznie każdego innego rynku europejskiego, możemy kupić nasze akcje Porsche po bardzo niskich prowizjach.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Zapoznaj się z plusami i minusami DEGIRO.

Rzeczywiście, w konkretnym przypadku, jeśli używasz euro, nie będziesz musiał zmieniać waluty przed zakupem, ponieważ holenderski broker używa euro jako jednostki rozliczeniowej, a Porsche jest przedmiotem obrotu na rynku niemieckim, więc transakcja zakupu będzie bardzo, bardzo tania. Wśród zalet DEGIRO:

  • Doskonała wielojęzyczna obsługa klienta.
  • Dostęp do ponad 50 rynków w 30 krajach.
  • Sprawny system zarządzania podatkami.

Jak kupić akcje Porsche: podsumowanie

W każdym razie zostawiam Cię z tym artykułem, gdzie możesz porównać brokerów do kupowania akcji, abyś mógł ocenić inne opcje.

Krótko mówiąc, zakup akcji Porsche może być dobrą okazją inwestycyjną, ponieważ jego rzadkość i trend wzrostowy, a także możliwość, że nadal będzie tak dochodowy jak dotychczas, oznaczają, że może to być pierwszy i ostatni raz, kiedy widzimy go w dwucyfrowych cenach.

A jeśli myślisz o rozpoczęciu inwestycji na giełdzie poprzez zakup akcji Porsche, to w poniższym darmowym kursie dowiesz się jak inwestować na giełdzie od podstaw.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...