Jak i gdzie inwestować w Sztuczną Inteligencję?
Inwestowanie w sztuczną inteligencję to podejście tematyczne i jedna z najczęściej stosowanych formuł w tego typu inwestycjach. Istnieją fundusze inwestycyjne i ETF, które budują portfele z akcjami technologicznymi, usługami komunikacyjnymi i każdym innym sektorem, który produkuje sztuczną inteligencję lub czerpie z niej korzyści. Zobaczmy jak można inwestować w sztuczną inteligencję.
Nie wspominając już o dużej liczbie firm, które z biegiem lat przeznaczają coraz więcej zasobów na sztuczną inteligencję.
Przedstawiamy zatem niektóre spółki, fundusze inwestycyjne i ETF-y do inwestowania w sztuczną inteligencję.
Sztuczna inteligencja: Co to jest
Sztuczna inteligencja (AI) to szeroka dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem inteligentnych maszyn zdolnych do wykonywania zadań, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji. Podczas gdy sztuczna inteligencja jest dziedziną interdyscyplinarną, która wykorzystuje wiele podejść, postępy w uczeniu maszynowym powodują zmianę paradygmatu w niemal każdym sektorze przemysłu technologicznego.
Sztuczna inteligencja pozwala maszynom naśladować, a nawet zwiększać możliwości ludzkiego umysłu. Od ewolucji pojazdów autonomicznych po rozpowszechnienie inteligentnych asystentów, takich jak Siri i Alexa, sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu staje się częścią codziennego życia, a firmy z każdej branży inwestują w tę technologię .
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
W tym sensie różnica między sztuczną inteligencją a uczeniem maszynowym polega na tym, że sztuczna inteligencja to zdolność komputerów do wykazywania inteligentnego zachowania. Podczas gdy ML jest techniką stosowaną do tworzenia i ulepszania takiego zachowania. Odbywa się to poprzez automatyczne szkolenie oparte na ekspozycji danych.
Czy warto inwestować w sztuczną inteligencję?
Sztuczna inteligencja jest jednym z najbardziej poszukiwanych megatrendów i ma największy potencjał, ponieważ jest coraz bardziej zintegrowana z naszym codziennym życiem. Sztuczną inteligencję można zdefiniować jako rozwój algorytmów komputerowych zdolnych do tworzenia programów o zdolności rozumowania równej (lub coraz bardziej zbliżonej) do zdolności człowieka.
Na przykład wdrażamy coraz więcej technologii do naszych domów, zarówno ze światłami działającymi w oparciu o klaśnięcie, jak i z urządzeniami takimi jak Alexa. W rzeczywistości moglibyśmy nawet mówić o niedalekiej przyszłości, w której samochody same będą jeździć, ponieważ teraz są w stanie zatrzymać się automatycznie, jeśli zobaczą pieszego zbliżającego się do przejścia.
Systemy te myślą, podejmują decyzje i rozwiązują problemy podobnie jak człowiek. Mogą nawet mieć zdolność uczenia się, jak w przypadku ChatGPT, opartej na sieci sztucznej inteligencji, której można zadać dowolne pytanie, od tego, jak zdrowo jeść, po bardziej skomplikowane pytania.
Jest to rodzaj technologii, w której wciąż jest wiele do zrobienia. Dzięki temu ma też duże pole do wzrostu. W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których obecnie toczy się „wojna” między Google a Microsoftem, dwiema dużymi globalnymi firmami, w które na przykład Bill Gates zainwestował 29 miliardów dolarów, i to nie tylko firmy, ale także miliarderzy biorą udział w tym wyścigu o przyszłość.
Zdaniem analityków, ekspertów i inwestorów instytucjonalnych, tematyczne inwestycje w sztuczną inteligencję to wielka długofalowa szansa, ponieważ mają potencjał do przekształcenia całych sektorów przemysłu (od produkcji, poprzez konsumpcję, aż po usługi). W rzeczywistości istnieje kilka obszarów, w których sztuczna inteligencja błyszczy:
- Asystenci głosowi
- Smartfony
- Analiza nawyków
- Zastosowania medyczne
- Optymalizacja tras
- Finanse
- Edukacja
- Gry wideo
W rezultacie zmiany w tej dziedzinie mają wpływ na wszystkie sektory: sztuczna inteligencja ma wiele praktycznych zastosowań.
Ile jest wart rynek sztucznej inteligencji?
W 2022 roku sektor Sztucznej Inteligencji odnotował wzrost o 21,9%, osiągając wartość około 422 mln euro. Według szacunków Anitec-Assinform, stowarzyszenia reprezentującego firmy ICT w Confindustria, rynek AI będzie rósł w średniorocznym tempie 22% i osiągnie wartość 700 mln euro w 2025 roku.
Wraz z innymi technologiami rynku cyfrowego, takimi jak cyberbezpieczeństwo, big data i chmura, sztuczna inteligencja odegra fundamentalną rolę w stymulowaniu rozwoju rynku cyfrowego w nadchodzących latach.
Na tym wykresie widać oczekiwany wzrost do 2030 roku.
Porównanie wielkości rynku i przychodów dla globalnej sztucznej inteligencji w latach 2018-2030
Inwestuj w notowane na giełdzie spółki AI
Jednym ze sposobów inwestowania w sztuczną inteligencję są akcje wykorzystujące tego typu technologię, czyli dokonywanie bezpośredniej inwestycji w konkretną spółkę w tej niszy rynkowej, jaką jest sztuczna inteligencja.
Niektóre z firm, które najczęściej wykorzystują sztuczną inteligencję i duże zbiory danych, to:
- Apple
- Nvidia
- Capgemini
- Microsoftu
- Amazon
- Aplhabet (Google)
ETF na sztuczną inteligencję
fundusze ETF AI | Ticker | ISIN | Gdzie kupić |
WisdomTree Artificial Intelligence | WTI2 | IE00BDVPNG13 | DEGIRO: Kup ETF → |
iShares Automation&Robotics | RBOT | IE00BYZK4552 | |
L&G Artificial Intelligence | XMLD | IE00BK5BCD43 | XTB: Kup ETF→ |
Zobacz także:
WisdomTree Artificial Intelligence (WTAI)
WisdomTree to wyspecjalizowany menedżer ETF, który stał się siódmym co do wielkości dostawcą ETF na świecie.
Jego produkty obejmują sztuczną inteligencję WisdomTree (WTAI), fundusz ETF, którego polityka polega na śledzeniu wydajności sztucznej inteligencji NASDAQ CTA. W tym celu fundusz stosuje podejście pasywnego zarządzania kapitałem własnym.
iShares Automation&Robotics
ETF iShares Automation&Robotics, najbardziej reprezentatywny produkt tego sektora wśród funduszy ETF dystrybuowanych w Europie.
W tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, jego celem jest zapewnienie inwestorom dostępu do sektora robotyki i automatyki (ściśle związanej ze sztuczną inteligencją). W rzeczywistości robotyka i sztuczna inteligencja należą do tego samego tematu.
Celem ETF jest śledzenie wyników indeksu STOXX Global Automation & Robotics Index. Krajami, w których inwestuje najwięcej, są Stany Zjednoczone i Japonia, odpowiednio 49,67% i 15,86%.
L&G Artificial Intelligence
Kolejnym funduszem ETF opartym na sztucznej inteligencji dystrybuowanym w Europie (posiadającym status UCITS) o największej obecności i rentowności jest L&G Artificial Intelligence.
Mając na celu zapewnienie dostępu do inwestycji w sztuczną inteligencję, L&G Artificial Intelligence buduje portfel, w którym region USA ma 75,22%. Główne holdingi w portfelu to spółki z sektora technologicznego. Można zatem wnioskować, że fundusz ten jest nastawiony na firmy rozwijające sztuczną inteligencję (a nie te, które z niej korzystają).
Inne rozwijające się sektory:
Fundusze inwestycyjne na sztuczną inteligencję
Fundusz | ISIN |
Allianz Global Artificial Intelligence | LU1602091867 |
DWS Artificial Intelligence | IE00BF0GL212 |
Polar Capital Automation & Artificial Intelligence | IE00BF0GL212 |
Allianz Global Artificial Intelligence
Jest to pierwszy produkt inwestycyjny, który daje europejskim inwestorom dostęp do tego tematu: pionierski fundusz sztucznej inteligencji.
Jak zwykle w przypadku funduszy inwestycyjnych skoncentrowanych na sztucznej inteligencji, należy do kategorii akcji technologicznych Morningstar. Ponadto fundusz ten ma ocenę trzech gwiazdek.
Allianz Global Artificial Intelligence stara się dążyć do długoterminowego wzrostu kapitału poprzez inwestycje na światowych giełdach, których działalność jest bezpośrednio lub pośrednio związana ze sztuczną inteligencją (mogą być beneficjentami sztucznej inteligencji).
Stosuje aktywne podejście do zarządzania, starając się przewyższyć swoje wzorce: 50% MSCI AC World (ACWI) Total Return Net i 50% MSCI World Information Technology Total Return Net Doświadczenie i talent menedżerów odgrywają ważną rolę w rozwoju tego funduszu inwestycyjnego.
Fundusz ten został uruchomiony 27 maja 2017 r. i osiągnął roczny zwrot w wysokości 14,06% w ciągu ostatnich trzech lat.
Pod względem ryzyka inwestycje związane z AI są zwykle utożsamiane z akcjami w sektorze technologicznym. Zmienność wynosi zatem 28,58%.
DWS Artificial Intelligence
Dobrą opcją do inwestowania w sztuczną inteligencję jest również fundusz inwestycyjny DWS Artificial Intelligence. Zdobył trzy gwiazdki od Morningstar.
Swoją politykę opiera na inwestowaniu w spółki z całego świata, ale koncentruje się głównie na sektorach:
- Technologia informacyjna.
- Półprzewodniki.
- Biotechnologia.
- Farmaceutyczny.
- Komunikacja.
Pomimo tego, że jest funduszem globalnym, Stany Zjednoczone i Azja mają znaczną wagę w dystrybucji geograficznej portfela (odpowiednio 67,22% i 13,92%).
Pod względem wydajności DWS Artificial Intelligence ND był w stanie zapewnić roczny zwrot w wysokości 8,87% w ciągu ostatnich 3 lat.
Ponadto, przy zmienności 21,63%, ryzyko jest wyższe niż średnia kategorii funduszu Morningstar.
Polar Capital Automation & Artificial Intelligence
Polar Capital to europejski fundusz obecny w Londynie i Paryżu. Wśród jego funduszy akcyjnych znajdujemy jeden z najpopularniejszych do inwestowania w sztuczną inteligencję: Polar Capital Automation & Artificial Intelligence. Jest to trzygwiazdkowy fundusz wg Morningstar.
Ten produkt ma na celu osiągnięcie długoterminowych zwrotów poprzez inwestowanie w wzrostowe akcje spółek, które rozwijają sztuczną inteligencję i/lub czerpią z niej korzyści. Ekspozycja na rynki wschodzące jest ograniczona do 20% wartości aktywów netto.
Zaangażowanie w amerykańskie i japońskie akcje jest wysokie i wynosi odpowiednio 49,54% i 15,63% wartości aktywów netto.
Polar Capital Automation & Artificial Intelligence Fund R Acc (EUR) osiągnął 3-letni roczny zwrot w wysokości 10,53%.
Poniższy wykres przedstawia ewolucję wyników funduszu na przestrzeni ostatnich kilku lat:
Inwestowanie w sztuczną inteligencję: Zalety i wady
Podsumowując, zobaczmy, jakie są główne zalety i wady korzystania ze sztucznej inteligencji.
Korzyści ze sztucznej inteligencji
- Zmniejsza możliwość błędu: ponieważ eliminuje czynnik błędu ludzkiego.
- Umożliwia wykonywanie niebezpiecznych czynności
- Może zastąpić człowieka w nudnych lub powtarzalnych zadaniach
- Może wykonywać prace o wysokiej precyzji: Kolejną zaletą sztucznej inteligencji jest jej zdolność do wykonywania prac o wysokiej precyzji znacznie wydajniej niż człowiek.
Wady sztucznej inteligencji
- Ograniczone dostosowanie
- Prawdopodobne jest stworzenie sytuacji bezrobocia
- Wysokie koszty
- Brak perspektywy moralnej
Chcesz zainwestować w sztuczną inteligencję? Sprawdź nasze rekomendacje
Inwestowanie w sztuczną inteligencję (AI) można przeprowadzić na kilka sposobów, w tym poprzez akcje, ETF-y i fundusze.
Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań wymagających ludzkiej inteligencji. Do sztucznej inteligencji zalicza się szereg technologii i metod, w tym:
1. Uczenie maszynowe (Machine Learning).
2. Przetwarzanie języka naturalnego (Natural Language Processing, NLP).
3. Wizja komputerowa (Computer Vision).
4. Robotyka.
5. Przetwarzanie danych (Data Mining.
6. Systemy ekspertowe (Expert Systems).
Sieci neuronowe (Neural Networks).
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.