Wskaźniki do analizy funduszy inwestycyjnych

W rejestrach funduszy znajdziemy różne wskaźniki do analizy i wyboru funduszu inwestycyjnego, który najlepiej pasuje do naszego portfela i naszego profilu ryzyka. Jeżeli chcemy poznać ryzyko związane z porównywanymi funduszami, a tym samym podjąć właściwą decyzję, powinniśmy przeanalizować zmienność, betę, alfę, wskaźnik Sharpe'a oraz information ratio.

analiza-funduszy

Obecnie dysponujemy wskaźnikami rentowności (wzrostu wartości naszej początkowej inwestycji), takimi jak historyczna rentowność na przestrzeni 3 lub 5 lat, wskaźnikiem ryzyka, takim jak odchylenie standardowe oraz wskaźnikiem ryzyka i zwrotu, który analizuje rentowność skorygowaną o ryzyko, takim jak wskaźnik Sharpe'a.

Podążając za tą myślą, weźmiemy za punkt odniesienia wskaźniki funduszu Bestinfond z datą zamknięcia 31/03/2014, a tym samym określimy na rzeczywistym przykładzie, jakich informacji dostarczają nam te zapisy.

Od początkuIndeks odnośnikówBestinfond
Alfa0,59
Beta0,59
Wskaźnik informacji0,59
Wskaźnik Sharpe'a1,01
Zmienność17,36%16,27%

Kiedy patrzymy na rejestry funduszy, znajdujemy różne wskaźniki, które należy przeanalizować, aby wybrać fundusz inwestycyjny, który najlepiej pasuje do naszego portfela i profilu ryzyka. Jeżeli chcemy poznać ryzyko związane z funduszami, którymi handlujemy, a tym samym podjąć właściwą decyzję, powinniśmy przeanalizować zmienność, betę, alfę, wskaźnik Sharpe'a oraz wskaźnik informacyjny.

Zanim zaczniemy mówić o współczynnikach, o których wspomnieliśmy wcześniej, konieczne jest zestawienie ich z innymi wskaźnikami.

Rozumiemy, że mamy wskaźniki rentowności, takie jak historyczna rentowność w ciągu 3 lub 5 lat, wskaźniki ryzyka, takie jak odchylenie standardowe i wskaźniki ryzyka i zwrotu, które analizują rentowność skorygowaną o ryzyko, takie jak wskaźnik Sharpe'a.

  1. Zmienność 

Pierwszym wskaźnikiem, który będziemy analizować jest zmienność. Stosunek ten nazywany jest odchyleniem standardowym lub odchyleniem typowym, za pomocą którego otrzymujemy zmienność lub zmienność zwrotów, nawet całkowite ryzyko aktywów.

  • Odchylenie standardowe lub niska zmienność oznacza, że zyski z inwestycji nie ulegają znacznym wahaniom w określonym czasie, więc ryzyko jest niskie lub odwrotnie.

W Bestinfond zmienność wynosi 16,27% przy indeksie referencyjnym, który osiąga 17,63%. Jeśli porównamy Bestinfond z innymi funduszami w swojej kategorii, możemy powiedzieć, że jego zmienność jest przeciętna.

Jako kontynuację mamy przykład hiszpańskiego funduszu giełdowego o wysokiej zmienności (28,08%). Hiszpańska Giełda Papierów Wartościowych.

Jak można zaobserwować w ciągu 3 lat uzyskał on znaczną ujemną rentowność (-4,54% -11,02% i 10,15%), a pozostałe dwa lata z dodatnią i dość wysoką rentownością (30,37% i 36,49%).

Zmienność zależy również od rynków i portfela funduszu. Na przykład, zazwyczaj rynki wschodzące są bardziej zmienne niż rynki krajów niezaangażowanych. W przypadku hiszpańskiego rynku akcji, ostatnie kilka lat było dość zmiennych, więc wiele funduszy w tej kategorii osiągnęło rekordy wysokiej zmienności. Po przeciwnej stronie mamy Aviva Espa Bolsa ze zmiennością 13,18% i 3-letnią roczną stopą zwrotu 8,72%.

W ostatnich latach dość zmiennym sektorem był sektor towarowy, w którym bardzo wysoką zmienność osiągały akcje złota i metali szlachetnych.

Aby przybliżyć normalne wskaźniki zmienności, które możemy znaleźć, fundusze pieniężne mają zazwyczaj zmienność poniżej 1%, fundusze obligacji mają szerszy zakres możliwości, ponieważ zależy to od tego, czy jest to krótkoterminowy dochód stały, high yield.

Możemy zatem stwierdzić, że zmienność zależy od rynków, rodzaju aktywów i stałych terminów zapadalności aktywów.

  1. Maksymalny spadek 

Maksymalny spadek to maksymalny niedobór osiągnięty przez fundusz inwestycyjny w czasie upływającym od zarejestrowanego maksimum do jego przekroczenia. Spadki są częścią każdej krzywej dochodowości inwestycji.

Należy zaznaczyć, że wskaźnik ten jest bardziej popularny wśród inwestorów o profilu konserwatywnym, gdyż dla nich najważniejsza jest zmienność.

Dlatego też maksymalny drawdown (spadek) mierzy maksymalną stratę, jakiej może doświadczyć inwestycja w danym horyzoncie czasowym. W związku z tym w przyszłości fundusz inwestycyjny może osiągać lepsze wyniki lub nie. Maksymalny spadek wartości inwestycji jest jeszcze jednym wskaźnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze funduszu najlepiej odpowiadającego tym cechom.

Z definicji, maksymalny drawdown mierzy różnicę pomiędzy maksimum i minimum, którego fundusz doświadczył pomiędzy jednym maksimum a następnym. Wskaźnik ten jest zwykle wyrażony jako wartość procentowa w odniesieniu do maksymalnej wartości osiągniętej przez fundusz. Mierzy on ryzyko naszego systemu handlowego.

Znaczenie Drawdown 

Maksymalny spadek może wskazywać między innymi na:

  • Możliwość zastosowania stop loss. Taka sytuacja może prowadzić do dużej liczby zwrotów.
  • Możliwość zastosowania środków ochrony na koniec roku, aby mogli pobierać prowizję opartą na wynikach.

Przykład Maksymalna wypłata

Inwestowaliśmy w wytyczne systemu i zarabialiśmy dzięki niemu 10.000 euro. Obecnie przeżywamy serię strat i nasze zyski są zredukowane do 7.000 euro, czyli mamy stratę w wysokości 3.000 euro. Drawdown będzie obowiązywał do momentu, gdy krzywa przyniesie wyniki i nie przekroczy maksymalnego zysku, czyli 10 000 € nie zostanie utracone.

Beta 

Beta jest jednym z głównych wskaźników szacowania ryzyka inwestycji, który

mierzy relację pomiędzy stopą zwrotu z aktywów a stopą zwrotu z rynku, na którym aktywa są przedmiotem obrotu. Innymi słowy, porównuje wahania, które mogą być zarejestrowane w wartości uniwersalnej z tymi uzyskanymi w innym składniku aktywów, zwykle w odniesieniu do zapisu należącego do niego.

  • β<1 oznacza, że konkretną wartością, na którą patrzymy, jest rynek. Na przykład, jeśli beta wynosi 0,55, oznacza to, że jeśli rynek spadnie o 5%, Bestinfond spadnie tylko o 2,75%. Zazwyczaj mniej zmienne akcje dają wyższy długoterminowy zwrot.
  • β=1 oznacza, że rzeczywista wartość, którą analizujemy jest tak samo zmienna jak rynek. Uzyska on taki sam zwrot jak benchmark i jest w pełni powiązany z rynkiem. Jeśli rynek spadnie o 5%, fundusz również spadnie o 5%.
  • β>1 oznacza, że rzeczywista wartość, na którą patrzymy, jest większa niż wartość rynkowa, więc wzmacnia ruchy rynkowe. Jeśli beta wynosi 1,5, a rynek spadnie o 5%, fundusz spadnie o 7,5%, wzmacniając w ten sposób ruchy rynkowe.
foto pl

β- Mniejsza zmienność niż na rynku

E (Ri)- Oczekiwany zysk

Em- Oczekiwany zwrot z portfela rynkowego

Rf- zysk z aktywów wolnych od ryzyka

β<0 mniej zmienne niż rynek β=1 bardziej zmienne niż rynek 

Jeśli spojrzymy na wykres, zobaczymy, że Bestinfond ma betę 0,55 i że aktywa w portfelu są mniej zmienne niż aktywa, które tworzą benchmark funduszu (benchmark jest średnią ważoną IGBM, PSI i MSCI). Jeśli zatem skupimy się na prawach matematycznych (SML), to fundusz powinien był uzyskać stopę zwrotu niższą niż indeks benchmarkowy rynku, który w 2013 roku wynosił 19,35%, a jednak osiągnął stopę zwrotu na poziomie 31,82%, znacząco pokonując indeks o niższym rekordzie.

Alfa 

Alfa jest miarą portfelową dodatkowego zwrotu uzyskanego przez dany „koszyk” w odniesieniu do jego indeksu referencyjnego. Innymi słowy, mierzy on różnicę pomiędzy bieżącym zyskiem z inwestycji a oczekiwanym zyskiem, w ramach poziomu ryzyka określonego przez betę.

foto pl 2

a>0 oznacza, że rzeczywisty zysk z inwestycji przekroczył oczekiwany. 

a<0 oznacza, że rzeczywisty zysk z inwestycji był niższy od oczekiwanego.

Kiedy generowana jest alfa, mówi się, że zarządzający dodaje dodatkową wartość swoim zarządzaniem, ponieważ przewyższa ona oczekiwany zwrot. Jeśli spojrzymy na nasz przykład, Bestinfond uzyskał alfę w wysokości 0,88, przekraczając tym samym oczekiwany zwrot z rynku (patrz wykres). Ta nadwyżka zwrotu (31,82%-19,35%=12,47%) oznacza, że zarządzający funduszem Bestinver, dzięki selekcji aktywów i określaniu czasu, poradzili sobie lepiej niż rynek.

Dodatnia alfa oznacza, że fundusz będzie przynosił dodatni zwrot

Zarówno alfa, jak i beta są miarami odnoszącymi się do rynku, więc konieczne jest wybranie indeksu (rekordu), który ma wysoką korelację z funduszem, aby być reprezentatywnym, musimy więc zadać sobie pytanie… Jaki benchmark powinniśmy przypisać do funduszu lub portfela inwestycyjnego?

Wskaźnik Sharpe'a 

Wskaźnik Sharpe'a mierzy nadwyżkę zysku z inwestycji (Ra-Rf) nad ryzykiem jednostki (oa). Nie jest on powiązany z żadnym konkretnym rynkiem, dzięki czemu możemy porównywać fundusze z różnych kategorii. Co do zasady, preferujemy fundusze o wyższym wskaźniku Sharpe'a, gdyż pozwala on na uzyskanie wyższej stopy zwrotu przy założonym ryzyku.

foto pl 3

Ra: Zwrot z aktywów 

Rf: Zysk z aktywów wolnych od ryzyka
oa: Odchylenie typu zmienności

Współczynnik informacyjny 

Ostatnim wskaźnikiem, któremu się przyjrzymy, jest Information Ratio, który mierzy nadwyżkę zwrotu nad jednostką ryzyka. Bardzo podobny do wskaźnika Sharpe'a, choć różnią się tym, że wskaźnik Sharpe'a porównuje uzyskany zwrot i ryzyko do stopy procentowej wolnej od ryzyka, podczas gdy wskaźnik Information ratio porównuje nadwyżkę zwrotu i ryzyka do określonego indeksu referencyjnego.

foto pl 4

Ra: Zwrot z portfela funduszu 

Rm: Stopa zwrotu z indeksu wzorcowego

σ Tracking Error: Odchylenie zwrotu z portfela funduszu w stosunku do benchmarku.

W przypadku Bestinfond wskaźnik Sharpe'a jest dodatni (1,10), a wskaźnik Information Ratio jest również dodatni i wynosi 0,59, przy czym ten ostatni jest niższy, ponieważ porównuje się go z referencyjną wartością odniesienia związaną z przedmiotowym funduszem, a nie z aktywem wolnym od ryzyka (bony skarbowe).


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!