Wskaźniki Billa Williamsa: Co to jest i jak się go używa?

Bill Williams był amerykańskim inwestorem, psychologiem, autorem i analitykiem technicznym, który żył od 1932 do 2019 roku. Amerykański naukowiec jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie psychologii i analizy handlu, jego sława rozprzestrzeniła się w latach 90. dzięki serii książek „Trading Chaos”. Studiował on dogłębnie rynki, a w szczególności rynek walutowy. Pozwoliło mu to rozwinąć serię analiz technicznych, które są w stanie zidentyfikować trendy rynkowe. Bill Williams, znając bardzo dobrze psychologię rynku, opracował własną metodę handlu, która łączy w sobie racjonalność analizy rynkowej i irracjonalną logikę chaosu.

Wskaźniki Billa Williamsa: Co to jest i jak się go używa?

Pięć wymiarów

Bill Williams zwrócił uwagę, że ruchy na rynku zazwyczaj nie wynikają z obiektywnych przyczyn, ale są często pod wpływem postrzegania wartości. Na podstawie tego rozumowania twierdzi on, że ważne jest, aby dostosować się do rynku, a nie walczyć z nim.

Według Billa Williamsa, rynek powinien być analizowany poprzez pięć podstawowych wymiarów: fraktale (reprezentujące przestrzeń), siły napędowe (reprezentujące energię), przyspieszenie i spowolnienie (reprezentujące siłę), strefy (reprezentujące intensywność i siłę) oraz zestaw linii budżetowych. Wykorzystując te fundamentalne wymiary rynku, Bill Williams opracował sześć wskaźników. Te sześć wskaźników jest również używane dzisiaj w różnych platformach handlowych, ponieważ okazały się one szczególnie rewolucyjne.

Sześć wskaźników

Jak już widzieliśmy, Bill Williams opracował serię słynnych wskaźników handlowych. Oto sześć najbardziej popularnych z nich: Alligator, Gator, Awesome, Accelerator, Fractal i Market Facilitation.

Wskaźnik Aligator (Alligator Indicator)

Jeden z najbardziej znanych wynalazków Billa Williamsa, wskaźnik ten składa się z konstrukcji trzech linii równowagi, które są w zasadzie średnimi kroczącymi o różnej długości, wysuniętymi o określoną liczbę słupków w przyszłość.

Niebieska linia tego wskaźnika reprezentuje trzynastotaktową średnią kroczącą po lewej stronie przesuniętą do przodu o osiem słupków na wykresie. Linia czerwona to ośmiobarowa średnia krocząca z lewej strony przesunięta do przodu o pięć słupków. Wreszcie, zielona linia jest pięciotaktową średnią ruchomą, przesuniętą do przodu o trzy bary na wykresie.

Oscylator Gator

Użycie linii równowagi wskaźnika Aligator do obliczenia dwóch wartości, z których jedna będzie dodatnia, a druga ujemna. Po znalezieniu tych wartości, są one umieszczane poniżej głównego wykresu w formie podwójnego histogramu. Wartość dodatnia wskazuje różnicę pomiędzy niebieską i czerwoną linią balansu.

Wartość ujemna wskazuje na różnicę pomiędzy czerwoną i zieloną linią równowagi, pomnożoną przez -1 (aby uzyskać wartość ujemną). Dlatego słupki większe od poprzednich będą zielone, a mniejsze czerwone. Doskonałe narzędzie do pomiaru czasu, często używane w połączeniu z indykatorem Alligator.

Imponujący oscylator

Wskaźnik, który porównuje krótkoterminową średnią kroczącą z długoterminową średnią kroczącą, aby powiedzieć nam, czy impet rynku jest byczy czy niedźwiedzi.

Accelerator Oscillator

Ten oscylator jest obliczany przy użyciu oscylatora Awesome jako punktu wyjścia. Znaleziona wartość to poziom oscylatora Awesome minus 5-okresowa średnia krocząca oscylatora Awesome. Oscylator Accelerator jest przeznaczony do stosowania jako wczesny sygnał ostrzegawczy nadchodzących zmian w dynamice rynku.

Wskaźnik fraktalny (Fractal Indicator)

Opiera się na założeniu, że rynki finansowe są zagregowanym wynikiem wielu złożonych indywidualnych zachowań, z podobnymi wzorcami, niezależnie od monitorowanej skali. To daje nam klucz, który według Williamsa pomaga inwestorom zrozumieć zachowanie rynku.

Formacje fraktalne na wykresie oznaczają potencjalnie znaczące tymczasowe maksima lub minima, a wskaźnik fraktalny pozwala bardzo łatwo określić, gdzie te formacje znajdują się na wykresie.

H3: Wskaźnik Market Facilitation Indicator

Znany również jako MFI, mierzy zmiany ceny, kreśląc wartość jako histogram poniżej głównego wykresu ceny. W tym przypadku, słupki histogramu są pokolorowane zgodnie z tym, czy MFI wzrasta czy maleje, w połączeniu ze wzrostem lub spadkiem wolumenu tick. Te wartości wskazują prawdopodobieństwo, że obecny trend będzie kontynuowany.

Bill Williams zasugerował użycie MFI z wskaźnikiem fraktalnym.

Aby dowiedzieć się więcej pobierz Przewodnik giełdowy jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!