Wprowadzenie do związków chemicznych

Dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają w tym ekscytującym świecie inwestowania, wszystko to musi wydawać się bardzo skomplikowane, i nic dziwnego, naprawdę mamy do czynienia z a priori, nie do rozszyfrowania bełkot.

Istnieje tak nieskończona liczba instrumentów i produktów finansowych, że czasami wydaje się, że nasze głowy wirują jak F-18 wpadający w ogon.

związków chemicznych

Ja, naprawdę, uczę się o ekscytującym świecie inwestowania i giełdy od 1987 roku. Dużo o tym myślałem, wypróbowałem prawie każdą strategię i styl inwestowania, a po całej tej podróży pozostało mi najprostsze, ale nie najłatwiejsze: The Compounders.

Co to jest compounder?

Dobry biznes, przewidywalny i z dużą zdolnością do długoterminowej ciągłości. Nie tylko lata, ale i dziesięciolecia. Merck, Phillip Morris, Coca Cola istnieją od stu lat. Tak długo, jak ludzie będą chorować, palić i pić, jest bardzo prawdopodobne, że te firmy przetrwają dłużej niż sama planeta Ziemia.

Musimy wziąć pod uwagę, że poważna firma ma swój dział księgowości, swoich menedżerów i swój zarząd. To oni w pierwszej kolejności dbają o interesy akcjonariusza.

Znakiem rozpoznawczym, że mamy do czynienia z naprawdę interesującymi Compounderami jest to, że mają one w środku „opiekuna” akcjonariuszy. Zazwyczaj tym „opiekunem” jest sam założyciel, który posiada znaczną ilość akcji, unikając plądrowania dyrektorów firmy poprzez opcje lub inne sztuczki: Bezos, Ortega, Buffett, Leonard, Malone, Kanders, mają więcej interesu w tym, by ich firmy dobrze sobie radziły, niż większość inwestorów. 

Jak „ugotować” Komponentów?

Powoli, jak najlepsze potrawy dla smakoszy, z niską rotacją. W dobrych ofertach jest kilka rzeczy, które płacą bardzo dobrze:

1.- Przed zakupem należy dokładnie zbadać firmę. Żyjemy w erze informacji, w której jakość informacji ma kluczowe znaczenie. Jak SEC 10K, nie tak bardzo. 

2.-Drugi składnik to „Nie rób nic”, spopularyzowany przez wielkiego Charliego Mungera. Może to brzmieć jak herezja, ale nic bardziej mylnego. Jeśli poprzednie zadanie analityczne jest dobrze wykonane, Compounder może kontynuować komponowanie z nami na pokładzie przez całą podróż, bo dlaczego nie?

Nie można traktować jako dogmatu wiary „nicnierobienia”, bo to może być bardzo niebezpieczne. Jeśli to, co kupujemy, nie jest tak naprawdę Compounderem, na przykład cyklicznym, to fakt, że nie obraca się, może doprowadzić nas do katastrofy.

3.- Dywersyfikacja. Nie wszyscy jesteśmy Buffettami, aby mieć całe nasze bogactwo (cóż, 99,9%) w Brk.a . Munger w 4 firmach (Costco, DJCO, BRK.a i fundusz Himalayan), Amancio Ortega w Inditexie i wiele mówiący o cegle i zaprawie. Uważam, że rozsądniej jest mieć w portfelu kilkadziesiąt akcji. Zawsze możemy popełniać błędy, więc lepiej nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.

Budujemy nasze portfolio krok po kroku. Jak budowa bujnego lasu. Okresowo dodawaj najlepsze z nich, nie zaniedbując dywersyfikacji.

5.- Raduj się z niedźwiedzich rynków zamiast się smucić. Większość z nas tutaj będzie żyła 9 dekad, więc przez większość czasu nasze portfolio będzie w budowie. Dlatego też każde załamanie giełdowe jest najlepszą okazją, jaką mamy, aby dodać wyjątkowe firmy po normalnych cenach. Większość inwestorów (lub spekulantów) sprzedaje w takich przypadkach właśnie wtedy, gdy nadchodzi czas na kupno. To jest dlaczego rynek iść puszek, gdy mózgowa amygdala i układ nerwowy grają przeciw nam. To jest pierwsza rzecz, którą należy wyjaśnić. Jeśli nasz mózg zawodzi w tych kluczowych momentach, lata pracy zamieniają się w mierne rezultaty.

6.- Kiedy sprzedać? Oczywiste jest, że jest to czas, w którym chcemy generować regularne dochody. Jeśli dodamy dywidendy i utrzymamy się poniżej 4%, nasz portfel, średnio i długoterminowo, może nadal rosnąć.

W wyjątkowych sytuacjach mogą istnieć trzy powody do sprzedaży akcji:

(a) Składnik aktywów, który uważamy za złożony, może ulec nieodwracalnemu pogorszeniu i zmusić nas do sprzedaży.

(b) Może się zdarzyć, że posiadany przez nas compounder jest pogrążony w bańce w stosunku do branży, do której należy, co powoduje, że osiąga zupełnie szaloną wycenę.

(c) Wreszcie, możliwe jest, że rynek oferuje nam możliwość włączenia compounder po cenie nie do odrzucenia i że mamy już utworzony portfel, w którym to przypadku, decydujemy się na rotację jednego do drugiego.

Musimy być bardzo ostrożni, kiedy używamy tych wszystkich powodów do sprzedaży firm, i że „powód” nie staje się „wymówką”, ponieważ istoty ludzkie mają tendencję do myślenia, że „działanie” jest bardziej pozytywne niż „bezczynność”, podczas gdy w naszym doświadczeniu jest zazwyczaj odwrotnie. W razie wątpliwości nic się nie robi.

Cóż, jeśli będziesz działał w ten sposób, zapewniam Cię, że w dłuższej perspektywie osiągniesz dobre wyniki, ponieważ jak mówi W. Buffett: „czas jest przyjacielem dobrego biznesu i wrogiem miernego”, jak widać poniżej.

Bez dalszych ceregieli, żegnam się z wami, mając nadzieję, że wam się podobało, a ja będę z wami wkrótce z innym artykułem, który będzie dla was interesujący.

Z poważaniem,

Armando (Quixote1)


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!