William Delbert Gann, legendarny trader giełdowy…

William Delbert Gann, między mitem a legendą, handlarz, który tworzył historię i nadal fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Odkryjmy wspólnie historię i tajemnice.

William Delbert Gann – legendarny inwestor giełdowy

William Delbert Gann jest przez wielu uważany za największego tradera wszech czasów. Urodził się w Lufkin, USA, w 1878 r. i zmarł w Miami w 1955 r. Osiągnął „sławę i chwałę” dzięki swoim fantastycznym prognozom, do tego stopnia, że w 1909 r. dziennikarz z magazynu finansowego śledził go przez 25 dni otwartego handlu, aby zweryfikować plotki o tym człowieku.

W ciągu tych 25 dni William Delbert Gann zdołał dokonać w sumie 286 transakcji, z których tylko 22 okazały się błędne. Operacje te zdołały dziesięciokrotnie powiększyć kapitał początkowy, dlatego nietrudno uwierzyć w to, że mówi się, iż w swojej 50-letniej karierze zdołał zgromadzić majątek ponad 50 milionów dolarów (ogromny majątek dziś, który wówczas wart był znacznie więcej. Wystarczy pomyśleć o tym, że dziś ceny wielu rzeczy są 10, a nawet 100 razy wyższe niż ceny tych samych w 1950 roku).

Za Williamem Delbertem Gannem stoi prawdziwa legenda, ponieważ nie chodziło mu po prostu o dobre inwestycje, ale o niewiarygodne prognozy. Jego historia jest niesamowita, ponieważ był w stanie przewidzieć fakt, że będzie I wojna światowa i że wkrótce po niej rozwinie się sytuacja paniki na giełdach, a nawet udało mu się przewidzieć fakt, że Wall Street upadnie (co stało się w 1929 roku).

Historia Williama Delberta Ganna

William Delbert Gann rozpoczął pracę w bardzo młodym wieku, jego pierwsza transakcja rynkowa dotyczyła dobrze znanej mu branży, bawełny, i miała miejsce w 1902 roku, niedługo po tym, jak się ożenił i rozpoczął pracę jako makler.

1903 – Przeprowadza się do Nowego Jorku i rozpoczyna pracę na Wall Street. Wkrótce potem założył firmę maklerską WD Gann & Company, która pozwoliła mu na opracowanie własnej strategii inwestycyjnej opartej na analizie błędów klientów.

1908 – W ciągu zaledwie jednego miesiąca, inwestując na rynku mąki, zamienił 130 dolarów w 12 000 dolarów.

1909 – Dokonuje szeregu inwestycji, które pozwoliły mu na dziesięciokrotne zwiększenie inwestycji.

1923 – Dokonuje kolejnej serii magicznych inwestycji, które pozwalają mu w ciągu 60 dni zamienić $973 w $30,000.

1933 – Pobił swój poprzedni rekordowy zysk wynoszący prawie 3000% i osiągnął 4000%, dokonując 479 transakcji, z których tylko 57 było stratnych.

1934 – Udało mu się pomnożyć zainwestowany kapitał w ciągu 1 roku o 800%.

Magia i religia autorstwa Williama Delberta Ganna

Istnieje wiele historii, które krążą wokół tej postaci, niektórzy twierdzą, że polegał na wróżbitach i badaniach kosmicznych, aby inwestować, inni są nawet przekonani, że przybył z przyszłości i podróżował w przeszłość, aby wzbogacić się dzięki swojej wiedzy (teoria coraz bardziej wiarygodna, ponieważ przynajmniej byłaby związana z nauką).

Jest jednak z pewnością prawdą, że jest on postacią religijną, do tego stopnia, że zapytany o swój sekret, odpowiedział, że wykorzystał nauki zawarte w Biblii. Jakkolwiek niemądre może się wydawać takie stwierdzenie, są to absolutnie prawdziwe nauki, które nie pochodzą z wierzeń religijnych, ale z koncepcji opracowanych na podstawie doświadczenia.

Przykładem tego są niektóre jego cytaty, które nie są o niczym religijnym, ale o tym, że poznanie prawdy przynosi wolność i że nowe rzeczy nie są tak naprawdę nowe, w rzeczywistości to, co się wydarzyło, prawdopodobnie się powtórzy.

Nie trzeba długo czekać, aby zdać sobie sprawę, że są to nauki, które można łatwo zastosować w inwestowaniu. Pierwszy z nich można przetłumaczyć jako robienie dogłębnych badań nad samymi firmami, nad tym jak jest naprawdę, a nie tylko opieranie się na danych. W ten sposób naprawdę masz szansę na zarobienie pieniędzy. Druga lekcja jest jeszcze prostsza i zachęca do wykorzystania danych do badania tego, co wydarzyło się w przeszłości. Przypadkowym przykładem może być firma, która zawsze dobrze sobie radziła, osiągając stałe wyniki, a potem miała krach. Oznacza to zarówno, że ta sama firma może mieć kolejną awarię, jak i że firmy o podobnych wynikach mogą znaleźć się w takiej samej sytuacji.

Wniosek

Poza wieloma legendami, które krążą wokół postaci Williama Delberta Ganna, nie ulega wątpliwości, że jest on człowiekiem legendarnym. Jego osiągnięcia i jego historia powinny być lekcją dla każdego, kto chce zarabiać pieniądze poprzez inwestycje. Jego historia jest na tyle wyjątkowa, że zagłębienie się w nią może być również świetnym bodźcem motywacyjnym, aby dać z siebie wszystko jako inwestor.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!