Najwięksi oszuści w historii ludzkości

Na świecie są ludzie, którzy dzięki swoim zdolnościom intelektualnym popełnili przestępstwa, w których nie użyto broni, a mimo to udało im się zgarnąć duże sumy pieniędzy; dzieje się tak z powodu dużej łatwości w przekonywaniu swoich ofiar. W tym artykule poznasz „Wielkich oszustów historii”.

Najwięksi oszuści

Wielcy oszuści historii

Następnie opowiemy Ci o wielkich oszustach w historii. Oto kim byli najwięksi oszuści finansowi. Rozważmy te oszustwa z punktu widzenia akcjonariusza. Okazuje się, że ci których to dotyczy, zostali oszukani i zainwestowali, nie wiedząc, co się dzieje.

Christopher Rocancourt     

Urodzony 16 lipca 1967 roku w małym miasteczku portowym znanym jako Honfleur, syn ojca alkoholika i matki oddanej prostytucji, wylądował do sierocińca jak miał 5 lat.

Christopher pracował w Paryżu jako kamerdyner w renomowanym hotelu, gdzie nabył etykietę i maniery, które później pomogłyby mu udawać, że należy do rodziny z wyższych sfer, jak rodzina „Rockefeller”.

Dał się poznać jako osoba dość towarzyska, która wykorzystywała spotkania z celebrytami czy imprezy do zdobywania kontaktów i inwestycji.

Ofiary Christophera Rocancourta

Wśród jego ofiar są znane osobistości, takie jak:

Jean-Claude Van Damme, któremu obiecał wyprodukować serię filmów w zamian za dziesięć tysięcy dolarów. Filmów tych oczywiście nigdy nie nakręcił.

– Jego pierwszą ofiarą w Stanach Zjednoczonych, nie znającą języka, był francuski piosenkarz Michel Polnareff, którego przekonał do zakupu Hammera, należącego do Dody Al-Fayeda; samochodu, którego nigdy nie posiadał.

Wiele imion

Jedną z jego umiejętności było posiadanie wielu nazwisk, co przekonywało wszystkie jego ofiary o jego wysokiej sile nabywczej. Wiele ofiar donosiło na niego, ale nigdy nie uzyskało dowodów jego zbrodni.

Charles Ponzi      

Ponzi urodził się 3 marca 1882 roku w mieście Lugo, znany jest z wynalezienia „Piramidy lub Metody Ponziego”.

Po przeprowadzeniu serii dochodzeń okazało się, że rzeczywista kwota długów Ponziego wynosiła 7 000 000 dolarów, a suma ta nigdy nie była w stanie pokryć jego zobowiązań.

Ponzi przebywał w więzieniu, a następnie został deportowany do Włoch. Później przeniósł się do Brazylii, gdzie zmarł 18 stycznia 1949 r. w akcji charytatywnej.

Metoda Piramidy lub Ponziego

W tej piramidzie Charles zbierał pieniądze inwestycyjne i przekazywał je starszym (senior) inwestorom.

Piramida ta była wykorzystywana przez wielu oszustów na całym świecie. Miał on w sumie 8 500 000 dolarów w swoim kapitale, pieniądze, które odcinając kwoty należne wszystkim jego wierzycielom pozostawiłyby go ze sporą fortuną.

Bernard Madoff      

Bernard Madoff jest urodzony w Nowym Jorku 29 kwietnia 1938 roku. Był dyrektorem firmy inwestycyjnej, która zasłynęła z wykorzystania piramidy inwestycyjnej stworzonej przez Włocha Carlo Ponziego.

Jego sposób działania polegał na zatrudnianiu zupełnie nowych inwestorów, którym oferował doskonałe zyski, aby przyciągnąć kolejnych udziałowców. Jego oszustwo polegało na wpłacaniu środków inwestorom i przekazywaniu ich do swojej firmy inwestycyjnej.

Victor Lusting      

Urodził się w mieście Hostinné w dzisiejszej Austrii, a do jego wielkich osiągnięć należała dwukrotna sprzedaż wieży Eiffla.

Wykorzystał swoje maniery, aby odegrać rolę bogatego młodzieńca, nazywając siebie hrabią.

Strategia pożądania

Aby sprzedać wieżę Eiffla, Lusting zastosował strategię, która polegała na udawaniu urzędnika państwowego, a następnie wystawił wieżę na aukcję za łączną kwotę 70 000 dolarów, która obecnie wynosi 1 milion dolarów.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom poznałeś lepiej największych oszustów finansowych, którzy mieli wielkie zdolności do zdobywania pieniędzy dzięki sile przekonywania.

Być może zainteresuje Cię również nasz artykuł o tym jak pozwać brokera.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!