WACC: co to jest i jak obliczyć średni ważony koszt kapitału? W nowoczesnym świecie biznesu istnieje wiele aspektów finansowych do pokrycia i określenia. Na przykład, warto wiedzieć, jaki jest zainwestowany kapitał, jaki jest ważony koszt nowego projektu itp. Dziś porozmawiamy o WACC: co to jest i jak obliczyć średni ważony koszt kapitału.
Główną zaletą WACC jest to, że pozwala on na określenie kosztu inwestycji niezależnie od źródeł finansowania przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w tym wpisie opowiemy Ci „Czym jest WACC i jak się go oblicza”.

WACC: Co to jest i jak się go oblicza?
Średni ważony koszt kapitału, Weighted Average Cost of Capital w języku angielskim (WACC). Pozwala on określić, jaki jest koszt kapitału firmy lub projektu, biorąc pod uwagę procentowy wkład każdego ze źródeł kapitału.
Jest to najbardziej odpowiednia kalkulacja do oceny projektów i zwiększania wartości firm, ponieważ stopa ta jest używana do określenia wskaźników projektu przy dyskontowaniu przepływów pieniężnych.
Średni ważony koszt kapitału
Aby obliczyć tę stawkę, należy wziąć pod uwagę następujące podejścia:
– Aktywa przedsiębiorstwa, tj. stopa stosowana do dyskontowania przepływów pieniężnych.
– Pasywa, czyli koszt ekonomiczny, jaki ponosi firma, aby przyciągnąć kapitał z branży.
– W przypadku inwestycji, co oznacza, że WACC jest zwrotem, jakiego oczekują inwestorzy, gdy inwestują w dług lub kapitał spółki.
Zobaczmy, jak się go oblicza i jakie są jego najczęstsze zastosowania.
Aby obliczyć WACC, będziemy potrzebować 5 zmiennych;
- Wartość kapitału lub aktywów przedsiębiorstwa
- Łączna wartość zobowiązań finansowych wraz z kosztami.
- Koszt kapitału.
- Koszt zobowiązania finansowego.
- Stawka podatku.
- Mając te 5 zmiennych lub składników, możemy stworzyć następującą formułę:
Wzór WACC
Wzór na jego obliczenie jest następujący:
WACC = Ke x (E / (E + D)) + Kd x (1-T) x (D / (E + D))
W tym przypadku musimy:
– Ke: jest kosztem kapitału własnego, odnosi się do tego, ile akcjonariusze powinni zażądać za swoją inwestycję. Do jego obliczania stosuje się modele takie jak CAPM (model wyceny aktywów finansowych) czy Fama-French (model trójczynnikowy).
– E: To jest kapitał.
– D: Zadłużenie (musi być sumą zadłużenia krótko- i długoterminowego).
– Kd: oznacza koszt finansowy (koszt zadłużenia, obliczony jako średnia ważona stóp procentowych zobowiązania finansowego).
– T: oznacza stawkę podatkową
Zalecenia, które należy wziąć pod uwagę:
WACC: Interpretacja
– Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że zadłużenie finansowe i kapitał własny powinny być pobierane z wartości rynkowej.
– W każdym roku można stosować inny WACC w oparciu o prognozy finansowe spółki.
– Stopy ryzyka są kosztami alternatywnymi inwestowania w dany instrument.
– Każda branża wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, a w przypadku przedsiębiorstwa należy wziąć pod uwagę, że im większe zadłużenie, tym większe ryzyko, a zatem tym większe podejmowane ryzyko.
Średni ważony koszt kapitału: Wzór
Załóżmy, że firma ma 3 kredyty, pierwszy w wysokości 20 mln przy oprocentowaniu 10%, drugi w wysokości 30 mln przy oprocentowaniu 12% i jeden w wysokości 50 mln przy oprocentowaniu 8%, więc Kd wynosi 9,6

Z powyższej operacji możemy wywnioskować, że:
Kredyt w wysokości 20 mln stanowi 20% (0,2) zadłużenia, płaci stopę 10%, do której wnosi 2% całkowitego kosztu zadłużenia. Kredyt w wysokości 30 mln stanowi 30% (0,3) zadłużenia, jest oprocentowany na poziomie 12%, co odpowiada 3,6% całkowitego kosztu, i wreszcie kredyt w wysokości 50 mln stanowi 50% (0,5) zadłużenia, jest oprocentowany na poziomie 8% i wnosi 4% do kosztu zadłużenia.
9,6 % to średnia ważona kosztów zobowiązań finansowych, którymi mogą być kredyty bankowe, obligacje i/lub wszelkie inne mechanizmy finansowania o określonej stopie procentowej.
Stawka podatkowa tx wchodzi do równania, aby uwzględnić tarczę podatkową, czyli oszczędności podatkowe wynikające ze spłacania odsetek od długu. Gdy wzrasta płatność odsetek, maleje zysk przed opodatkowaniem, a tym samym zmniejszają się płacone podatki. Aby dodać te oszczędności do modelu, należy pomnożyć koszt długu przez 1 minus stopa podatkowa.
Zgodnie z przykładem, jeżeli stopa podatkowa od zysku wynosi 30%, a koszt długu 9,6%, to koszt po osłonie podatkowej wyniesie 9,6% * (1-30) = 6,72%. Firma oszczędza 2,88% stopy procentowej dzięki niższej płatności podatku.
Ke: Jest to koszt kapitału, który odnosi się do tego, „ile” akcjonariusze powinni pobierać za swoje inwestycje; do jego obliczania stosuje się modele takie jak CAPM lub Fama-Frech. Jeśli chodzi o koszt kapitału, można by pomyśleć, że te zasoby nie mają kosztów, ponieważ firma nie jest zobowiązana do płacenia za ich wykorzystanie, ale w rzeczywistości akcjonariusze oczekują zwrotu z tej inwestycji.
Aby koszt był zgodny z rzeczywistością, akcjonariusze muszą być świadomi ryzyka, jakie podejmują, ponieważ im większe ryzyko, tym wyższego zwrotu powinni żądać.
Wady WACC
Jedną z wad WACC jest to, że struktura kapitału pozostaje stała, tzn. nie uwzględnia możliwości zmniejszenia lub zwiększenia poziomu zadłużenia przez przedsiębiorstwo w przyszłości.
Podobnie, należy pamiętać, że nie ma idealnej metody wyceny projektów inwestycyjnych, dlatego zawsze należy rozważyć przegląd różnych metod lub ich połączenie w celu uzyskania najlepszego możliwego oszacowania.
Wreszcie, należy pamiętać, że WACC (średni ważony koszt kapitału) jako koszt alternatywny pozwoli Ci porównać i zmierzyć każdą stawkę, która oferuje możliwości biznesowe, tak aby inwestor mógł określić rentowność biznesu i wybrać najlepszą opcję dla firmy.
Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom udało nam się wyjaśnić czym jest WACC i jak się go oblicza.
Gdy inwestor inwestuje w przedsiębiorstwo, oczekiwany zysk z kapitału musi rekompensować następujące rodzaje ryzyka:
Stopa procentowa dla ryzyka, która jest niczym innym jak kosztem alternatywnym inwestowania w instrument wolny od ryzyka, jakim są obligacje rządowe.
Ryzyko podejmowane w związku z uczestnictwem w danej branży. Inaczej jest w sektorze spożywczym, finansowym czy naftowym. Każdy z nich charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i zwrotu.
Ryzyko związane ze strukturą kapitałową przedsiębiorstwa. Im większe zadłużenie, tym większe ryzyko, a zatem tym większe podejmowane ryzyko.
Przyjrzyjmy się innemu przykładowi, aby lepiej zrozumieć, co zostało podniesione.
Dla celów tego ćwiczenia przyjmiemy stopę procentową w wysokości 12%.
Mamy następujące składniki, które dają nam procentowy udział długu i kapitału własnego.
Kapitał własny / (Dług + Kapitał własny); Oblicza procent, w jakim firma jest finansowana kapitałem własnym.
Natomiast;
Dług / (Dług + Kapitał własny) mówi nam o procencie finansowania, który odpowiada zobowiązaniu finansowemu z kosztem. Suma tych dwóch składników musi wynosić 100%.
Wyobraźmy sobie, że firma posiada zobowiązanie finansowe w wysokości 100 mln oraz kapitał własny w wysokości 50 mln. Przy tych danych procent finansowania, który odpowiada zadłużeniu wynosi 100 / (100 + 50) = 67%, a w kapitale własnym wynosiłby 3% lub 50 / (100 + 50).
Mając wszystkie zmienne obliczamy teraz WACC.

Podsumowując, WACC, czyli średni ważony koszt kapitału wynosi 8,46% i jest pochodną sumy ważonej kosztów źródeł zasobów, kapitału własnego i obcego. Dług po opodatkowaniu kosztuje 6,72% i stanowi 67% całości zasobów, a więc wnosi 4,5% do całkowitego kosztu źródeł zasobów. Kapitał własny o koszcie 12% i udziale 33% wnosi 3,96% do kosztu całkowitego.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że kalkulacja WACC, czyli Średni Ważony Koszt Kapitału, wskazuje i pomaga nam poznać poziom ryzyka projektu lub firmy oraz zwrot, jakiego spodziewamy się uzyskać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe odwiedź Rankię Polska i zostaw komentarz.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.