Triple Witching: Co to jest Dzień Trzech Wiedźm?

Dzień Trzech Wiedźm (Triple Witching) występuje w trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia. Jest równoczesnym wygaśnięciem (lub rolowaniem) różnych kontraktów terminowych i opcji. Wiele kontraktów futures na amerykańskie indeksy giełdowe, opcji na indeksy giełdowe i opcji na akcje wygasa w tych dniach. Triple witching jest czasami nazywane quadriple witching – co jest bardziej dokładne, ale termin ten nigdy się nie przyjął. Dzień Trzech Wiedźm pozostaje najbardziej popularnym terminem używanym przez traderów.

Dzień Trzech Wiedźm

Co to jest Dzień Trzech Wiedźm?

Kontrakty futures i opcje, w przeciwieństwie do akcji, mają datę wygaśnięcia. Duże zakłady zostały poczynione na rynkach kontraktów terminowych. Triple witching to moment, w którym inwestorzy będą musieli zdecydować, czy zwinąć swoje kontrakty terminowe i utrzymać pozycję w niewygasłym kontrakcie, czy też zamknąć swoją pozycję w kontrakcie terminowym. Może to oznaczać kupno lub sprzedaż, w zależności od kierunku pierwotnej transakcji.

Handlowcy opcji również dowiedzą się, czy ich opcje wygasają in czy out the money. Traderzy posiadający duże pozycje w tych kontraktach mogą być finansowo zmotywowani do prób tymczasowego popchnięcia rynku bazowego w określonym kierunku. Zazwyczaj robią to po to by wpłynąć na wartość swoich kontraktów. Wygaśnięcie zmusza traderów do działania w ciągu jednego dnia, zwiększając wolumen obrotu na rynkach.

Często mówi się, że triple czy quadriple witching powoduje zmienność na rynkach bazowych. Dzieje się tak w samych wygasających kontraktach, zarówno w tygodniu poprzedzającym, jak i w dniu wygaśnięcia. Triple witching może być również dość spokojnym wydarzeniem, z niższą zmiennością i statystyczną tendencją wzrostową. Przynajmniej dla kontraktów terminowych na S&P 500 podczas tygodnia triple witching i w samym dniu.

Triple Witching

Z powodu zwiększonego wolumenu, możliwości wystąpienia nienormalnych ruchów cenowych oraz błędu statystycznego, który może spowodować, że niektóre strategie day tradingowe (które działają podczas tygodni/dni innych niż triple witching) zawiodą. Niektórzy day traderzy zalecają ostrożność, a inni zalecają nie handlować. To, jak indywidualny daytrader zdecyduje się radzić sobie z triple witching będzie zależało od jego stylu handlowego, strategii handlowych i poziomu doświadczenia handlowego. Nowi traderzy będą chcieli być bardziej ostrożni w dniach poprzedzających i podczas triple witching.

Jeśli daytrader zdecyduje się handlować podczas tych tygodni, należy podjąć kroki, aby upewnić się, że używana strategia działa w takim środowisku. Można też zbudować nową strategię specjalnie na ten tydzień. Swing traderzy i inwestorzy raczej nie odczują tego wydarzenia w znaczący sposób. Natomiast swing traderzy mogą chcieć zwrócić uwagę na wszelkie odchylenia statystyczne występujące w tym czasie.

Dlaczego inwestorzy uważają, że Dzień Trzech Wiedźm jest ważny?

Inwestorzy często próbują zamknąć wszystkie swoje otwarte pozycje przed wygaśnięciem, ponieważ wiele instrumentów pochodnych wygasa w tym samym czasie. Może to powodować zwiększony wolumen obrotu i zmienność w ciągu dnia. Inwestorzy ze znacznymi krótkimi pozycjami gamma są narażeni na zmiany na rynku w okresie poprzedzającym wygaśnięcie. Arbitrzy wykorzystują nietypowe wahania cen, ale takie działanie może być też ryzykowne.

Jakie są niektóre odchylenia cenowe obserwowane podczas Triple Witching?

Inwestorzy będą próbowali zamknąć lub zrolować swoje pozycje w trzeci czwartek, co może prowadzić do większej zmienności. Cena papieru wartościowego może sztucznie kierować się w stronę ceny wykonania z dużym zainteresowaniem kiedy występuje hedging gamma. Szybkie wygaśnięcie jest zwykle wywoływane przez kupno i sprzedaż kontraktów przez duże podmioty gospodarcze. Może to spowodować, że cena spina kurs wykonania w momencie wygaśnięcia. Podpięcie ceny wykonania oznacza ryzyko opcyjne dla inwestorów, którzy mogą nie być pewni, czy powinni wykonać swoje długie opcje, które wygasły w cenie pieniężnej lub bardzo blisko niej. Niektórzy inwestorzy są zaniepokojeni, ponieważ jednocześnie nie są pewni, ile z ich porównywalnych krótkich pozycji zostanie im przypisanych.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów????

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Wniosek – Dzień Trzech Wiedźm

Większość transakcji związanych z zamykaniem, otwieraniem i rozliczaniem kontraktów futures i opcji w triple witching jest związana z wyrównywaniem pozycji. Gorączka aktywności może również powodować nieefektywność cenową, która przyciąga krótkoterminowych arbitrażystów. Te okazje są często katalizatorem silnego wolumenu w kierunku zamknięcia. Dzieje się tak, ponieważ traderzy szukają zysku z małych nierównowag cenowych z dużymi transakcjami typu round-trip, które czasem trwają sekundy.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!