System administrowany czy system deklaratywny: co jest lepsze?

Każdy inwestor, aby osiągnąć maksymalny zysk, oprócz wyboru odpowiednich aktywów, w które inwestuje, musi wiedzieć, jak zoptymalizować nadwyżkę podatkową uzyskaną z inwestycji.

system administrowany

We Włoszech dostępne są dwie opcje: system administrowany lub system deklaratywny, ale który z nich jest właściwy? Postarajmy się wyjaśnić w tym artykule, aby umożliwić inwestorom dokonanie świadomego wyboru i zgodnego z ich potrzebami.

Co to jest system administrowany?

Przy tym rodzaju reżimu podatkowego, przedsiębiorca decyduje się na całkowite powierzenie brokerowi lub bankowi, w którym znajduje się jego konto, wszystkich obliczeń i obowiązków podatkowych. W ten sposób inwestor nie musi nic robić w kwestii opodatkowania swoich zarobków.

W szczególności, bank będzie obciążał bezpośrednio rachunek bankowy inwestora podatkami związanymi z jego zyskami na giełdzie, podczas gdy broker wykorzysta skumulowane straty kapitałowe, aby skompensować zyski kapitałowe.

Zobaczmy jakie są zalety i wady tego typu systemu podatkowego

Główną zaletą systemu administrowanego jest niewielki nakład pracy, jeśli w ogóle jest wymagany, ze strony inwestora. W zarządzanym systemie, jak wspomniano powyżej, zysk jest obliczany, deklarowany i wypłacany bezpośrednio przez pośrednika finansowego, bank lub brokera.

Ten system wydawałby się idealny, ale ma też ważną wadę: czas. W systemie administrowanym opodatkowanie następuje natychmiast dla wszystkich operacji, w przeciwieństwie do systemu deklaratywnego, jak zobaczymy później.

Oznacza to, że jeśli inwestor zarobi 100€ na zyskownej operacji, tego samego dnia na jego konto wpłynie 100€ pomniejszone o kwotę podatku od zysków kapitałowych.

Czym jest system deklaratywny?

W systemie deklaratywnym przedsiębiorca decyduje się na obliczanie podatków i dokonywanie ich płatności za pomocą formularza F24. Zostaną one następnie uwzględnione w zeznaniu podatkowym.

Jak widać powyżej, główną zaletą w tym przypadku jest czynnik czasu. W rzeczywistości inwestor otrzyma zysk kapitałowy w wysokości 100%, a dopiero rok później – w momencie składania zeznania podatkowego – zostanie naliczony podatek od tego zysku.

Oznacza to, że jeśli inwestor zarobił 100€ na zyskownej transakcji, otrzyma 100€, a dopiero rok później zapłaci od tej kwoty podatek. Oznacza to, że w tym roku inwestor będzie miał więcej kapitału do reinwestowania, a tym samym potencjalnie większe możliwości zysku.

Wada tego rodzaju systemu podatkowego polega na złożoności zarządzania nim. Oczywiste jest, że im więcej transakcji finansowych miało miejsce w ciągu roku, tym bardziej wzrastają opłaty. Ponadto, przedsiębiorcy bardzo trudno jest sporządzić zeznanie podatkowe bez pomocy księgowego, co zwiększa koszty zarządzania.

Należy zauważyć, że w przypadku operacji na rachunkach zagranicznych, które nie pełnią funkcji substytutu podatkowego, obowiązkowe jest wybranie reżimu deklaratywnego.

Dlatego odpowiedź na pytanie: system administracyjny czy deklaratywny: co jest wygodniejsze? – nie jest jednoznaczna – poza jednym przypadkiem, jak wyjaśniono.

To, który system podatkowy jest bardziej dogodny, zależy od sytuacji i strategii każdego inwestora. Jednakże w przypadku, gdy korzyści ekonomiczne, które mogą wynikać z systemu deklaratywnego, nie występują lub są zbyt niskie, wybór systemu administrowanego może być preferowany ze względu na jego prostotę i natychmiastowość.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!