Swap procentowy: Co to jest i jak działa?

Swap stopy procentowej jest umową stosowaną głównie przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Polega na wymianie z góry określonych środków pieniężnych z określonym z góry terminem zapadalności kontraktu. Sprawdźmy razem, dlaczego warto unikać tej umowy i dlaczego banki ją stosują.

Swap na stopę procentową: czym jest i jak działa

Swap procentowy, znany również jako IRS (Interest Rate Swap), jest najbardziej powszechnym rodzajem kontraktu swapowego. Kontrakty swap są kontraktami pochodnymi od innych instrumentów. Jest to umowa, na mocy której dwie strony zgadzają się na wymianę sum pieniężnych zgodnie z warunkami umowy.

W przypadku swapu na stopę procentową, kontrahenci zgadzają się na wymianę pieniędzy do momentu wygaśnięcia kontraktu. Termin zapadalności jest stały, podobnie jak data swapu, do którego stosuje się stopy procentowe.

Specyfika umowy polega na tym, że istnieje z góry określona stała stopa procentowa i zmienna stopa procentowa. Jeden z subskrybentów umowy będzie dokonywał wymiany walutowej stosując tylko stałą stopę procentową. Natomiast drugi będzie dokonywał jej stosując tylko zmienną stopę procentową.

Ze względu na charakter swapu procentowego, jest to coś, co robi się w szczególnych przypadkach, takich jak gwarantowanie kredytu hipotecznego. Biorąc pod uwagę ryzyko banków związane z zaciąganiem długoterminowych kredytów hipotecznych, ten rodzaj umowy może pomóc bankom w uniknięciu strat. Strat, które mogłyby być spowodowane zaciąganiem kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu.

Swap stopy procentowej: jak się go oblicza?

Stopa procentowa swapu procentowego zmienia się z dnia na dzień i jest obliczana z uwzględnieniem średniej stóp stosowanych przez wybrane banki należące do Unii Europejskiej.

Wartość stopy procentowej jest podawana codziennie przez Europejską Federację Bankową.

Co wpływa na wysokość stopy procentowej?

Na wysokość stopy procentowej ma wpływ czas trwania kontraktów swap na stopę procentową zawieranych przez banki.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na swap procentowy jest niemiecki Bund. Wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa wzrostu tych stóp wzrośnie również wartość swapu procentowego naliczanego przez bank. Następnie bank przeniesie ten koszt na kredytobiorcę i doliczy spread (tj. swoją marżę zysku).

Z tego wynika, że stopa procentowa swapu procentowego jest niczym innym jak stopą początkową, która po dodaniu spreadu staje się efektywną stopą, od której naliczane są odsetki od pożyczki.

Korzyści dla banków

Z tego, co zostało powiedziane, wynika, że o ile dla kredytobiorcy swap stóp procentowych stanowi ryzyko konieczności zapłacenia wyższych opłat hipotecznych, o tyle dla banku stanowi on zabezpieczenie.

Teoretycznie banki czerpią korzyści ekonomiczne z samego spreadu. Podczas gdy swap procentowy służy im do zabezpieczenia się przed ewentualnymi negatywnymi zmianami na rynkach.

Swap procentowy: Wniosek

Jest to umowa, bez której można by się obejść, ponieważ banki miałyby o wiele mniej problemów niż kredytobiorcy. W szczególności w przypadku negatywnych wahań rynkowych. Dla uściślenia, prawdopodobnie niemożliwe byłoby, aby kredytobiorca musiał płacić podatek o dodatkowej stawce w wysokości 1000 euro, podczas gdy bank nie przejmowałby się takim wydatkiem. Przykład jest przesadzony, ale koncepcja pozostaje dla znacznie niższych kwot).

Z praktycznego punktu widzenia, jeśli masz bank lub firmę, która musi wykonywać podobną pracę, swap procentowy może pomóc Ci uniknąć strat.

Z drugiej strony, jeśli zwrócono się do Ciebie o zawarcie umowy swapu procentowego; unikaj jej, ponieważ może się okazać, że płacisz inne kwoty niż te uzgodnione przy zawieraniu umowy. Jeśli musisz zapłacić inną kwotę, spróbuj ustalić, o ile może się różnić wymiana.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!