Marc Faber: Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Marc Faber, znany również jako Doctor Doom, nie jest czarnym charakterem Marvela, ale jednym z najbardziej znanych inwestorów na świecie. Jest wiele zadań, którymi zajmuje się ten człowiek, a bardzo głęboka i szczególna jest filozofia, która stoi za jego inwestycjami.

Marc Faber: Styl inwestycyjny, książki i słynne cytaty

Marc Faber pełni wiele funkcji, choć przede wszystkim jest znanym inwestorem. Jest wydawcą gazety „Gloom Boom & Doom Report” oraz dyrektorem firmy Marc Faber Ltd. Firma zajmuje się doradztwem w zakresie inwestycji i zarządzania funduszami.

Marc Faber jest również dyrektorem, doradcą i udziałowcem kilku funduszy inwestycyjnych.

Styl inwestycyjny Marca Fabera

Filozofią stylu inwestycyjnego Marca Fabera jest pesymizm. Według niego są kraje, które się rozwijają, takie jak Indie. Natomiast uważą, że Zachód podupada i próbuje zatrzymać ten upadek za pomocą błędnych manewrów.

Manewry te tworzą bańkę aktywów gotowych do pęknięcia, z cenami, które są rozdmuchane poza proporcje. Przykładem są nieruchomości, które mają ceny normalnie nieosiągalne w porównaniu do wynagrodzeń.

Są to powody, dla których należy inwestować tam, gdzie ryzyko straty jest mniejsze, więc należy skupić się na sektorach takich jak nieruchomości, unikać amerykańskiego rynku akcji lub w inny sposób inwestować short na Wall Street i postawić na long na rynkach wschodzących i towaracj, takich jak złoto, srebro i platyna.

Marc Faber: Książki

Marc Faber napisał 3 książki:

  • “The Great Money Illusion; The Confusion Of The Confusions” (1988) omawia ten wielki pogląd inwestora na rynek.
  • „Riding the Millennial Storm: Marc Faber's Path to Profit in the Financial Markets, with Mani Kiran” (1998) zajmuje się finansowymi ideami, teoriami i przewidywaniami dotyczącymi nowego tysiąclecia. Oczywiście jest to lektura przestarzała, ale może być ciekawa.
  • „Tomorrow's Gold: Asia's Age of Discovery” (2002) zajmuje się różnicami pomiędzy radzeniem sobie z rynkiem w przeszłości i radzeniem sobie z nim obecnie. Celem jest określenie warunków gospodarczych, politycznych i społecznych, z których można czerpać możliwości inwestycyjne.

Cytaty, których autorem jest Marc Faber

„Teraz McDonald's jest bardzo dobrym wskaźnikiem globalnej gospodarki. Jeśli McDonald's nie zwiększa sprzedaży, to znaczy, że polityka monetarna w dużej mierze zawiodła w tym sensie, że ceny rosną bardziej niż dochód do dyspozycji, a więc ludzie mają mniejszą siłę nabywczą.”

czyli McDonald's jest bardzo dobrym wskaźnikiem globalnej gospodarki.

Ten cytat przekazuje fakt, że jeśli McDonald's zmniejsza obrót, jesteśmy w czasie kryzysu, gdzie ludzie mają problemy z utrzymaniem się do tego stopnia, że nie są nawet w stanie zapłacić za tani fast food.  

I jeszcze raz:

„Jeśli chodzi o pieniądze, najlepszymi inwestycjami były prawdopodobnie te, których nie dokonałem”.

Marc Faber jest absolutnie interesującą osobą, której strategia inwestycyjna może nie jest najlepsza, ale można się wiele nauczyć z filozofii, która za nią stoi.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!