Styl inwestowania, książki i słynne cytaty Johna Neffa

John Neff był prawdziwie niezależnym inwestorem wartościowym, który był w stanie kilkakrotnie pójść pod prąd opinii rynkowej, ponieważ znał firmy, w które inwestował, znacznie lepiej niż inni.

john neff

Styl inwestowania, książki i słynne cytaty Johna Neffa

John Neff urodził się w 1931 roku w Wauseon, Ohio. Uczęszczał na Uniwersytet w Toledo i ukończył go z wyróżnieniem w 1955 roku.

Następnie pracował w National City Bank of Cleveland, po czym uczęszczał do szkoły biznesu na Case Western Reserve University, którą ukończył w 1958 roku.

W 1964 roku rozpoczął pracę w Wellington Management Company, firmie będącej subdoradcą grupy funduszy Vanguard. Po trzech latach pracy w firmie został mianowany zarządzającym portfelem funduszy Windsor, Gemini i Qualified Dividend. W 1995 r. przeszedł na emeryturę.

Styl inwestowania

Neff określał swój styl inwestycyjny jako metodologię niskich cen sprzedaży (P/E), choć inni uważali Neffa za odmianę standardowego inwestora wartościowego. Był on również uważany za taktycznego inwestora kontrariańskiego, który kładł nacisk na analizę akcji przy użyciu technologii low-tech, tj. zagłębianie się w spółkę i jej zarząd oraz analizowanie książek, w przeciwieństwie do Davida Dremana, który jest bardziej statystycznym inwestorem kontrariańskim.

Strategie Neffa generowały stosunkowo wysoki obrót przy średnim okresie posiadania wynoszącym trzy lata. Jednym z obszarów, w którym Neff był podobny do inwestorów wartościowych, takich jak Warren Buffett, był jego nacisk na zwrot z kapitału własnego (ROE), twierdząc, że jest to najlepsza miara efektywności zarządzania.

Jednak w przeciwieństwie do wielu inwestorów wartościowych, Neff skupiał się również na prognozowaniu gospodarki i przyszłych zysków spółek. Ponadto, Neff lubił wybierać akcje o wysokiej stopie zwrotu z dywidendy, w przedziale od 4% do 5%.

W 2001 r. opublikował swoją autobiografię „John Neff On Investing”. Szkoła Wharton na Uniwersytecie Pensylwanii poświęciła mu katedrę (John B. Neff Professor of Finance). University of Toledo College of Business nazwał John B. i Lillian E. Neff Departament Finansów na cześć Neffa i jego żony; wydział mieści również John B. i Lillian E. Neff Endowed Chair in Finance.

Neff był żonaty przez 63 lata z byłą Lillian Tulak, która zmarła w 2017 roku. Zmarł po chorobie w dniu 4 czerwca 2019 r.

Słynne cytaty Johna Neffa

„Wiele tak zwanych funduszy wartości miało ciężką przeprawę. Jako kontrarianin twierdzę, że należy się tego spodziewać. Kiedy najlepiej napisać książkę o staromodnych inwestycjach, jeśli nie wtedy, gdy są one staromodne?”

„Inwestorzy indywidualni mają kluczową przewagę nad profesjonalistami pod jednym istotnym względem. Możesz wybrać akcje i odczekać czas, nie ulegając wpływom zaciekłego i często żrącego wyścigu o wyniki kwartalne, zwłaszcza w nieprzyjaznym klimacie rynkowym.”

„Inwestowanie w wartość wymaga trzeźwego myślenia. Na początku przerażające, trzeźwa refleksja staje się jeszcze rzadsza wraz z postępem rynków byczych.”

„Ostatecznie, dobre akcje dobrych spółek z solidnymi zyskami i niskimi wskaźnikami cena-zysk otrzymują uwagę, na którą zasługują.”

„Z cierpliwością, szczęściem i zdrowym rozsądkiem… idziesz dalej. Taka jest natura gry inwestycyjnej….”

„Mój styl inwestowania może dać inwestorom zyskowną przewagę w długim okresie. Ale jeśli nie możesz poradzić sobie z uderzeniami lub zbytnio się spieszysz, możesz równie dobrze trzymać swoje pieniądze w materacu.”


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!