Carl Icahn- Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Carl Icahn jest uważany za najbardziej przerażającego inwestora na Wall Street, z dobrym nosem do interesów. Niewątpliwie z biegiem lat stał się jednym z najważniejszych inwestorów w historii. Według magazynu Forbes jego majątek netto wynosi 17,2 miliarda dolarów. Przyjrzyjmy się jego najsłynniejszym cytatom i dowiedzmy się jak zgromadził taką fortunę.

Carl Icahn Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Styl inwestowania, książki i słynne cytaty Carla Icahna

Carl Icahn urodził się 16 lutego 1936 roku w Far Rockaway, Queens (Nowy Jork). Jego rodzina była pochodzenia żydowskiego. Zarówno matka jak i ojciec pracowali jako nauczyciele (ojciec próbował swoich sił jako wokalista, ale bez większych sukcesów).

W 1957 roku ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Princeton i zapisał się do New York University School of Medicine. Po dwóch latach zrezygnował (nie lubił pracy ze zwłokami), by wstąpić do wojska.

W 1961 r. rozpoczął drogę, która uczyniła go sławnym i bogatym, dołączając do Dreyfus & Co. Pracował tam jako makler podczas silnego rynku byczego, po którym nastąpiło poważne załamanie. S&P 500 spadł o 22,5%, a niektóre główne indeksy rynkowe spadły o około 40% w ciągu jednego dnia. Spadek ten, znany jako osunięcie Kennedy'ego, rozpoczął się w grudniu 1961 r. i zakończył w czerwcu 1962 r.

Icahn wykorzystał wszystkie te doświadczenia do zmiany pracy i w 1963 r. dołączył do Tessel, Patrick & Co. Pracował tam jako menedżer ds. opcji, a rok później przejął dział opcji w Gruntal & Co.

Słynne cytaty Carla Icahna

„W życiu i w biznesie są dwa grzechy śmiertelne, pierwszy to działać pochopnie bez zastanowienia, a drugi to nie działać w ogóle.”

„Oto rada dla tego biznesu: jeśli chcesz mieć przyjaciela, kup sobie psa.”

„Zbyt często najbardziej kreatywne dzieci nie są najmądrzejsze. Zamiast tego najlepsi są ci, którzy tworzą politykę i wiedzą, jak zarządzać swoimi szefami.”

„Muszę dbać o interesy akcjonariuszy, bo to ja jestem największym akcjonariuszem.”

Carl Icahn- Początki Icahn & Co.

W 1968 r., pożyczył 400 000 dolarów od członka rodziny. Założył Icahn & Co, firmę zajmującą się papierami wartościowymi, koncentrującą się na arbitrażu ryzyka i opcjach. Icahn & Co. specjalizowała się w arbitrażu akwizycyjnym.

Stamtąd zaczął robić to, co wychodziło mu najlepiej – spekulować na papierach wartościowych przedsiębiorstw, niczym korporacyjny drapieżnik, kupując zagrożone firmy i rozbijając je na części, aby sprzedać ich aktywa.

W latach 80. zainwestował i przejął kontrolę nad wieloma firmami, takimi jak:

RJR Nabisco, TWA, Texaco, Phillips Petroleum, Western Union, Gulf and Western, Viacom, Uniroyal, Dan River, American Can, USX, Marvel Comics, Revlon, Imclone, Federal-Mogul, Fairmont Hotels, Blockbuster, Kerr-McGee, Time Warner, Motorola i Herbalife.

Carl Icahn- Filozofia inwestycyjna

Jednym z jej najbardziej znanych posunięć był zakup Tappan Co, producenta kuchenek i innych urządzeń gospodarstwa domowego z siedzibą w Ohio. Kiedy Dick Tappan, szef firmy, dowiedział się o masowym zakupie akcji przez Icahna, obawiając się, że przejmie on kontrolę nad firmą i wyprzeda mniej dochodowe części, Tappan poszukał innego kupca.

Filozofia inwestycyjna Icahna opiera się na kupowaniu spółek, które oferują wartość. Szczególnie wartość, którą większość ludzi nie jest w stanie dostrzec. Ogólnie rzecz biorąc, są to spółki, w które nikt inny by nie zainwestował. Naturalnie pierwsza osoba, która odkryje tę ukrytą wartość, której nikt inny nie dostrzega, zbije na tym fortunę.

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!