Fundusz inwestycyjny jest instrumentem zbiorowego oszczędzania w formie umownej, który wynika z inwestycji kilku inwestorów, przy czym zbiór tych inwestycji stanowi autonomiczne dziedzictwo, należące do wielu pojedynczych lub zbiorowych osób, zwanych uczestnikami. Fundusze Pieniężne to fundusze inwestycyjne, których tendencja inwestycyjna polega głównie na utrzymaniu zainwestowanego kapitału, w celu minimalizacji ryzyka inwestycyjnego klientów, przy jednoczesnym uzyskaniu rentowności zgodnej ze stawkami wynagrodzenia stosowanymi na rynku pieniężnym.

Fundusz inwestycyjny to sposób na inwestowanie pieniędzy wraz z innymi inwestorami w celu czerpania korzyści z aktywów, takich jak zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego o znaczny procent.
Jakie są ryzyka związane z funduszami inwestycyjnymi?
Zanim przejdziemy do omówienia ryzyka, należy podkreślić, że w przypadku funduszy inwestycyjnych główne ryzyko związane jest z aktywami znajdującymi się w portfelu funduszu, a nie z samą strukturą funduszu. Dlatego to aktywa nabyte przez fundusz określają ryzyka, na które narażony jest fundusz.
Ryzyko inwestycyjne jest zwykle oceniane za pomocą pięciu różnych sposobów. W zależności od strategii funduszu inwestycyjnego, będzie on bardziej narażony na niektóre rodzaje ryzyka niż inne, dlatego ważne jest, aby ocenić każde z nich.
Ryzyko kapitałowe
Fundusze inwestycyjne oparte na kapitale własnym nie należą do rzadkości. Im wyższa klasa ryzyka, do której należy fundusz, tym większy potencjał wzrostu wartości portfela aktywów, ale również większe prawdopodobieństwo wystąpienia strat, zwłaszcza w krótkich okresach inwestycyjnych.
Ryzyko rynkowe
W funduszach inwestycyjnych papierów wartościowych akcje, obligacje, surowce, kursy walut i inne aktywa wchodzące w skład kapitału własnego są z reguły notowane na rynku kapitałowym i w związku z tym podlegają wahaniom cen, co najmniej takim, że istnieje możliwość utraty części lub całości kapitału. W funduszach inwestycyjnych nieruchomości uzyskany zysk jest uzależniony od warunków panujących na rynku nieruchomości, tj. od zmienności cen aktywów i warunków na rynku najmu.
Ryzyko związane z wynagrodzeniem
Dochód generowany przez fundusze nie jest znany w momencie nabycia jednostek, ale zależy od zmian cen akcji aktywów, które je tworzą. Dochód wygenerowany przez fundusze może być regularnie wypłacany uczestnikom. W tym przypadku są one nazywane funduszami dystrybucyjnymi. Gdy dochód nie jest wypłacany, fundusze te nazywane są funduszami kapitalizacyjnymi lub akumulacyjnymi.
Ryzyko płynności
Fundusze inwestycyjne, zwłaszcza otwarte, charakteryzują się z reguły wysoką płynnością. Zasady umarzania powinny być zawarte w obowiązkowych dokumentach założycielskich poszczególnych funduszy. W przypadku zamkniętych funduszy inwestycyjnych inwestor jest zazwyczaj zobowiązany do posiadania jednostek uczestnictwa do momentu likwidacji funduszu. Istnieje jednak możliwość ich sprzedaży przed upływem tego terminu, pod warunkiem, że pośrednik znajdzie na nie innego nabywcę.
Ryzyko walutowe
Ryzyko kursowe to niepewność co do wartości waluty wynikająca z wahań kursów walutowych. Dlatego też można go rozumieć jako prawdopodobieństwo, że kursy wymiany pomiędzy walutami krajów eksportujących zmienią się względem siebie pomiędzy datą notowania a datą rozliczenia transakcji.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.